Coinbase kryptoměny nejen směňuje. Sám je nakoupí za půl miliardy dolarů a investuje do nich i budoucí zisky

bitcoin-1

Foto: Executium/Unsplash

Fiktivní mince kryptoměny bitcoin

0Zobrazit komentáře

Když si chcete pořídit kryptoměny, zpravidla zamíříte na některou z kryptoměnových burz. Mezi přední hráče v této oblasti patří americká společnost Coinbase, která nedávno vstoupila na burzu, v posledním čtvrtletí zásadně zvýšila svůj zisk a nyní uvedla, že kryptoměny bude nejen směňovat svým uživatelům, ale také do nich bude sama investovat.

Zakladatel a šéf Coinbase Brian Armstrong prozradil, že se jeho firma rozhodla nakoupit kryptoměny za půl miliardy dolarů (téměř 11 miliard korun) a zároveň do nich bude investovat i budoucí zisky. „Získali jsme souhlas představenstva k nákupu kryptoaktiv v hodnotě přes 500 milionů dolarů, které jsme přidali k našim stávajícím aktivům. A do budoucna budeme investovat 10 % veškerého zisku do kryptoaktiv,“ uvedl Armstrong na Twitteru.

Šéf Coinbase očekává, že toto procento bude v průběhu času průběžně narůstat, stejně jako věří, že stále větší část byznysu jeho firmy bude moci probíhat v kryptoměnách. „Většina našich finančních transakcí, jako je například placení dodavatelům, zaměstnancům nebo investování firemní hotovosti, je dnes stále ve velké míře prováděna ve fiat měně. Jsme v silné pozici, abychom šli příkladem a ukázali, jak můžeme umožnit přijetí a užitečnost kryptoměn, počínaje tím, jak provozujeme naše podnikání,“ uvedla firma na svém blogu.

Populární směnárna, jíž v minulém čtvrtletí vyrostl zisk na 1,6 miliardy dolarů, se rozhodla investovat do diverzifikovaného portfolia kryptoaktiv. „Staneme se první veřejně obchodovanou společností, která bude mít v rozvaze kromě bitcoinu také ethereum, aktiva Proof of Stake, tokeny DeFi (decentralizované finance) a mnoho dalších kryptoaktiv podporovaných pro obchodování na naší platformě,“ vysvětluje Coinbase.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Ethereum je po bitcoinu druhá největší kryptoměna na světě. Aktiva využívající mechanismus Proof of Stake jsou taková, která fungují na odlišném principu než třeba bitcoin a nepotřebuje těžaře a velké množství energie. Místo toho dochází k ověření všech transakcí prostřednictvím validátorů, kteří za správnost a pravost transakcí ručí vlastními vklady. DeFi pak představuje projekty, které místo tradičních zprostředkovatelů jako banky využívají decentralizovanou technologii blockchainu.

Společnosti jako Tesla nebo MicroStrategy přitom dosud sázely primárně na bitcoin. V případě americké automobilky dokonce tvořil bitcoin v prvním letošním čtvrtletí až čtvrtinu zisku a firma vizionářského Michaela Saylora aktuálně drží bitcoin v celkové hodnotě 90 miliard dolarů. Coinbase přitom k nákupu konkrétních kryptoměn využije služby třetích stran, aby nedocházelo ke konfliktu se zájmy jeho uživatelů, přičemž zástupci směnárny nevyloučili, že v budoucnu do svého portfolia přidají i další druhy virtuálních mincí.

Americká směnárna, obchodovaná na burze Nasdaq, své záměry oznámila jen dva dny po zveřejnění navázání spolupráce s Mitsubishi UFJ Financial Group, bankou sloužící více než 40 milionům japonských zákazníků. Současně zástupci Coinbase uvedli i to, že nashromáždili čtyři miliardy dolarů, aby se dokázali připravit na očekávanou kryptoměnovou zimu, během níž se očekává stagnující vývoj celého trhu s digitálními mincemi. Směnárna tak jasně dává najevo, že ať se s cenou bude dít cokoliv, digitální měny podle ní představují budoucnost.

Rubriku Krypto podporujílongriver_v

CzechCrunch Jobs