Čupr vs. neférový zemědělec. Šéfovi Rohlíku se nelíbí přístup lídra protestů, a tak vyřadí jeho produkty

Maso a uzeniny ze skupiny Rabbit si už zákazníci na Rohlíku nekoupí. Online supermarket nesouhlasí s chováním majitele Zdeňka Jandejska.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

tomas-cupr2

Foto: Rohlik Group

Tomáš Čupr, zakladatel online supermarketu Rohlik.cz

2Zobrazit komentáře

Nabídka největšího českého online supermarketu Rohlik.cz přišla o několik položek. Prodává je totiž organizátor pondělních zemědělských protestů, v rámci nichž do ulic Prahy přijely stovky traktorů a blokovaly dopravu. To se nelíbilo Tomáši Čuprovi, zakladateli a šéfovi skupiny Rohlik Group, který se rozhodl rychle jednat. Od demonstrantů a jejich praktik se chce zcela distancovat tím, že z nabídky vyřadí veškeré produkty od potravinářské a zemědělské skupiny Rabbit CZ. Za ní stojí Zdeněk Jandejsek, jeden z předních organizátorů protestní akce.

Zdeněk Jandejsek patří v Česku k největším agrobaronům. Společnost Rabbit Trhový Štěpánov provozuje už od roku 1991 a dnes do jeho zastřešující skupiny Rabbit CZ patří také firmy Mydlářka, Skaličan nebo Jatky Český Brod. Celkem jde o téměř dvacítku společností, které se soustředí hlavně na živočišnou výrobu. Konsolidovaný čistý obrat skupiny v roce 2022 překonal 7,1 miliardy korun při čistém zisku přes 267 milionů korun. Žádné z jejích produktů se už nebudou prodávat na Rohlíku, který tím chce ukázat, že podporuje hlavně poctivé lokální farmáře.

„Chceme tímto krokem zdůraznit, že podpora, kterou poskytujeme, je založena na principech udržitelného rozvoje, férového jednání a vzájemného respektu. Není možné, aby jedna skupina držela za rukojmí celou veřejnost a ohrožovala to, o co společně usilujeme. Naši zákazníci jsou pro nás vždy na prvním místě, a proto se rozhodujeme především v kontextu služeb pro ně,“ komentuje rozhodnutí Tomáš Čupr, spolumajitel a CEO Rohlik Group, do které vedle českého Rohlíku patří také online supermarkety v Německu, Rakousku a Maďarsku.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Rohlík se na podporu produkce a byznysu lokálních českých farmářů dlouhodobě zaměřuje a Tomáš Čupr připomíná, že bude i nadále podporovat mále farmáře a zemědělce, kteří výše zmíněné principy dodržují. Ty v jeho očích nesplňuje právě Zdeněk Jandejsek, který se rozhodl brát veřejnost jako rukojmí v politickém boji, a to Čupr považuje za nepřijatelné. Vyjadřovat nesouhlas s politikou je podle něj právem každého z nás, ale nesouhlasí s tím, aby byla v rámci toho omezována doprava a osobní svoboda obyvatel.

„Navíc je také špatně, když organizátorem stávky proti současnému systému je člověk, který právě díky němu načerpal na dotacích přes dvě miliardy korun. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli na Rohlíku dále nenabízet produkty Rabbit CZ,“ doplňuje Tomáš Čupr. Zásoby produktů z této skupiny mají být v online supermarketu dostupné do vyprodání zásob, další dodávky už Rohlík nechystá. Lokální producenti, jejichž konkurenceschopnost v boji s největšími hráči se snaží podporovat, tvoří v rámci celého sortimentu Rohlíku podle sezony zhruba třicet až čtyřicet procent nabídky.

Trump představil zlaté tenisky a za pár hodin je vyprodal. Soud mu den předtím udělil obří pokutu

V pátek dostal pokutu v přepočtu deset miliard korun, v sobotu prodal boty za deset milionů. Tak vypadal konec týdne bývalého prezidenta USA.

Jiří BlatnýJiří Blatný

trump-a-sneakery

Foto: CzechCrunch/Midjourney

Ilustrace Donalda Trumpa v teniskách vytvořená umělou inteligencí

0Zobrazit komentáře

Minulý týden pro Donalda Trumpa neskončil zrovna pozitivně. Bývalý americký prezident, který tento rok znovu kandiduje, musí zaplatit i s úroky pokutu až 450 milionů dolarů (v přepočtu zhruba 10,6 miliardy korun). Podle newyorského soudu měl podvodně nafukovat výši svého jmění, aby oklamal věřitele. Den poté Trump ve Filadelfii oznamoval vydání limitované kolekce tenisek. Jsou zlaté a stojí necelých 400 dolarů, tedy asi 9 400 korun. Přesněji řečeno stály. Všech tisíc vydaných párů je už vyprodaných a na eBay je teď nabízejí překupníci až za milion korun.

