Czechitas v Brně učí programovat v novém výukovém centru. Za tři měsíce ho navštívilo přes 6 tisíc lidí
Dita Přikrylová založila projekt věnující se vzdělávání žen v IT již před pěti lety. Od té doby se Czechitas rozrostli do celé republiky a rozšířili svou cílovou skupinu, do které nyní patří i děti. V průběhu roku tak jejich kurzy navštíví tisíce lidí. Tím však rozvoj projektu zdaleka neskončil a k letošním půlkulatým narozeninám si Czechitas nadělili také zbrusu nový Czechitas House v Brně, kterým chtějí všeobecně oslovit lidi zajímající se o vlastní rozvoj.
Czechitas House je vzdělávací komunitní prostor, který nezisková organizace otevřela začátkem září v brněnském areálu CTP Ponávka nedaleko ulice Masná. Za tři měsíce jej navštívilo již šest tisíc lidí a rozjezd se tak povedl na výbornou.
„Když jsem zakládala Czechitas, bylo vzdělávací centrum jedním z mých snů. Nyní se mi plní a já jsem za to nesmírně ráda,“ říká Přikrylová.
Na třech patrech s celkovou rozlohou 1 500 metrů čtverečních se v Czechitas Housu nachází open office, tři učebny, dětská učebna, relax room nebo i hlavní sál s kapacitou pro 200 lidí.
„Czechitas House je první komunitní vzdělávací prostor propojující naše absolventky, studenty, partnery a širokou veřejnost. Chceme Brnu nabídnout inovativní prostředí vhodné ke vzdělávání, networkingu, práci a vytváření nových příležitostí,“ vysvětluje Přikrylová.
V prostorách plánují Czechitas jen během příštího roku organizovat více než 300 akcí od workshopů přes dopolední programy pro školy až po meetupy s komunitou, například v podobě Czechitas Talks. Akce mají být zaměřeny pro všechny věkové skupiny, Czechitas totiž nechtějí být vnímány jako organizace vzdělávající pouze ženy.
Významnou součástí Czechitas Housu proto je také nová pobočka digitální dílny FabLab Brno, kterou ve svých prostorách v Technologickém parku provozuje Jihomoravské inovační centrum.
„Chceme, aby si návštěvníci Czechitas House mohli v novém FabLabu vyzkoušet práci s 3D tiskárnami, programovatelným šicím strojem nebo řezacím plotterem,“ vysvětluje Tomáš Mejzlík, který má FabLab v JICu na starosti.
MEWS shání posily na následujících pozicích
Více na CzechCrunch Jobs„Bylo neuvěřitelné sledovat, jak celý projekt doslova vzniká před očima. Byla jsem u projektu od samého začátku, tedy od črtání prvních návrhů na papír, přes vybírání stavebního materiálu až po finální otevření. Tím, že šlo o první projekt svého druhu v Czechitas, snažili jsme se zaznamenat každý krok tak, aby byl projekt replikovatelný i do ostatních poboček, i když třeba v jiných rozměrech,“ popisuje Lenka Franců, provozní ředitelka Czechitas.
Do dvou let by totiž v Czechitas rádi nové prostory otevřeli také v Praze. Do budoucna navíc chtějí svoje aktivity posouvat i mimo offline svět.
„Uvědomujeme si, že vzdělávání se odehrává také v onlinu, proto budujeme projekt Czechitas Go Online, což jsou naše první webináře, které postupně otevíráme veřejnosti. Každý kurz má asistovaného lektora a bude otevřený do všech regionů, aby se k němu dostali i lidé, jež se na naše kurzy běžně nedostanou,“ prozradila Franců v nedávném rozhovoru.