Co vám investor (ne)odpustí a kdy je život s právníky snazší? Podívejte se na debatu o právu ve startupech
Právní služby jsou pro startupy důležité – jenže jak vybrat s omezeným rozpočtem ty, které mají smysl? Nechte se inspirovat debatou.
Pokud se zakladatelé mají rádi, mají společný cíl a nechtějí se svým startupem zestárnout, není třeba komplikovat si život a řešit právníky. Jenže všechno klape vždy jen do prvního problému, varuje Jana Sedláková, zakladatelka advokátní kanceláře Sedláková Legal. Právní služby můžou být velmi snadno extrémně důležité, vysvětluje. Jenže jak vybrat ty, které mají smysl?
Právo je třeba vyjasnit si u vztahů mezi spoluzakladateli, při vstupu investora i během jakéhokoliv většího posunu startupu, říkají odborníci. Jejich rady jsme sesbírali ve speciálu Právo ve světě startupů. Teď navrch přidáváme debatu, která řeší otázky přímo z praxe.
„Myslím, že není potřeba na začátku startupu utrácet miliony za právníky. Ale jsou věci, se kterými bych za právníkem šla,“ doporučuje Sedláková. Tak třeba ve chvíli, kdy společnost stojí na duševním vlastnictví. V tuzemsku podle ní totiž zůstává dlouho u původního autora.
„Pokud se s ním rozejdete ve zlém, tak kdyby to byl autor vašeho loga, bolí to. Ale je to řešitelné. Ale když se rozejdete ve zlém s autorem svého softwaru nebo jiného duševního vlastnictví, které na vás nepřešlo, je to věc, kterou vám investoři nemusejí odpustit. Švarcsystém je řešitelný. Tak ty zaměstnance zaměstnáme, víme, že tu máme nějaký pohrobek z minulosti. Ale když váš software není váš, do čeho by vám ten investor posílal peníze?“ ptá se.
Jana Sedláková je jedna z právniček, která se na problémy startupů zaměřuje. Z druhé strany přišel diskutovat Jan Strnad, spoluzakladatel společnosti Pointee, která řešila jak vstup investorů, tak nastavení vztahů mezi foundery a jejich budoucí fungování.