Co udělá jeden podpis. Stará disketa podepsaná Stevem Jobsem se vydražila za dva miliony korun

Filip HouskaFilip Houska

disketa-macos-steve-jobs

Foto: RR Auction

Raritní disketa s podpisem Steva Jobse

0Zobrazit komentáře

Steve Jobs se do technologické historie zapsal nejen jako spoluzakladatel společnosti Apple, kterou spolu se Stevem Wozniakem a Ronaldem Waynem rozjel roku 1976 v garáži svých rodičů, ale jako nevídaný lídr, vizionář a člověk s cílem změnit svět. Dnes je možné s klidným svědomím říct, že se mu to povedlo, díky čemuž si neustále (byť posmrtně) drží svou silnou značku.

Potvrzují to nejen kvalitní publikace a filmy o jeho životě, respektive profesní kariéře, ale také zájem o raritní předměty spojené s Applem, které nesou jeho podpis a za které neváhají skalní fanoušci vynaložit i tisíce dolarů během aukcí. Jedním z posledních takových artefaktů je unikátní disketa určená pro počítače Mac, která během nedávné dražby předčila veškerá očekávání.

Jakmile jí aukční síň RR Auction, přes kterou často probíhají aukce vzácných předmětů včetně těch z dílen Applu, na své platformě vytvořila profil a spustila odpočet k zahájení dražby, dalo se očekávat, že bude atakovat hranici minimálně jednoho tisíce dolarů. Důvod byl zřejmý: uchovávala systémové nástroje k legendárnímu operačnímu systému Mac OS z 80. a 90. let, přičemž na její přední straně byl Jobsův vlastnoruční podpis.

jobs

Foto: archiv

Steve Jobs zemřel 5. října 2011 na vzácnou rakovinu slinivky břišní

To je kombinace, na kterou fanoušci jednoduše slyší. A také na sebe nenechali dlouho čekat. Pár hodin po spuštění se začaly objevovat první příhozy a několik dní poté anonymní člověk přihodil zhruba pět tisíc dolarů (zhruba 115 tisíc korun), čímž o čtyři tisíc dolarů překonal minimální dražební hranici. Bylo jasné, že to není konečná.

Vysoko nad očekávaných 7,5 tisíce dolarů

Vždy, když probíhá aukce tohoto typu, stanovuje aukční síň optimistickou sumu, za kterou by se daný předmět mohl vydražit. V případě této raritní diskety s podpisem Steva Jobse šlo o 7,5 tisíce dolarů, respektive nějakých 172 tisíc korun. Už tak se jedná o částku, která je za „obyčejnou“ disketu, jež mladá generace vůbec nemusí pamatovat, relativně vysoká. Samotný Apple se mimo jiné zapříčinil o eliminaci nutných disketových slotů z Maců, a to i přes prvotní nevoli uživatelů.

To, co se však stalo o několik dní později, šokovalo všechny. Neznámý člověk za tento unikát hodlal nechat až 84 115 dolarů, což je v přepočtu zhruba 1,93 milionu korun. A přesně za tuto cenu bylo odklepnuto. Šťastný majitel tak dost možná stanovil vůbec nejvyšší cenu, za kterou se kdy jakákoliv disketa prodala. Zajímavé se zamyslet nad tím, co udělá jeden podpis se zákaznickým chováním.

floppy-disk-jobs-1160×560

Foto: RR Auction

Podpis Steva Jobse je lehce rozmazaný a tradičně nemá velká písmena

Slavný rukopis Steva Jobse

Disketa pochopitelně nebyla jediným předmětem s Jobsovým podpisem, který se dostal do aukce. V minulosti se v internetovém aukčním prostoru objevil i například podepsaný ústřižek z novin z roku 2008 informující o ceně druhé generace iPhonu. Za něj neznámý kupec nechal zhruba 27 tisíc dolarů, respektive 626 tisíc korun.

Ikonickou dražbou se stal také plakát s tematikou kultovního animovaného filmu Příběh hraček od studia Pixar, do kterého Jobs výrazně investoval. Ten se vydražil za 31 250 dolarů, což je v přepočtu přibližně 725 tisíc korun. Nelze opomenout ani podepsané první číslo magazínu Macworld, které mělo hodnotu 47 775 dolarů (zhruba 1,1 milionu korun).

iphone-noviny

Foto: RR Auction

„Nový, rychlejší iPhone se bude prodávat za 199 dolarů“