Vydat takové tenisky chtěl prý už léta, řekl sedmasedmdesátiletý politik před Sneaker Conem, veletrhem moderních bot ve Filadelfii. Trump na akci vystoupil stylem, jaký je uprostřed předvolební sezony, kdy jsou americké primárky v plném proudu, typický: na pódiu za řečnickým pultem. Něco ale bylo jinak.

Oproti Trumpovým politickým vystoupením bylo publikum na módní akci výrazně různorodější. Podle toho také vypadaly reakce lidí. Agentura AP uvedla, že bývalý americký prezident sklidil jak nadšené ovace, tak hlasité bučení. Politik také na pódium pozval fanynku, která nabádala posluchače, aby v listopadových prezidentských volbách volili právě jeho.

Samotné kotníkové boty, leskle zlaté s detailem americké vlajky na zadní straně, nabízel Trump na webu za 399 dolarů. Stránka prodává i další tenisky se značkou Trumpa, kolínskou vodu nebo parfém za 99 dolarů za lahvičku. Přímo na víkendovém veletrhu se jeden podepsaný pár obuvi vydražil za devět tisíc dolarů (212 tisíc korun). Získal ho ruský obchodník podnikající v segmentu luxusních hodinek Roman Sharf, napsal New York Post.

I na internetu byl o tenisky, kterých se vyrobilo tisíc kusů, zájem. Jen několik hodin od vydání už byly označeny jako vyprodané. Sečteno podtrženo: utržily v přepočtu necelých deset milionů korun. Ukázalo se však, že Trump zřejmě mohl jít ještě výš, protože v pondělí dopoledne se boty prodávaly na online tržišti eBay za devět tisíc až 45 tisíc dolarů (asi 1,1 milionu korun).

Jak vydělat na oblečení, ví Trump moc dobře. Červená kšiltovka s heslem „Make America Great Again“ je pro jeho příznivce kultovní záležitostí. Během prezidentské kampaně v roce 2016 měl Trump podle svého zetě Jareda Kushnera v určitý moment vydělávat na čepicích 80 tisíc dolarů denně (1,9 milionu korun). Minulé léto byl Trump vyfocen ve věznici v Georgii kvůli formálnímu obžalování a z pořízeného snímku udělal další symbol, když s ním začal prodávat trička. Za dva dny dárci poslali jeho kampani 7,1 milionu dolarů, napsaly New York Times.

trump-a-biden

Přečtěte si takéNení to jen Biden vs. Trump. Rozdělenou Ameriku čekají volbyNení to jen Biden vs. Trump. Rozdělenou Ameriku čekají volby, rozhodnou o Ukrajině i Blízkém východě

Americká média si také všímají současného načasování vydání tenisek nazvaných Never Surrender, česky Nikdy se nevzdávat, v době zmíněného rozsudku newyorského soudu. V tomto konkrétním občanskoprávním sporu měl Trump spolu se svým bývalým poradcem a se syny Donaldem juniorem a Ericem roky nepravdivě uvádět hodnotu nemovitostí a dalšího majetku, aby si snížil odvody na daních a vylepšil si podmínky pro své úvěry věřitelům.

Páteční rozsudek sice není pravomocný a Trump se může odvolat, pokutu 355 milionů dolarů plus asi 100 milionů v úrocích ale bude muset zaplatit v každém případě – buď jako pokutu, nebo jako jistinu v případě odvolání. V občanskoprávním sporu musí také podle nepravomocného rozsudku zaplatit dalších 83,3 milionu dolarů za pomlouvání novinářky Elizabeth Jean Carroll.

Trump opakovaně prohlásil, že má majetek v řádech miliard dolarů a k dispozici hotovost ve výši 400 milionů (asi 9,5 miliardy korun), připomíná server ABC News. Páteční rozhodnutí soudu označil za vměšování se do voleb. Bývalý americký prezident v současnosti kromě občanskoprávních žalob čelí i čtyřem trestněprávním, mimo jiné právě kvůli vměšování se do voleb, tentokrát ovšem těch minulých. A to při útoku demonstrantů na Kapitol z 6. ledna 2021.