Co v Česku aktuálně koupíte za průměrnou hypotéku? V Praze minigarsonku, v Ústí dva velké byty
Jaké jsou v Česku rozdíly v cenách nemovitostí napříč regiony? Na to se zaměřuje nejnovější analýza společnosti Hypox. Výsledky nepřekvapí.
V Praze a Brně je metr čtvereční tradičně nejdražší, zatímco jinde můžete i při dnešních cenách sehnat velmi zajímavé bydlení. Jak tedy dnes vypadá realitní mapa Česka a jak ji ovlivňuje znovu rozjetý trh s hypotékami? Na to se zaměřuje nejnovější analýza červencových transakčních cen Hypox Semafor vycházející z dat z katastru nemovitostí. Ve svém textu pro CzechCrunch ji komentuje Milan Roček, spoluzakladatel společnosti Dataligence a služby Hypox, která sbírá a vyhodnocuje data o realitním trhu přes deset let a nabízí služby pro laiky i individuální investory.
***
Češi si berou rekordní hypotéky, ale co za ně skutečně pořídí? Zatímco v Praze stačí průměrná hypotéka sotva na malý byt, jinde můžete mít za stejné peníze rodinný dům i s garsonkou navíc. Hypoteční trh se poslední měsíce dostává zpět do formy a vrací se na objemy poskytnutých hypoték v době před počátkem skokového zvyšování úrokových sazeb v roce 2022.
Dle dat Hypomonitoru České bankovní asociace dosáhla průměrná nová hypotéka poskytnutá v červenci 2024 úrovně 3,77 milionu korun. Pakliže bychom počítali s nejobvyklejším financováním prostřednictvím 80% úvěru, nakupují Češi na hypoteční úvěr nemovitosti průměrně za 4 675 000 korun.
A co za tyto peníze aktuálně na českém realitním trhu pořídíte? To dost záleží na tom, kam se za bydlením vydáte a o jaký typ nemovitosti máte zájem. Například v Olomouci byste za tento rozpočet pořídili větší panelový byt 3+1 o rozloze 73 metrů čtverečních. V Plzeňském kraji byt v cihlovém domě o výměře 89 metrů čtverečních a v Moravskoslezském kraji prostorné 4+kk o velikosti 113 metrů čtverečních.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsVe většině regionů se mimo krajské město prodávají pod pět milionů korun bez problémů i rodinné domy, výrazněji nad zvolený rozpočet vycházejí domy pouze v Jihomoravském kraji, středních Čechách a skokově pak hlavním městě.
Praha a Brno: Drahé metry čtvereční
Nepřekvapivě nejmenší nemovitosti nakoupíte za tento rozpočet v Praze a v Brně. Při pohledu na trh novostaveb aktuálně za 4,7 milionu korun pořídíte v obou městech maximálně garsonku, v hlavním městě přibližně o velikosti 31 metrů čtverečních, v Brně si mírně co do velikosti polepšíte na 37 metrů čtverečních.
O moc lépe v Praze nevyjdou ani starší byty, v cihlovém domě seženete za 4,7 milionu korun průměrně 36 metrů čtverečních a v panelové výstavbě menší 2+kk o rozloze 45 metrů čtverečních.
Dostupnější bydlení v regionech
Naopak mimo hlavní město a Středočeský kraj jsou nemovitosti daleko dostupnější. Za cenu pražského 2+kk v panelovém domě aktuálně nakoupíte v Ústeckém kraji bez obtíží dva velké byty o dispozici 3+1 a rozloze 75 metrů čtverečních. A v Karlovarském kraji třeba rodinný dům a k němu ještě 38 metrů čtverečních velké 1+kk.
Při výběru bydlení hraje roli mnoho faktorů – od životní situace přes pracovní příležitosti až po dostupnost služeb. Nicméně data jasně ukazují, jak nesmírně pestrý český realitní trh je. Zatímco v některých regionech si za průměrnou hypotéku pořídíte pouze malý byt, v jiných částech země můžete za stejné peníze získat prostorný rodinný dům nebo bytů hned několik.
Pro mladé singles může být atraktivní menší byt v centru velkého města. Rodiny s dětmi možná upřednostní větší prostor a zahradu v klidnější lokalitě. A pro ty, kteří hledají investiční příležitost, mohou být zajímavé levnější regiony s potenciálem budoucího růstu.
Ať už máte zálusk na jakoukoliv nemovitost, stačí jen vědět, kde hledat, a být připraven zvážit i méně obvyklé lokality. Kdo ví – možná zjistíte, že vaše vysněné bydlení leží tam, kde byste ho nejméně čekali.