Čtvrtá největší směnárna kryptoměn, Bithumb, byla hacknuta. Škody jdou do milionů dolarů
Podle objemu transakcí momentálně nejdominantnějších kryptoměn, Bitcoinu a Ethereum, je jihokorejský Bithumb čtvrtou největší směnárnou světa, měnící denně na 13 tisíc bitcoinů v hodnotě 36 milionů dolarů. Teď se ovšem potýká s hackerským útokem, který poškodil desítky tisíc uživatelů, stovkám z nich navíc z účtů zmizelo celkově přes 2 miliardy wonů, tedy asi 1,74 milionů dolarů.
Server oznámil útok v předchozích dnech a zmiňuje, že se týkal přesně 31 800 uživatelů, kteří představují přibližně 3 procenta z celkového počtu. Hackeři se dle serveru MK dostali k osobním informacím, jenž obsahovaly celá jména, telefonní čísla nebo e-mailové adresy. To vše kvůli úniku dat z jednoho z osobních počítačů zaměstnanců.
Bithumb se ke ztrátě dat okamžitě přiznal, ale zároveň dodal, že hackeři se nikdy nedostali přímo na server a do peněženek. Ztráta u stovek uživatelů tak byla způsobena mnoha různými způsoby – například tak, že hackeři využili nasbíraných dat, obvolávali uživatele jako údajní zaměstnanci Bithumbu a ptali se na jednorázová hesla, která jim dovolila přístup do peněženky s možností přeposlání kryptoměn.
Směnárna navíc dodala, že se bude újmu uživatelům snažit v co nejvyšší možné míře nahradit. Všem 31 800 poškozeným nabídne 100 tisíc wonů, tedy přibližně 870 dolarů jako kompenzaci, u těch, kteří ztratili své prostředky pak zváží další postup po potvrzení finálních částek. I tak se ale očekává, že přibližně stovka uživatelů na Bithumb podá hromadnou žalobu.
Kvůli nulové regulaci kryptoměn je ovšem velmi složité rozhodnout, zda je směnárna napřímo zodpovědná za případnou škodu a musí ji hradit či nikoliv. Bithumb je mimo jiné také největší směnárnou Ethereum, držící přibližně 25% celosvětový podíl.