ČVUT uvedlo do provozu nový jaderný reaktor. Blíží se jaderná renesance, očekávají tamní odborníci

Celkem jde o desáté zařízení v Česku. Slouží k výuce odborníků a k testům na ČVUT, pro lidi z praxe i další země. ČVUT s ním získává jedno prvenství.

Iva BrejlováIva Brejlová

čvut

Foto: FJFI ČVUT

ČVUT spouští svůj druhý jaderný reaktor

0Zobrazit komentáře

Samotná výstavba tak dlouhá nebyla, ČVUT ji počítá zhruba na rok. Ale zajistit vůbec možnost spuštění byl výrazně delší proces, který odstartoval už v roce 2014. Jaderný reaktor, který prošel oficiálním fyzikálním spuštěním na ČVUT, má pomoct s výukou i vědeckou činností. Pro univerzitu je to druhé zařízení tohoto typu, celkově s ním má Česko aktuálně v provozu už deset jaderných reaktorů.

„Dalo by se říci, že ve světě přichází jaderná renesance – čím dál více lidí si uvědomuje, že bez jaderné energetiky nemůže mít lidstvo dostatečné množství čisté energie. Nicméně znamená to také, že potřebujeme odborníky. A právě pro jejich výchovu bude nový reaktor VR-2 především sloužit,“ popisuje Vojtěch Petráček, rektor ČVUT v Praze.

Vedle dvou školních provozuje v Česku dva výzkumné reaktory Centrum výzkumu v Řeži. Šest jaderných reaktorů má ve dvou jaderných elektrárnách ČEZ. ČVUT se nyní spuštěním stalo jedinou univerzitou na světě, která má k dispozici dva štěpné reaktory a současně také fúzní reaktor, takzvaný tokamak, experimentální zařízení, které získalo jméno Golem.

S původním reaktorem už ČVUT naráželo na kapacitní limity, popisuje děkan Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské Václav Čuba. „Pomůže lépe rozvrhnout výuku i vědeckou činnost,“ vysvětluje. „Slouží totiž nejen studentům naší fakulty, potažmo ČVUT, ale také studentům dalších univerzit, zahraničním studentům a samozřejmě také lidem z praxe, kteří k nám chodí na různá školení,“ vyjmenovává.

Nové zařízení má označení VR-2 a jde o takzvaný podkriticiký reaktor, bez externího zdroje neutronů nedokáže udržet štěpnou řetězovou reakci. Když se tedy tento zdroj vypne, štěpení se zastaví. Což znamená snazší a bezpečnější provoz a zároveň jednodušší konstrukci.

Nové zařízení se vešlo do stejné haly, kde je reaktor s označením VR-1, což usnadnilo celý proces – prostor už požadavky pro provoz splňuje. Podle vedoucího Katedry jaderných reaktorů fakulty Jana Rataje jde o poměrně malé zařízení. „Pořád je to ale jaderné zařízení, jehož příprava, výstavba i provoz podléhají řadě různých předpisů, jejichž nároky musíme splnit,“ popisuje.

Fakulta spouští VR-2 právě rok po oznámení, že získala povolení k výstavbě od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Palivo pro nový reaktor má fakulta už od roku 2018, když jí ho darovala finská Aalto University. K přepravě z Finska do Čech zapůjčila kontejnery Skupina ČEZ.

První jaderný reaktor v Československu funguje v Řeži od roku 1957, školní reakor VR-1 pak od roku 1990. Ve spolupráci s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii byl vybaven systémem Internet Reactor Laboratory, takže je možné provádět výuku či školení online. Toho pravidelně využívají studenti například ze Spojených států, Velké Británie, Tuniska i dalších zemí.