Daleko od hlučícího davu. Nadšenci vybudovali v beskydském lomu offroadový kemp se saunou i vířivkou
Nadšenci ze společnosti Mrkey umístili svoje offroadové přívěsy do beskydského lomu. Člověka tu najde jen liška. Třeba jak se ohřívá v sudu.
Za Kunčicemi pod Ondřejníkem projedete okolo stáda koní, pak kolem lesa a už už to vypadá, že jste na špatné cestě. Ale kdepak. Jednou z výhod nového glampingu je, že je schovaný před světem, před kterým ho ukrývá beskydský lom. Pokud má člověk rád samotu a třeba ještě offroady, pak je to ideál.
Už jste někdy spali v lomu? Radim Kovář narazil na jeden, ve kterém se kdysi těžil kámen, před dvěma lety. Zarostlý pozemek, který ukrývá skála a les, mu učaroval. Vyklučili náletové dřeviny, vše začistili a vzniklo unikátní místo, které chrání před horkými paprsky. Ale co s ním? Vzhledem k tomu, že Kovář na chleba vydělává díky společnosti Mrkey, která se zabývá půjčováním offroadových karavanů a aut, nápad přišel záhy.
Tak vznikl glamping, tedy kempování v luxusnějších podmínkách, než jaké poskytuje stan či celta. Dostal název V lomu. Mezi skály Kovář a jeho firma umístily dva offroadové přívěsy a jednu polní kuchyni. „Stanů, jut a chatiček jsou dnes všude mraky, zato offroadové karavany nikde jinde nenajdete. Lidé si tu tak mohou vyzkoušet něco nevšedního,“ popisuje Kovář.
Nevšední to skutečně je. Malý přívěs značky Crawler v sobě v podstatě ukrývá 2+kk se zahradou. Je tu totiž malá kuchyňka se dřezem a ledničkou, obývací pokoj se sezením a stolkem, nad tím pak patro s matrací, do které se dá vlézt po žebříku. Je tu také malý záchod a člověk se tu může rovněž osprchovat. Sprcha zároveň dosáhne i ven.
Dohromady se do jednoho přívěsu vejdou až čtyři lidé – dva nahoru a dva do obývacího pokoje, který se snadno změní na velké letiště. Pro mnohé dospělé to bude rozhodně snazší volba, děti budou z patra nadšením bez sebe. „Má to vybavení karavanu, ale není to tak velké a také se s tím perfektně jezdí. Je to woman friendly,“ říká Linda Blažková, další nadšenkyně z Mrkey.
Přívěsy mají navíc na střechách fotovoltaiku, a tak v klidu dobijí telefony. „Když svítí sluníčko, je to naprosto soběstačné. Máme totiž i baterie, které když nezasvítí, tak vše ještě zhruba týden utáhnou. Jsme v lomu, takže ta účinnost bude o něco málo menší než na přímém slunci. Dá se to ale vyřešit tak, že všechny karavany odvezeme, necháme je nabít a pak s nimi přijedeme zase zpátky,“ popisuje Blažková.
To vše je rozšířené o malou zahrádku, a to díky markýze, pod kterou se vejde větší stůl se židlemi. Markýza je samozřejmě voděodolná, přežije ale i vichřici. „Jednou tady fučelo tak, že to bouchalo na všechny strany. Vítr měl rychlost čtyřicet kilometrů v hodině, markýza to ale bez problému dala,“ líčí Blažková. Markýza má navíc i zástěny, které stačí zadělat a člověk se tu může před nepřízní počasí schovat, aniž by na něj dopadla kapka. Samotné přívěsy jsou pak vytápěné, dá se v nich tak spát i v zimě.