Daň za zábavu? TikTok je podmanivá aplikace, která i kvůli napojení na Čínu skrývá řadu rizik
Přesný rozsah přístupu čínského státu k údajům uživatelů TikToku není jasný, ale je zřejmé, že je značný. Rizika nemusí být jen na osobní úrovni.
TikTok vzal ekosystém sociálních médií útokem. Zpočátku byla aplikace považována za pouhý pomíjivý výstřelek, ale nakonec překonala hranici jedné miliardy uživatelů rychleji než jakákoliv jiná platforma. Denně ji používají dvě třetiny amerických teenagerů. S tak závratným růstem se objevila řada podezření a skepse ohledně postupů při shromažďování dat a jejich vlastnictví. Mimo jiné proto, že mateřská společnost TikToku je z Číny. Ukazuje se, že daň za zábavní hodnotu, kterou tato sociální síť poskytuje, může být z hlediska soukromí a osobních dat poměrně zásadní.
O problematickém přístupu TikToku k ochraně dat se mluví dlouho. Nedávné zprávy například odhalily, že mateřská společnost TikToku zvaná ByteDance propustila čtyři zaměstnance, kteří neoprávněně získali přístup k osobním údajům dvou novinářů. Zdá se, že tohoto jsme byli svědky už dříve. Tento scénář je známý z kauzy Facebooku, který prodával data uživatelů společnosti Cambridge Analytica a ta je pak využila k ovlivnění amerických voleb.
Od té doby se stalo všeobecně známým faktem, že za bezplatné využívání platformy zaplatí uživatelé svými daty a stávají se tak obchodovaným zbožím. Vaše data jsou totiž pro tvůrce aplikací cennější než měsíční předplatné a to, jaké informace sbírají a co s nimi dělají, je často zamlženo v obchodních podmínkách a struktuře celé aplikace.
Nabízí se tedy otázka, zda je TikTok opravdu horší než ostatní sociální média, u kterých jsme si za ta léta zvykli na to, že shromažďují naše data? Anebo je to v případě TikToku to samé a aktuální znepokojení pouze vychází z růstu jeho popularity?
Jaké údaje TikTok shromažďuje?
Udělením souhlasu s podmínkami TikToku přijímáte také to, že může podrobně sledovat vaše chování, ostatně stejně tak je tomu i u starších sociálních platforem. Meta (mateřská společnost Facebooku, Instagramu a WhatsAppu), Twitter a YouTube sledují informace o tom, s čím a jak interagujete v rámci dané aplikace, ale i v rámci dalších nainstalovaných ve vašem telefonu.
TikTok se chová podobně. Ve své vlastní i v ostatních aplikacích ve vašem telefonu shromažďuje velké množství dat. V principu se tedy nejedná o nic výrazně jiného nebo horšího než u jeho předchůdců. To, co však TikTok od ostatních platforem odlišuje, je způsob, jakým data sbírá, jaká data vlastně sbírá, jak s nimi nakládá a jak se vyhýbá kontrolám, kterým se ostatní platformy podvolily.
Pokud souhlasíte s podmínkami používání TikToku, dáváte aplikaci souhlas s přístupem k velmi citlivým údajům z celého vašeho telefonu. Automaticky jsou sbírány informace týkající se konkrétního modelu telefonu, operačního systému, kódu pro odemykání obrazovky nebo IP adres. TikTok je známý svými agresivními metodami při sběru dat.
Z údajů ve vašem telefonu si může vytvářet i kopie: z kontaktů, fotoaparátu (včetně pořizování snímků a nahrávání videí), nástěnky, notifikací, SD karty (včetně čtení a úpravy obsahu), nahrávání zvuku, z podrobností o vašem zařízení a jeho uživateli, vaší polohy podle času, údajů o obličeji, všech produktů, které se dostanou do záběru fotoaparátu, e-mailů a dalších kontaktních informací, vašeho hlasu, jména, věku a dalších.