Za zásluhy o vědu i vývoj nadějného léku remdesivir. Virolog Tomáš Cihlář získal mimořádnou cenu Neuron

Jiří SvobodaJiří Svoboda

tomas-cihlar-3

Foto: Nadační fond Neuron

Český virolog Tomáš Cihlář

0Zobrazit komentáře

V jednom z neprestižnějších ocenění pro české vědce se letos významně otiskla stopa covidové pandemie. Mimořádné Ceny Neuron od stejnojmenného Nadačního fondu, který založil Karel Janeček, totiž letos získali virolog Tomáš Cihlář a in memoriam také epidemiolog Karel Raška.

Cihlář obdržel mimořádné ocenění za zásluhy o českou a světovou vědu. Letos se dostal do širšího povědomí hlavně díky nadějnému léku remdesivir, který pomáhá pacientům s těžkým průběhem nemoci COVID-19. Už dříve se ale ve své kariéře v americké firmě Gilead Sciences zasloužil o vývoj virostatik proti závažným onemocněním nebo léků proti infekci HIV.

„Naše práce je týmová, takže je to především významné ocenění nejen mého úsilí, ale i dlouholeté práce všech mých kolegů v Gileadu. Je to ale i veřejné uznání přístupu, který jsme vždy zastávali – tedy účinném skloubení základního akademického výzkumu s průmyslovým vývojem,“ říká světově uznávaný virolog.

tomas-cihlar-v-gilead-sciences-2018

Foto: Nadační fond Neuron

Tomáš Cihlář už léta pracuje v zámoří

Cihlář byl žákem legendárního virologa a chemika Antonína Holého. Už léta žije ve Spojených státech, ale intenzivně komunikuje i s českou vědeckou komunitou. Součástí ocenění je také finanční prémie 1,5 milionu korun, kterou chce zčásti vrátit prostřednictvím Nadačního fondu Neuron zpět do vědy.

„Chovám veliký respekt pro to, co Neuron dělá a jakým způsobem podporuje talentované vědce. Proto bych rád část finanční odměny věnoval zpět do podpory vědy a mladých vědců hlavně v oblasti boje proti infekčním onemocněním,“ vysvětluje.

Objevy, kterými se dodnes řídí svět

Druhou mimořádnou cenu udělil fond in memoriam epidemiologovi Karlu Raškovi (1909–1987) za jeho celoživotní přínos vědě a celosvětové vybití viru černých neštovic. Raška se stal zakladatelem moderní československé epidemiologie a jeho systémem bdělosti epidemiologické služby, který postavil na principu rychlého zvládnutí nákaz, se dosud řídí Světová zdravotnická organizace (WHO).

Ostatně v často skloňované mezinárodní organizaci československý epidemiolog také působil a řídil její divizi infekčních chorob. Po válce se profesor Raška zaměřil na střevní a streptokokové nákazy. Svůj zájem rozšířil také na žloutenku, dětskou obrnu, záškrt či dávivý kašel. Významně se podílel na boji s tuberkulózou.

„Vzhledem k situaci, která ve společnosti panuje, se fond rozhodl udělit v letošním roce dvě Mimořádné Ceny Neuron českým vědcům, kteří pomohli v boji proti virovým a bakteriálním nákazám. Vše jsme dali do kontextu a spolu s příběhy Rašky, Holého a Cihláře uspořádali do jednoho slavnostního večera,“ sděluje motivaci spoluzakladatelka fondu Monika Vondráková, která je i předsedkyní správní rady.

karel-raska-v-pracovne

Foto: Nadační fond Neuron

Epidemiolog Karel Raška

Posláním Nadačního fondu Neuron je zvyšovat prestiž vědců v České republice. Každoročně uděluje těm nejlepším ve třech kategoriích ceny Neuron. Na jejich výběru se podílí i mezinárodní vědecká rada a kromě nyní udělených mimořádných cen tedy ještě letos rozdá ceny ve standardním, jedenáctém ročníku.

S cenami se pojí i osobní prémie, a to ve výši 500 tisíc až 2 milionů korun. Od začátku svého fungování v roce 2010 ocenil 87 vědců a podpořil českou vědu částkou přes 100 milionů korun. Je financován výhradně ze soukromých příspěvků.

mimoradna-cena-neuron-2020

Foto: Nadační fond Neuron

Mimořádná Cena Neuron

Diskuze (0)

Novinka

Anonym