Co je třeba pro stabilitu cen energií v Česku? Decentralizovat, digitalizovat a dekarbonizovat sítě
Vzhledem k probíhající krizi a absenci státní energetické koncepce musí Česko dělat kroky, které zajistí větší nezávislost i cenovou dostupnost.
Současná situace volá po evoluci stávajícího energetického modelu
Debata o cenách energií je patrná všude okolo nás – v průmyslu, v domácnostech, ve vládě. Jedná se o komplexní problém s ohledem na neefektivní trh, strategickou závislost, dopad na fungování ekonomiky a udržitelnost. Podle takzvaného progresivního scénáře, který počítá s koncem uhlí v Česku v roce 2033 a novým jaderným zdrojem o tři roky později, navíc začne potřeba dovozu elektřiny do Česka sílit už v roce 2025. Co to pro nás znamená?
O tom ve svém komentáři pro CzechCrunch píše Karel Kotoun, který se v tuzemské pobočce společnosti Accenture věnuje mimo jiné oblasti udržitelnosti a cirkulární ekonomice. Jakou roli hrají v energetické budoucnosti decentralizace, digitalizace či dekarbonizace a jak jsme na tom v Česku?
***
Začátkem třetí dekády tohoto století bude Česká republika v případě progresivního scénáře z energetického hlediska importní zemí, stejně jako Německo nebo Polsko. To vše volá po evoluci stávajícího energetického modelu. Jedny z hlavních pilířů této změny jsou následující:
- Decentralizace = komunitní sítě
- Dynamika = flexibilita sítě
- Digitalizace = inteligentní elektroměry a spotřebiče
- Dekarbonizace = udržitelné zdroje energie
Decentralizace a komunitní sítě
Komunitní sítě umožňují subjektům nakupovat nebo dodávat elektřinu do sítě. Současná právní úprava počítala a vlastně stále počítá s tím, že subjekt je odběratelem energie, respektive jejím výrobcem, který je energetickou společností a má tedy příslušnou licenci.
Se vznikem spotřebitele, respektive skupiny spotřebitelů, kteří si vyrábějí elektřinu primárně pro sebe, ale svůj přebytek chtějí někdy umístit do sítě a sdílet jej s dalšími zákazníky, však více než dvacet let starý energetický zákon nepočítá. Abychom mohli mluvit o komunitní energii, musí společná výroba splňovat několik požadavků.
Podle evropské směrnice o společných pravidlech pro vnitřní trh s elektřinou se do komunitní energetiky mohou zapojit jednotlivci, místní úřady a malé a střední podniky. Díky těmto podmínkám nemůže docházet ke zneužívání výhod plynoucích z účasti v energetické komunitě. Rozhodování uvnitř komunity je demokratické, žádný ze subjektů by ji neměl přímo kontrolovat. Jednotliví členové by se měli účastnit dobrovolně.
Hlavním účelem komunit není vytvářet zisk, ale poskytovat environmentální, ekonomické nebo sociální výhody svým členům, akcionářům nebo místním oblastem, kde působí. Elektřinu vyrobenou komunitním zdrojem mohou členové prodávat do sítě, ale komunita ji pro tento účel primárně nevyrábí.
Rozjezd energetické komunity je však zdlouhavý proces. Pokud chce obec pořídit například fotovoltaické panely na střeše kulturního domu, musí starosta nejprve získat licenci na výrobu elektřiny od Energetického regulačního úřadu.
I přesto stávající komunity, které v současné době plní statut komunitních sítí, nejčastěji využívají solární energii jakožto hlavní zdroj komunitní energie. Některé obce instalují panely u škol, jiné dokonce vlastní pozemní fotovoltaické elektrárny. Větrnou energii využívají zatím jen tři obce v celé České republice, stejně vzácné jsou městské vodní elektrárny.
Dynamika a flexibilita sítě
Na trhu je mnoho menších i větších firem, které produkty například vyrábějí nebo skladují. K provozu potřebují energii, a to v různém množství a v různou dobu. Agregátoři flexibility jim dokážou pomoci ovlivnit aktuální spotřebu, nebo naopak výrobu elektřiny. Tento potenciál se nazývá flexibilita sítě.
Úlohou agregátorů flexibility je umožnit podnikům poslat tuto flexibilitu zpět do sítě a zpeněžit ji. Bez těchto subjektů by to nebylo možné – jsou spojovacím článkem mezi společností a provozovatelem přepravní soustavy. Agregátoři flexibility navíc hrají velmi důležitou roli v oblasti udržitelných zdrojů, které se vyznačují svou nestabilitou.
Například v Německu, které je v oblasti flexibility vyspělejší a je jedním z evropských šampionů ve větrné a solární energii, se v roce 2019 spotřebovalo 97 procent elektřiny z větrných turbín a fotovoltaiky. Ztratila se pouze tři procenta, z toho naprostá většina ve formě nevyužité větrné energie během jednoho období, které bylo větrnější, než se předpokládalo.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.