Co ukrývá Madagaskar? Nezbedné lemury, nejmenší chameleony a hlavní ingredienci vůně Chanel no. 5
Ve druhém dílu zápisníku z Madagaskaru jsme se vydali na ostrovy Iranja, v dalším pokračování zavítáme za lemury a vůní ylang-ylang.
Na začátku října jsme během deseti hodin přenesli na ostrov Nosy Be u severního cípu Madagaskaru. Každý den na nás čekal nabitý program, krásy tropického ráje jsme tak mohli během týdne objevovat skutečně s velkou intenzitou. Madagaskar se totiž rozhodně neřadí do škatulky tropických skanzenů, kde nemůže člověk dělat nic jiného než se povalovat na pláži. Vydat se můžete třeba do národního parku za lemury, chameleony a hroznýši nebo na sladce vonící plantáž stromů ylang-ylang. My stihli během jednoho dne obojí.
Průvodce Hermann, kterého jsme již mohli pasovat do role našeho starého známého, na nás před hotelem čeká časně z rána. Máme před sebou totiž dlouhý den. Z ostrova Nosy Be nás čeká plavba rychlolodí do přírodní rezervace Lokobe. V té žije několik druhů lemurů, včetně těch aktivních ve dne, takže máme jistotu, že nějaké uvidíme na vlastní oči, ale také další živočichové, hovící si v endemickém porostu zdejší džungle.
Už během naší cesty nás Hermann seznamuje se zdejší zvířenou. Zdá se, že tenhle chlapík je tak trochu chodící encyklopedie, protože z rukávu sype všechny druhy lemurů včetně jejich latinských názvů. Kromě přírodovědné expertizy nám ale rozšiřuje i tu týkající se kultury Malgašů, zdejších obyvatel. Ti se na ostrově dělí do osmnácti etnických skupin, které se liší nářečím, ale i zvyklostmi. Spojuje je ale animismus, tradiční náboženství postavené na kultu předků.
„Malgaši jsou vzhledem k náboženství, které vyznávají, velmi pověrčiví. Věří na reinkarnaci, tedy na to, že život po smrti nekončí, ale že se duše člověka přesouvá například do zvířat, kopců nebo stromů. Proto jsou některá zvířata spojená s pověrami a bojíme se jich, i když si mnohdy uvědomujeme, jak hloupé to je. Ale víra je tak moc naší součástí, že s tím nemůžeme nic dělat,“ usmívá se Hermann.
Velmi obávaným tvorem je třeba chameleon. Za vůbec nejhorší znamení považují obyvatelé Madagaskaru, když jim chameleon vleze do jejich příbytku. Něco takového je u tvora, který koulí očima nezávisle na sobě, velmi nezvyklé. Když už se tak něco takového stane, je nutné najít dlouhý klacek, chameleona na něj nabrat a odhodit ho daleko od domu. Nabízí se ještě druhá, o poznání drastičtější možnost – chameleona rovnou zabít.
„U vás v Evropě třeba věříte tomu, že vám přinese neštěstí, když vám přes silnici přeběhne černá kočka. My to máme stejně, akorát nám černou kočku nahrazuje had,“ pokračuje v přibližování zdejších pověr náš průvodce.
Jednoduché to nemá ani jeden druh lemura, v Česku známý jako ksukol ocasatý, na Madagaskaru pak pod názvem Aye aye. Podobně jako chameleon má i tento lemur velké, vykulené oči. A stejně jako chameleon i tento noční tvor údajně nosí smůlu. Domorodci ho tak i zabíjejí a přispívají k tomu, že jeho populace každý rok klesá.