Coworkingy už v Česku jsou, navazujícím trendem je komunitní bydlení. Poskytuje flexibilitu a reaguje na rostoucí ceny
Připomíná studentskou kolej vyšší úrovně – a se zaměřením na jinou cílovou skupinu. Trend takzvaného colivingu, tedy komunitního bydlení, se před lety začal rozšiřovat zejména v amerických velkoměstech a v poslední době nachází své místo také na českém nemovitostním trhu. I když je možné mezi rezidenty najít i studenty, coliving využívají digitální nomádi, expati a další, většinou mladší profesionálové.
Španěl Federico Caprari se v loňském létě přestěhoval do Prahy, kde zároveň nastupoval na novou pozici analytika pro americkou společnost s možností pracovat odkudkoliv. „Jelikož jsem byl ve městě nový, chtěl jsem se snadno seznamovat s více lidmi a coliving byl v tomto ohledu skvělou volbou,“ popisuje pro CzechCrunch.
Jeho volba padla na WorkLounge Living, jenž spadá do stejnojmenné sítě coworkingů. Původním účelem hotelová budova se nachází na pražském Žižkově jeden blok od parku Parukářka a tři bloky od Vítkova. Hosté si zde mohou vybrat jeden ze čtrnácti studiových apartmánů o velikosti přibližně 25 metrů čtverečních.
Apartmány nabízí všechno, co je pro základní život nezbytné – vedle nábytku a samostatné soukromé koupelny také kompletně vybavenou kuchyň, o klimatizaci a vysokorychlostním internetu nemluvě. V budově je k dispozici také pračka, větším lákadlem je ovšem soukromý wellness se saunou a vířivkou či posilovna a další samozřejmosti pro naplnění podstaty komunitního bydlení. Třeba společná lounge na schůzky či snídaně.
Díky propojení se sítí WorkLounge, která je partnerem našeho speciálu Kanceláře budoucnosti, navíc Living hostům nabízí také provázání soukromého života s tím pracovním ve formě přístupu do karlínského coworkingu a na komunitní akce. „Samotný WorkLounge není jenom kancelářský projekt s coworkingem, ale především se snažíme lidi propojovat a budovat komunitu. Chceme, aby aktivity nebyly pouze na bázi pracovní, ale i společenské. Ale zároveň chceme lidi spojovat i po pracovní stránce,“ říká Lubomír Šilhavý, majitel WorkLounge.
„Všimli jsme si, že mnoho našich členů zůstává v prostorách WorkLounge i po práci a společně tráví svůj volný čas například společným sledováním sportovních utkání, oslavou narozenin či večeří. Spousta z nich by pak ráda využila společného prostoru i pro bydlení, a jelikož jsou někteří členové mimopražští, rozhodli jsme se proto vytvořit projekt WorkLounge Living,“ vysvětluje Šilhavý.
Cenově přitom komunitní bydlení vyjde vzhledem na velikost, lokalitu v širším pražském centru a stav apartmánů, které jsou nově zrekonstruované a přizpůsobené specifickým potřebám, často i výhodněji než samostatný pronájem bytu.