Google představil světu svého chatbota Bard. Pro země EU ale dostupný není

Textový generátor Bard míří do 180 zemí a oblastí světa, nejspíš kvůli GDPR se ale zatím nedostane do Česka ani dalších zemí Evropské unie.

Filip HouskaFilip Houska

google-pichai

Foto: Google/CzechCrunch

Sundar Pichai, šéf Googlu a jeho mateřské firmy Alphabet

0Zobrazit komentáře

Google v rámci včerejší vývojářské konference I/O představil několik novinek – a silné zastoupení mezi nimi měla i umělá inteligence. Velkou pozornost proto získal jeho chatbot Bard, který přešel z omezeného módu, kdy ho mohli testovat jen vybraní uživatelé ve Spojených státech a Velké Británii, do plošnějšího rozšíření. Google ovšem během prezentace nezmínil, že lidé ze zemí Evropské unie a Kanady mají smůlu.

Poznámka redakce: Článek jsme aktualizovali a opravili mylnou informaci, že textový generátor Bard bude dostupný i v Česku.

Google sice oznámil, že jeho textový generátor, který má fungovat na podobné bázi jako ChatGPT od OpenAI nebo Bing od Microsoftu, bude nově dostupný ve sto osmdesáti zemích a oblastech světa, vysloveně ale nezmínil, že do EU a Kanady zatím nemíří – území, kde bude dostupný, vyjmenoval na stránce nápovědy na svém webu. Česko mezi nimi není. Kdy se Bard minimálně pro země EU otevře, není jasné.

Oficiální důvod absence Google neuvádí, lze se ale domnívat, že to souvisí s Obecným nařízením o ochraně osobních údajů (GDPR). Americký technologický obr pouze naznačuje, že se „bude do dalších zemí a oblastí rozšiřovat způsobem, který bude v souladu s místními předpisy a zásadami používání umělé inteligence“. Zejména kvůli neoprávněnému shromažďování informací o uživatelích se krátkého zákazu dočkalo minulý měsíc i ChatGPT v Itálii.

Google také může čekat na rozhodnutí europoslanců, kteří dnes udělali další krok ke vzniku právního rámce pro regulaci umělé inteligence, jejímž cílem je mimo jiné zajištění „etického a na člověka orientovaného rozvoje umělé inteligence“ v zemích EU. Dva výbory Evropského parlamentu dnes tento zákon schválily, přičemž předběžné datum přijetí na plenárním zasedání je naplánováno na 14. června.

Co se nicméně schopností Barda týče, výhledově může být zajímavou alternativou ke zmíněné dvojici ChatGPT a Bing. Běží totiž na novém, technologicky vylepšeném jazykovém modelu PaLM 2, který umí lépe chápat jednotlivá slovní spojení a generovat relevantnější a smysluplnější text. A mimo jiné má umět pracovat také s češtinou, její integrace je ale patrně hudba vzdálenější budoucnosti. Zatím je Bard dostupný v angličtině a také v japonštině a korejštině.

V čem dále může mít Bard výhodu oproti jiným textovým generátorům, jsou vizuální odpovědi. Technologii, na které běží funkce Lens pro rozpoznávání obrázků, totiž Google integruje právě i do Barda. Chybět nemají ani doplňky v podobě pluginů třetích stran – zahrnuta má být například znalostní platforma Wolfram Alpha, služba pro rezervování stolů OpenTable, vzdělávací projekt Khan Academy nebo obrázkový generátor Firefly od Adobe.

Bard by navíc měl dobře spolupracovat také s dalšími službami z dílen Googlu, především pak s Gmailem, kdy bude možné textový generátor požádat například o navržení formálního e-mailu s tím, že se text automaticky nabídne jako nová zpráva k odeslání. Obdobným způsobem by mělo propojení fungovat také s dokumenty Docs nebo úložištěm Drive. Je však nutné podotknout, že většina novinek nebude dostupná hned.