Co není, může být. Drony vrací památkám původní podobu a přivádí k životu neexistující architekturu

Pomocí softwaru se drony udrží ve vzduchu tak, aby vytvořily pomyslnou optickou hmotu. Díky tomu se k životu probouzí i neexistující architektura.

sagra

Foto: Studio Drift

Drony dotvářejí podobu chrámu Sagrada Família

0Zobrazit komentáře

Drony pomáhají v řadě oborů – od filmování přes památkovou péči až po architekturu. Jak nápaditě se dají právě v architektuře drony využít, představuje nizozemské studio Drift, které s jejich pomocí vytváří vizualizace v reálném prostředí. Díky nim dokáže namodelovat původní vzhled Kolosea či představit kompletní podobu chrámu Sagrada Família. Pokud by byl dokončen.

Práce studia propojuje svět umění, architektury a programování. Jejich díla totiž stojí na softwaru, který ovládá drony – a s jejich pomocí studio tvoří vizualizace nejrůznějších architektonických objektů v reálném čase a prostoru. Je tak schopno například opticky restaurovat původní podobu historických objektů, případně vytvářet vzdušné instalace objektů nových.

Díky dronům se mu daří budovat „virtuální“ hmotu, která pomáhá smyslům přihlížejících lépe pochopit kontext architektonického projektu v daném prostoru. Ona hmota je vytvářena velkým počtem dronů se zabudovaným LED světlem, které dokáže software dostat do pozice, v níž drony následně vytvářejí světelný obrys nejrůznějších objektů.

„Všechna umělecká díla mají schopnost proměňovat prostor. Omezené parametry muzea či galerie ovšem ne vždy umožňují dílu ukázat pravý potenciál. Ten se často projeví spíš ve veřejném prostoru nebo prostřednictvím architektury,“ uvedli zástupci studia pro server Designboom.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Mezi projekty mimo zmíněného dostavění chrámu Sagrada Família v Barceloně a oživení původní velikosti Kolosea v Římě studio vytvořilo světelné instalace na známém festivalu Burning Man, kam dovezlo hned tisícovku dronů. Jedna z jejich show se konala loni také v Hamburku, narušena však byla aktivisty, kteří pomocí jiných dronů celou choreografii přerušili.

Studio založené v roce 2007 se věnuje i dalším uměleckým projektům, které se nejčastěji týkají světelných a kinetických instalací. Drony ve svých uměleckých vystoupeních začalo používat v roce 2017, dnes jejich služby využívají ta největší architektonická studia světa.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený DRIFT (@studio.drift)

CzechCrunch Jobs