Lék s českou stopou může mít globální dopad. Virolog Cihlář se stal jedním z nejvlivnějších lidí světa
Současná prevence přenosu infekce HIV zatím není jednoduchá, lidé totiž musí brát léky každý den. Lenacapavir, který vyvinul Tomáš Cihlář, má tohle změnit.
Lék, který zcela zabraňuje nákaze virem HIV, je možná na dosah ruky. Český virolog Tomáš Cihlář vyvinul se svým týmem medikament Lenacapavir, u nějž by stačilo podání dvakrát ročně. Cihlář to v loňském rozhovoru pro CzechCrunch přirovnal k očkování proti chřipce. Současná prevence přenosu infekce HIV prozatím není příliš jednoduchá, lidé totiž musí brát léky každý den.
„A přimět ty, kteří nemoc nemají, aby léky denně užívali, je někdy těžké. Řada z nich to po nějaké době vzdá nebo je berou nepravidelně. Lenacapavir je unikátní v tom, že aktuálně je to jediná látka, která se dá podávat jen dvakrát za rok a funguje jak na prevenci, tak na léčbu HIV,“ vysvětluje Cihlář, který působí ve společnosti Gilead Sciences v kalifornském San Francisku, aktivně ale spolupracuje také s pražským Ústavem organické chemie a biochemie.
Jeho výzkum teď zaujal i magazín Time, který Cihláře zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí světa, a to v kategorii „průkopníci“. Český vědec se o své ocenění dělí s americkým biochemikem Wesleyem Sundquistem, jenž položil základy při studiu jednoho z proteinů HIV – kapsidu neboli proteinového pláště, který vytváří ochranný obal kolem genomu viru. V roce 2020 získal Cihlář mimořádnou cenu Neuron, tehdy díky výzkumu léku remdesivir, který pomáhá pacientům s těžkým průběhem covidu.