Co se stalo s kanceláří Steva Jobse?
Letos na podzim tomu bude šest let, co zemřela jedna z nejvlivnějších osobností světa – Steve Jobs, který je ve světě známý jako spoluzakladatel společnosti Apple. Vizionář, který ukázal lidem něco, u čeho si ani nedokázali představit, že to budou někdy aktivně využívat. Jeho jméno je pro Apple kultem a firma to tak vnímá neustále, což dokazuje i toto symbolické gesto.
Vše stále na stejném místě
V hlavním ústředí Applu, které sídlí na Infinite Loop 1 (ne však na příliš dlouho) v kalifornském Cupertinu, je totiž stále zachována Jobsova kancelář. A nejedná se pouze o kancelář jako takovou, ale i věci uvnitř ní. Téměř vše zůstalo na stejném místě. Na místě ve čtvrtém patře. Netknuté a neposkvrněné.
Tuto informaci potvrdil v roce 2015 Tim Cook, CEO společnosti, v rozhovoru pro web Fast Company (podobná slova zazněla i v pořadu Charlie Rose v roce 2014). Podle něj je totiž Steve Jobs tak úzce a důležitě spjat s firmou, že se jeho kancelář, odkud dlouhé roky velel tomuto technologickému gigantu, nezruší, respektive nikdo jiný v ní nebude usedat.
Na fotce: Steve Jobs v jeho domácí pracovně. Fotky jeho kanceláře v sídle Applu v kalifornském Cupertinu, se naopak nikdy na veřejnost nedostaly.
Another shot of Steve Jobs at his home office. Proof that there’s nothing wrong with an untidy desk. #stevejobs pic.twitter.com/dlO8lp0CGG
— Jim Connolly (@JimConnolly) 10. ledna 2017
Na dveřích kanceláře stále visí cedulka s jeho jménem. Po vstupu dovnitř spatří oči zasvěceného stůl s počítačem a mnoho knih. Vše na stejném místě, jež byl nucen kvůli své nemoci v podobě vzácné rakovině slinivky, na kterou následně 5. října 2011 zemřel, opustit. V kanceláři jsou nadále i malůvky na whiteboardu, které jsou dílem jeho dětí. Některé věci si odnesla jeho žena Laurene, ovšem většina stále zůstává v nitru prostoru, kde usedal jeden z nejinspirativnějších podnikatelů a lidí vůbec.
I přes uznání, jaké Cook k Jobsovi měl, jeho kancelář nerad navštěvuje
Cook v jednom z rozhovorů mimo jiné také vysvětloval, proč do jeho kanceláře stále nerad chodí:
„Na začátcích (myslí tím pravděpodobně čerstvě po jeho smrti; pozn. red.) jsem tam osobně vůbec nechtěl chodit. Bylo to zkrátka až příliš. Teď tam sice také moc nechodím, ale vždy, když do jeho kanceláře zavítám, je má vděčnost vůči němu o něco silnější.“
Co se stane, až se Apple přemístí do nového sídla?
Dny, kdy bude celá firma setrvávat na Infinite Loop, se krátí. Výstavba obřího Apple Campus 2 se chýlí ke konci a naskýtá se otázka, co se s Jobsovou ikonickou kanceláří stane. Je možné, že Cook nechá vybudovat přesnou repliku i v novém ústředí? Nebo se kancelář zachová na stejném místě v původním kampusu? Rojí se totiž spekulace, že Apple bude své původní ústředí stále využívat, tudíž by nebylo nutné větších změn.
Tak či tak, Steve Jobs zůstane v DNA společnosti navždy zakořeněn a ponechání jeho kanceláře ve stavu, v jakém ji opustil, je skutečně zajímavé a silné gesto. Jak říká sám Cook:
„Takto to zkrátka má být. Takto jsem cítil, že je to správné.“
Na fotce: Steve Jobs v jeho domě v kalifornském Woodside (rok 1982).
I just love this photo of Steve Jobs at his home in Woodside in 1982. Reminds me of my room during my first six months in Manhattan pic.twitter.com/AWlAHUhbpP
— drew hansen (@LearningDrew) 27. prosince 2016