Co hrát o svátcích? Nejlepší hru roku, karty z fotbalového kotle nebo klasiku, co rozhádá celou rodinu

Od Astro Bota přes Dostihy a sázky až po prší. Jo, prostě prší. Přinášíme vám tipy na hry, kterými opepřit sváteční chvíle trochou toho soupeření.

Michal MančařMichal Mančař

hry-redakce-cc-24

Foto: Paradox Interactive / PlayStation / Dino

Redakční výběr her

0Zobrazit komentáře

Nebudeme si nic nalhávat. Vánoční pohodu je potřeba občas trochu opepřit. Třeba partičkou nějaké veselé hry s babičkou… která se z rodinného zápolení promění na vulkán emocí a soupeření! Tedy ta hra, ne babička. Jakými hrami vyplnit sváteční čas? Přinášíme vám tu hromadu tipů na hry digitální i stolní.

Zajímá vás herní průmysl v Česku?

Tak se přihlaste k odběru našeho videoherního newsletteru Good Game!

Newsletter Good Game | Poslední vydání

Někdo nedá dopustit na karty. Jiný má raději videohry. Tak či tak jsme v CzechCrunchi dali dohromady seznam her, které si během vánočních svátků sami zahrajeme. Anebo které s klidným svědomím můžeme doporučit, abyste si je sami zahráli. Dokonce máme něco i pro ty, kdo se straní větší společnosti a nejraději hrají sólo.


Ondřej Holzman doporučuje:

Kotel!

Midu Games

Mecenáš, předseda, trenér, kapitán, kotelník, vlajkonoš, permanentkář, fanoušek nebo gaučák. To je pestrá sestava, kterou potkáte v karetní hře Kotel! A ta není o ničem jiném než o fotbale. Svižná hra pro tři až sedm hráčů je podle jejích tvůrců určena všem milovníkům napětí, taktiky a zábavy a uvítáte ji třeba v případě, že si při čekání na zápas svého oblíbeného fotbalového klubu už nechcete krátit čas u ohraného prší nebo jinou vylomeninou.


Michal Mančař doporučuje:

Overcooked 2

Steam, GOG, PlayStation, Xbox

Jedna z nejzábavnějších kooperativních her vůbec. Sednete k počítači nebo konzoli a prověříte nejen reflexy a kuchařské dovednosti, ale hlavně sílu vzájemných vztahů. Nic není víc frustrujícího než spoluhráč, který navzdory jasně danému receptu KRÁJÍ RAJČATA MÍSTO PŘÍPRAVY TĚSTA NA PIZZU!!!


Evel Beníšková doporučuje:

Catan

Albi

Catan je klasikou, bez které se neobejdou žádné svátky a která zaručeně přinese do rodinného nebo přátelského kruhu naštvání, křik a frustraci. Je to zkrátka velká zábava! Cílem hry je jako první osídlit ostrov skrze propracovanou infrastrukturu. Existuje navíc hned několik rozšíření, díky kterým si vybere tematické zaměření snad každý.


Filip Magalhães doporučuje:

Europa Universalis III

Steam, GOG

Jedna z nejlepších her historie, u které vydržíte sedět dlouhé hodiny. Ono to ani jinak nejde – tahle rozvláčná strategie se nedá moc uspíšit. Tedy pokud chcete vyhrát. Hrát můžete za téměř jakýkoliv pozdně středověký nebo raně novověký útvar. A pozor si musíte dát na všechno možné: například na úmrtí následníka trůnu, revoluci nespokojených občanů nebo rostoucí inflaci. A v bezpečí samozřejmě nejste ani před okolními státy. Pokud byste chtěli, existuje již i čtvrtý díl, který je zas o něco propracovanější. Čistě z osobních důvodů tu ovšem propaguji trojku.


