Další úspěch Beat Saberu. Česká hra se na PlayStationu stala za rok 2019 nejstahovanější hrou pro virtuální realitu
Rok 2019 byl pro české herní vývojáře nesmírně úspěšný a potvrdil, že tuzemská herní scéna je i bez mohutného financování schopná konkurovat světové západní špičce. Zřejmě nejzářnějším příkladem v tomto ohledu je úspěch československého tria ve složení Ján Ilavský, Jaroslav Beck a Vladimír Hrinčár, které zabodovalo se svým VR hitem Beat Saber.
Hře, která vytvořila v podstatě nový herní subžánr, se podařilo opanovat nejrůznějších žebříčky prodejnosti a stát se nejznámějším titulem pro virtuální realitu. Ostatně už po prvních 10 měsících od vydání Beat Saber zaznamenal 1 milion stažení a pražské vývojářské studio katapultoval mezi herní elitu.
Když se následně v dubnu hra objevila i v oblíbené americké talk show Jimmyho Fallona, bylo jasné že právě z virtuální reality se i díky zásluze Beat Saberu stává masová záležitost.
Tento trend po čase neunikl ani těm největším technologickým hráčům, a tak se v listopadu 2019 stalo tuzemské studio Beat Games, které právě za Beat Saberem stojí, akvizičním cílem samotného Facebooku. Americký gigant, který vlastní VR divizi Oculus vyrábějící virtuální headsety, za Beat Saber nabídl částku pohybující se dle odhadů v jednotkách miliard korun a český klenot následně získal do svého portfolia.
A nebyl to samozřejmě nepromyšlený krok. Na rychle rostoucím trhu virtuální reality, který dle spousty odborníků bude v budoucnu určovat směr mediální zábavy, se právě česká hra stala jakýmsi benchmarkem toho, kam směřuje, a byla povinnou výbavou každého, kdo si nějaký virtuální headset pořídil. Tento trend následně podpořila například i společnost Sony, která začala Beat Saber prodávat v rámci speciálních Sony PlayStation VR edicí a hru tak dostala k ještě většímu množství hráčů.