Lék s českou stopou může mít globální dopad. Virolog Cihlář se stal jedním z nejvlivnějších lidí světa

Současná prevence přenosu infekce HIV zatím není jednoduchá, lidé totiž musí brát léky každý den. Lenacapavir, který vyvinul Tomáš Cihlář, má tohle změnit.

cihlar

Foto: archiv TC

Virolog Tomáš Cihlář

0Zobrazit komentáře

Lék, který zcela zabraňuje nákaze virem HIV, je možná na dosah ruky. Český virolog Tomáš Cihlář vyvinul se svým týmem medikament Lenacapavir, u nějž by stačilo podání dvakrát ročně. Cihlář to v loňském rozhovoru pro CzechCrunch přirovnal k očkování proti chřipce. Současná prevence přenosu infekce HIV prozatím není příliš jednoduchá, lidé totiž musí brát léky každý den.

„A přimět ty, kteří nemoc nemají, aby léky denně užívali, je někdy těžké. Řada z nich to po nějaké době vzdá nebo je berou nepravidelně. Lenacapavir je unikátní v tom, že aktuálně je to jediná látka, která se dá podávat jen dvakrát za rok a funguje jak na prevenci, tak na léčbu HIV,“ vysvětluje Cihlář, který působí ve společnosti Gilead Sciences v kalifornském San Francisku, aktivně ale spolupracuje také s pražským Ústavem organické chemie a biochemie.

Jeho výzkum teď zaujal i magazín Time, který Cihláře zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí světa, a to v kategorii „průkopníci“. Český vědec se o své ocenění dělí s americkým biochemikem Wesleyem Sundquistem, jenž položil základy při studiu jednoho z proteinů HIV – kapsidu neboli proteinového pláště, který vytváří ochranný obal kolem genomu viru. V roce 2020 získal Cihlář mimořádnou cenu Neuron, tehdy díky výzkumu léku remdesivir, který pomáhá pacientům s těžkým průběhem covidu.

Český tým z ČVUT uspěl v prestižní světové soutěži autonomních dronů. Získal bronz a 50 tisíc dolarů

V konkurenci 210 týmů z celého světa Češi postoupili do finále všech disciplín a uspěli v závodě autonomních dronů na rychlost.

drony

Foto: Petr Neugebauer

Češi získali ve světové soutěži autonomních dronů bronz

0Zobrazit komentáře

Tým českých vědců z Fakulty elektrotechnické ČVUT a firmy Fly4Future zaznamenal mimořádný úspěch na světové soutěži autonomních dronů v Abú Dhabí. Z 210 přihlášených týmů se probojoval do finále všech čtyř disciplín a nakonec získal bronzovou medaili za třetí místo v závodě na maximální rychlost autonomního letu. V hlavní disciplíně, kde šlo o čas, skončil těsně čtvrtý. Domů si ale i přesto odvezl finanční odměnu ve výši 50 tisíc dolarů (1,1 milionu korun).

Do soutěže Autonomous Racing League (A2RL), jedné z největších svého druhu, se český tým kvalifikoval díky výraznému zrychlení oproti předchozím kolům. Přestože se v závěrečném kole pokusil zariskovat a dosáhnout na medaili i v hlavním závodě, trať byla nad možnosti robotů. Drony dosahovaly rychlosti až 150 kilometrů za hodinu a musely zvládat extrémní manévry bez lidského zásahu, pouze s pomocí umělé inteligence.

Výzkum týmu se teď zaměří na větší spolehlivost dronů, jejich rychlost a schopnost operovat ve větších rojích. Čeští výzkumníci zároveň už testují nový systém RoboFly – miniaturní létající robot s kamerou a komunikací bez GPS. Jeho využití se nabízí nejen v průmyslu a inspekci kritické infrastruktury, ale i při záchranných operacích.