Lucka Černohlávková doporučuje:

Prší

Balíček karet strčíte do kapsy vždycky a stejně tak je vždycky vměstnáte i na ten nejpřecpanější stůl. A můžete si dát jednu rychlou hru nebo je opakovat až do aleluja. Můžete hrát s babičkou i dětmi, s mámou a pít u toho čaj nebo pivo… Ať si kdo chce, říká, co chce – geniálnější hru ještě nikdo nevymyslel.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Pavlína Nouzová doporučuje:

Astro Bot

PlayStation

Tahle hopsačka je oficiálně nejlepší hrou letošního roku, a tak pokud se vám doteď vyhýbala a zároveň máte doma PlayStation 5, vánoční svátky jsou ideálním časem dát modrobílému robůtkovi šanci. Záchrana jeho kamarádů vám zabere několik hodin, během kterých se můžete u ovladače střídat se zbytkem rodiny – protože tahle hra je neuvěřitelně jednoduchá na pochopení. Navíc po oznámení výsledků The Game Awards, tedy videoherních Oscarů, v Astro Botovi přibyla i jedna speciální vánoční úroveň plná sněhu a dárečků!


Vojta Sedláček doporučuje:

Dostihy a sázky

Dino

Doma či na chalupě mají tuhle hru skoro všichni. Někdo na ni možná už zapomněl, a tak leží netknutá na půdě, pro jiné je skvělým způsobem, jak se zabavit během deštivých víkendů. V letošním roce jsme měli možnost si legendární Dostihy a sázky zahrát spolu s vnučkou a jejich autora a připomenout si, jak velkou porci zábavy dokáží nabídnout. Letos navíc vyšly ve speciální retroedici, takže hraní může být o to víc nostalgičtější

Nadělíte Spartě finále Ligy mistrů, nebo radši búra? Je tu nový Czech Soccer Manager, kde dokážete oboje

Petr Vašíček legendární české fotbalové manažery tvoří už od roku 1996. „A i v novém CSM 25 najdete kus kódu z prvních her,“ říká.

Michal MančařMichal Mančař

czech-soccer-manager

Foto: Czech Soccer Manager

Ještě jeden gól a Sparta padne do Csaplárovy pasti…

0Zobrazit komentáře

Fotbaloví fanoušci mívají divoké sny. Třeba o tom, že se jejich klub probojuje do finále elitní Ligy mistrů. Tahle přání se drtivé většině fandů vyplní obvykle jen ve videohrách jako EA Sports FC nebo Football Manager. Ale čeští fotbaloví nadšenci mají ještě jeden způsob, jak svůj klub dotáhnout k triumfu. Legendární videoherní sérii Czech Soccer Manager… která se právě rozrostla o nový díl.

Najdete v něm devadesát tisíc skutečných fotbalistů. Tisícovky klubů. 236 ligových soutěží z celého světa. Přitom je to práce jen pár nadšenců. Navíc zcela zdarma. Právě vydaný Czech Soccer Manager 25 si můžete prostě stáhnout ze stránek hry. Když ho spustíte, zhostíte se role virtuálního Pepa Guardioly (nebo Františka Straky), který se stará o to, aby vaši svěřenci trefovali zařízení, hráli na nulu vzadu a nespadli do Csaplárovy pasti. A do toho finále Champions League dotáhnete i zrovna váš srdcový klub z Česka.

Srdcovka je pro tvůrce také samotná hra. Ten největší kus do ní ze sebe už od roku 1996 dává vývojář Petr Vašíček. Jeho první fotbalové počiny ještě nenesly název Czech Soccer Manager, ale to se zakrátko změnilo a pod tímhle jménem sérii její pravověrná komunita zná dodnes. A dodnes byste v CSM také našli kousek téhle dlouhé historie. Doslova. „V novém CSM 25 je vlastně stále ten kód, který jsem na počátku roku 2000 napsal, a to algoritmus zápasu. Kromě malých obměn je výpočet stále stejný jako z prvních prototypů CSM 2000,“ říká pro CzechCrunch Vašíček.

Ale nemyslete si, po třech letech od předchozího CSM 22 přišla i spousta novinek. Ačkoliv další díl původně vznikal jen jako malý update. „Jenže stále přibývala nová a nová vylepšení, navíc se chystala obří aktualizace soupisek. Po krátké diskuzi jsme se rozhodli vydat plnohodnotný ročník,“ popisuje vývojář. CSM 25 zaujme třeba novým taktickým náhledem, který vám přehlednější formou zobrazuje to, co pod kapotou vypočítává zápasový algoritmus. Anebo novým formátem evropských soutěží. Či implementací nižších lig. Takže jestli kopete v divizi, třeba se tam najdete.

