Co v Česku aktuálně koupíte za průměrnou hypotéku? V Praze minigarsonku, v Ústí dva velké byty
Jaké jsou v Česku rozdíly v cenách nemovitostí napříč regiony? Na to se zaměřuje nejnovější analýza společnosti Hypox. Výsledky nepřekvapí.
V Praze a Brně je metr čtvereční tradičně nejdražší, zatímco jinde můžete i při dnešních cenách sehnat velmi zajímavé bydlení. Jak tedy dnes vypadá realitní mapa Česka a jak ji ovlivňuje znovu rozjetý trh s hypotékami? Na to se zaměřuje nejnovější analýza červencových transakčních cen Hypox Semafor vycházející z dat z katastru nemovitostí. Ve svém textu pro CzechCrunch ji komentuje Milan Roček, spoluzakladatel společnosti Dataligence a služby Hypox, která sbírá a vyhodnocuje data o realitním trhu přes deset let a nabízí služby pro laiky i individuální investory.
***
Češi si berou rekordní hypotéky, ale co za ně skutečně pořídí? Zatímco v Praze stačí průměrná hypotéka sotva na malý byt, jinde můžete mít za stejné peníze rodinný dům i s garsonkou navíc. Hypoteční trh se poslední měsíce dostává zpět do formy a vrací se na objemy poskytnutých hypoték v době před počátkem skokového zvyšování úrokových sazeb v roce 2022.
Dle dat Hypomonitoru České bankovní asociace dosáhla průměrná nová hypotéka poskytnutá v červenci 2024 úrovně 3,77 milionu korun. Pakliže bychom počítali s nejobvyklejším financováním prostřednictvím 80% úvěru, nakupují Češi na hypoteční úvěr nemovitosti průměrně za 4 675 000 korun.
A co za tyto peníze aktuálně na českém realitním trhu pořídíte? To dost záleží na tom, kam se za bydlením vydáte a o jaký typ nemovitosti máte zájem. Například v Olomouci byste za tento rozpočet pořídili větší panelový byt 3+1 o rozloze 73 metrů čtverečních. V Plzeňském kraji byt v cihlovém domě o výměře 89 metrů čtverečních a v Moravskoslezském kraji prostorné 4+kk o velikosti 113 metrů čtverečních.