Coldplay oznámili, že skončí s nahráváním nových desek. Po roce 2025 bude britská kapela jezdit jen koncerty

Filip HouskaFilip Houska

Slavná britská hudební skupina Coldplay

0Zobrazit komentáře

Mají na kontě devět desek, kterých se prodalo přes sto milionů kusů. Z šestatřiceti nominací na cenu Grammy proměnili sedm, nehledě na to, že vyhráli i celou řadu dalších ocenění. Tři z jejich alb se dokonce staly nejprodávanějšími v historii hudebních žebříčků ve Velké Británii. Coldplay je právem jednou z nejúspěšnějších hudebních skupin tohoto století, nyní ale uskupení okolo zpěváka Chrise Martina ohlásilo poměrně šokující krok – skončí s dalším nahráváním.

Frontman slavné britské kapely, která vznikla již v roce 1996, v britském Radiu 2 oznámil, že Coldplay natočí poslední regulérní desku v roce 2025, poté s nahráváním nových alb nadobro skončí. Konec kapely jako takové se ale neočekává – Chris Martin zmínil, že nadále budou jezdit koncerty v rámci svých turné, zároveň ani nevylučuje, že by nadále nárazově nespolupracovali.

„Naše poslední pořádná deska vyjde v roce 2025 a pak už budeme jen koncertovat. Možná uděláme nějaké společné věci, ale katalog Coldplay jako takový pak takříkajíc skončí,“ uvedl Martin v rozhovoru pro Radio 2. Že by ale šlo vyloženě o překvapivé rozhodnutí, se říci nedá. Coldplay už v minulosti zmínili, že mají nastavený přesný počet desek, který chtějí natočit.

V plánu mají nahrát ještě tři další alba, respektive skončit na počtu dvanáct. Jejich poslední album je Music Of The Spheres a vyšlo v polovině letošního října. A byť bylo v rámci streamovacích služeb a hudebních žebříčků úspěšné, na diskuzních fórech a sociálních sítí to pouze nadšením nehýřilo. Kapela je totiž za svou muziku „kritizována“ už nějakou dobu.

Rojí se názory, že Coldplay podlehli tlaku komercializace a dělají hudbu především pro rádia a hudební žebříčky. „Nemusí končit. Stačí, když budou hrát hudbu jen do alba Viva La Vida – a zbytek nechají k využití ve špatných reklamách,“ zní jeden z mnoha názorů z diskuzní sítě Reddit, který otisklo BBC.

Někteří pak tomuto rozhodnutí nevěří a myslí si, že Coldplay akorát obmění bubeníka nebo kytaristu, a pak se vrátí. Jedná se samozřejmě o pouhé spekulace bez bližšího podložení. Až čas ukáže, zda legendární britská kapela dostojí svým slovům. Nyní se fanoušci Coldplay mohou těšit na velké turné, které odstartuje v srpnu příštího roku a které bude na poměry hudebních skupin velmi netradiční.

Coldplay totiž již před pár měsíci oznámili, že turné bude šetrnější vůči planetě. Slíbili, že sníží emise oxidu uhličitého o padesát procent ve srovnání se svým světovým turné v letech 2016 a 2017 a že k napájení pódiové show budou téměř výhradně využívat obnovitelnou energii. Součástí má být i „kinetická podlaha“, která bude využívat energii vytvořenou fanoušky, pódium z obnovitelných materiálů i solární panely.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym