Výsledky Googlu zůstaly za očekáváním. Stejně jako u Microsoftu se ale daří cloudu

První firmy z velké technologické pětky zveřejnily čtvrtletní výsledky. Ani Microsoft se ale přes dobrá čísla nejprve nevyhnul poklesu ceny akcií.

Jiří SvobodaJiří Svoboda

Sundar Pichai, šéf Googlu a jeho mateřské firmy Alphabet

0Zobrazit komentáře

První firmy z velké technologické pětky oznámily včera ve večerních hodinách své finanční výsledky za první čtvrtletí letošního roku. Investoři kvůli inflačním tlakům, válce i zpřetrhaným dodavatelským řetězcům zrovna klidem nepřekypují, a tak se na jedny z nejvlivnějších firem současnosti obrací nemalá pozornost. A zatímco Microsoft příjemně překvapil, Alphabet (mateřská firma Googlu) výrazně ztrácel.

Společným jmenovatelem pro obě americké firmy jsou cloudové technologie. V tomto segmentu je pozitivní sentiment víc než zřejmý. Azure a další cloudové služby Microsoftu už rapidně rostly v tržbách meziročně o 46 procent, tedy stejně jako v předchozím čtvrtletí.

V absolutních číslech tento segment Microsoftu vygeneroval od ledna do března 19,05 miliardy dolarů (téměř 440 miliard korun) z celkových tržeb, které činily 49,36 miliard dolarů (1,1 bilionu korun). Počet obchodů se službou Azure v hodnotě nejméně 100 milionů dolarů se v tomto čtvrtletí více než zdvojnásobil, uvedl generální ředitel Satya Nadella na konferenčním hovoru s analytiky.

Pro Alphabet jsou celkově cloudové služby méně významné – v tržbách vygenerovaly v minulém čtvrtletí 5,8 miliardy dolarů (130 miliard korun) z celkových 68 miliard dolarů (1,5 bilionu korun) Alphabetu. Ve výsledkových tabulkách ale přesto vyčnívají, meziročně totiž tento segment rostl o 44 procent.

satya-nadella-microsoft

Foto: Microsoft

Satya Nadella, výkonný ředitel Microsoftu

V dalších ohledech už ale majitel Googlu tolik neexceloval, což stvrdila i reakce trhu, když jeho akcie poslal v pozdním obchodování o jednotky procent dolů. Za očekáváním zůstal zejména YouTube, etalon internetových videí vygeneroval v tržbách 6,87 miliardy dolarů (160 miliard korun), což je sice o 16 procent meziročně víc, ovšem analytici předpokládali až 7,51 miliardy.

Celkově Alphabetu klesl čistý zisk meziročně o osm procent na 16,4 miliardy dolarů (zhruba 379 miliard korun). Jeho tržby stouply o 23 procent na zmíněných 68 miliard dolarů. Pozitivní číslo na druhou stranu znamená, že tempo růstu tak poprvé od roku 2020 zpomalilo pod 30 procent.

Poptávka po službách podniku v poslední době prudce rostla, protože koronavirová situace vedla k rozšíření práce z domova a přiměla lidi trávit více času na internetu. Zpomalení růstu tržeb v prvním čtvrtletí nicméně podle agentury AP signalizuje, že příznivý vliv pandemie na aktivity společnosti začíná polevovat.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Výsledky Microsoftu vyznívají o něco pozitivněji, ovšem ani jemu se v pozdním obchodování nejprve nevyhnul pokles ceny akcií, ty však následně mírně rostly. Čistý zisk společnosti meziročně vzrostl o osm procent na 16,7 miliardy dolarů (zhruba 386 miliard korun). Celkové tržby 49,36 miliardy dolarů znamenaly meziroční růst o 18 procent, analytici je podle průzkumu společnosti Refinitiv odhadovali v průměru na 49,05 miliardy.

Kromě zmíněného cloudu se v Microsoftu dařilo také segmentu, který obsahuje balíčky Office a sociální síť LinkedIn. Ten dosáhl ve čtvrtletí tržeb ve výši 15,79 miliardy dolarů, což představuje nárůst o 17 procent a mírně převyšuje odhad společnosti StreetAccount. Jak upozornilo CNBC, Microsoft v průběhu čtvrtletí zvýšil ceny některých předplatných softwaru Office 365.

Vrchol výsledkové sezóny nenechává v klidu ani nejvýznamnější americké akciové indexy. Futures (právo na budoucí nákupy) na indexu Dow Jones Industrial Average klesly o 18 bodů, tedy o 0,1 procenta. Futures na indexy S&P 500 a Nasdaq 100 ztratily 0,5, respektive jedno procento. Akcie společnosti Meta Platforms (někdejší Facebook), která ve středu oznámí své finanční výsledky, klesly o 4 procenta.

S přispěním ČTK.

CzechCrunch Jobs