Při pohledu na obrázky vás možná překvapí, že Czech Soccer Manager 25 se také pyšní zdokonalenou grafikou. Ta mainstreamovým pohledem zůstává přinejlepším spartánská (to jako strohá, ne z Letné…) – jenže k tomu se opět hodí připomenout, že CSM je dílem nevelkého týmu neplacených nadšenců pracujících ve volném čase.

„Hra má v podstatě čtyři komponenty. Programový kód, grafiku, data hráčů i klubů a komunitu. Složení týmu zodpovědného za aktualizaci dat se obvykle pokaždé mění, to letošní má na svědomí Tomáš Hrdina s výpomocí Petra Matějky a Marka Krejči, pod nimiž je ještě dalších asi patnáct lidí, kteří tvoří jednotlivé ligy,“ popisuje Vašíček, který řeší onu programátorskou stránku. Se správou komunity a komunikací mu dlouhodobě pomáhá Jindřich Novotný, grafiku CSM historicky tvořil David Mrnuštík. Ten se sice na novém díle nepodílel, vizuál ale stále vychází z jeho práce a vize.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V tomhle složení a s přispěním testerů vznikla hra, která za tři dny od svého pátečního vydání nasbírala už 14 tisíc stažení. Což neznamená nutně stejný počet skutečných hráčů, nicméně i tak je to solidní číslo, které určitě ještě poroste. Dá se totiž očekávat, že naváže na historické úspěchy značky. Czech Soccer Manager 22 měl kolem padesáti tisíc stažení, takzvaná Final Edition titulu CSM 2002 jich za osmnáct let nasbírala přes 400 tisíc. „Ale i když se to nerovná počtu unikátních hráčů, na druhou stranu obzvlášť starší verze hry se často šířily po různých CD, takže tyto instalace naopak v číslech nemáme,“ připomíná Vašíček.

Při takovém počtu stažení i při pohledu na objem práce, který vývojáři Czech Soccer Manageru museli věnovat, se nutně na mysl dere otázka na monetizaci bezplatné hry. „Možnosti by tu určitě byly i bez přímého prodeje, například přes merch nebo příspěvky. Nese to s sebou ale mnohá úskalí a nejsem přesvědčen, že to za to zkrátka stojí,“ odpovídá Vašíček. „Především je tu otázka licencí, které pochopitelně na těch 236 ligových soutěží nevlastníme. To, že hra negeneruje zisky, sice negarantuje možnost použití licencovaných prvků, ale rozhodně to pomáhá a přibližuje hru ‚fair use‘ pravidlu v oblasti autorských práv,“ vysvětluje programátor.

Stejný důvod také stojí za rozhodnutím hru vydávat čistě v češtině. Aby takříkajíc nelezla do zelí titulům, jako je světový fenomén Football Manager, který má zakoupené licence na videoherní použití skutečných klubů a hráčů. A když je řeč o skutečných hráčích, tak stejně jako už dříve v minulosti i aktuální díl Czech Soccer Manageru se může pochlubit spoluprací s profi fotbalistou. Na virtuálním obalu hry najdete Daniela Holzera, hráče Baníku Ostrava – a dlouholetého fanouška série.

„A víme i o dalších,“ prozrazuje hlavní vývojář. „Tímhle odkryji jeden malý ‚easter egg‘ v CSM 25. Někteří fotbalisté mají na kartě hráče vlastní pozadí se svou fotkou. Jsou to jednak nejlepší fotbalisté světa jako Haaland či Rodri, ale dali jsme ji i hráčům, o kterých víme, že CSM hrají nebo alespoň hráli, protože s nimi v minulých letech proběhl nějaký kontakt. Bohužel zatím nevíme o žádném prvoligovém trenérovi, ten by se nám na obal hodil. Tak možná do příště,“ uzavírá Petr Vašíček s úsměvem. Tak na co čekáte? Liga mistrů volá!