Daniel Křetínský má další investici ve Francii. Posílá peníze do projektu, který chce léčit rakovinu

Jeden z nejbohatších Čechů rozšiřuje svou působnost ve Francii. Po médiích či technologických firmách se vydává do zdravotnictví.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

kretinsky-lab2

Foto: Depositphotos / EPH

Miliardář Daniel Křetínský

0Zobrazit komentáře

Ve Francii byl dosud Daniel Křetínský investičně vidět převážně v médiích nebo technologických firmách. Jeho nová investice míří jiným směrem. Jeden z nejbohatších Čechů získal prostřednictvím své společnosti EP Equity Investment (EPEI) téměř čtvrtinový podíl ve francouzském projektu Nanobacterie, který vyvíjí neinvazivní metodu léčby rakoviny. Pro ČTK tuto informaci potvrdil mluvčí Křetínského společností Daniel Častvaj. Výši investice ani jedna ze stran nekomentovala.

Francouzský projekt vznikl už v roce 2008 a s EP Equity Investment teď uzavřel strategické partnerství. „Díky této spolupráci získala EPEI ve společnosti Nanobacterie 24,99procentní podíl,“ uvedl Daniel Častvaj. Investiční společnost Daniela Křetínského podpoří firmu se sídlem v Paříži v procesu klinického schvalování její metody a zdravotnického prostředku určeného k léčbě rakoviny prostaty.

Startup Nanobacterie pracuje na vývoji léčby rakoviny pomocí magnetických nanočástic produkovaných magnetotaktickými bakteriemi, takzvaných magnetosomů. Jeho metodu a zařízení by mělo být možné v budoucnu vedle rakoviny prostaty využít i u dalších diagnóz. Firma uvádí, že svůj postup testuje například u rakoviny prsu či glioblastomu, což je nejčastější a nejagresivnější primární mozkový nádor.

„Investice ze strany EPEI je pro nás v této klíčové fázi vývoje zásadní. Díky jejich důvěře v naše poslání a technologii můžeme pokročit v klinických zkouškách, které jsou nezbytné k tomu, abychom mohli naši léčbu nabídnout pacientům,“ uvedl zakladatel společnosti Nanobacterie Edouard Alphandéry, který získal doktorát z fyziky pevných látek na Oxfordu a následně se věnoval oboru fyzikální chemie na Trinity College v Irsku a enzymologie na Washingtonské univerzitě v USA.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Nyní Alphandéry rozvíjí svůj nápad využít magnetosomy k léčbě rakoviny. Způsob léčby, který Nanobacterie vyvíjí, se jmenuje magnetická hypertermie. Zmíněné magnetosomy se mají podávat do nádorů a zahřívat působením střídavého magnetického pole. Teplo uvolňované magnetosomy totiž vyvolává protinádorovou aktivitu.

Podle webu francouzských výzkumníků mají mít magnetosomy ve srovnání se svými chemicky syntetizovanými protějšky výhodné vlastnosti, včetně větší velikosti, která vede k lepším ohřívacím vlastnostem, a uspořádání řetězců, které zajišťuje homogenní ohřev. Firma uvádí, že již provedla některé úspěšné testy na myších a plánuje zahájit po splnění všech regulačních požadavků klinické zkoušky.

EP Equity Investment Daniela Křetínského se specializuje na veřejně obchodované společnosti a perspektivní evropské podniky. Vlastní menšinové podíly ve firmě International Distributions Services, což je majitel britské pošty Royal Mail, a také ve společnostech PostNL, v britských supermarketech Sainsbury’s, francouzské televizní společnosti TF1, v americkém řetězci s teniskami Foot Locker a ve francouzské softwarové firmě Quadient. Prostřednictvím své dceřiné společnosti France Retail Holdings získala EPEI nedávno kontrolní podíl ve firmě Casino Guichard-Perrachon.

S přispěním ČTK

Zájem o soukromé zdravotnictví roste i v Česku. Síť Health+ letos otevře už čtvrtou kliniku

Podle Oldřicha Šubrta, který stojí za sítí klinik Health+, stále více lidí bere zdraví do vlastních rukou. Za zdravotní péči jim nevadí připlácet.

health-plus-oldrich-subrt

Foto: Health+

Zakladatelem sítě Health+ je doktor Oldřich Šubrt

Veřejné zdravotnictví je dlouholetou chloubou Česka. Naše bezplatná zdravotní péče v porovnání s astronomickými cenami jakéhokoli ošetření ve většině západních zemí může vypadat jako ráj na zemi, české zdravotnictví, financované převážně ze státního zdravotního pojištění, ale trápí klasické neduhy veřejné služby – nadužívání, pokles kvality a neproduktivní zvyšování provozních nákladů. Stále více Čechů se proto začíná zajímat o služby soukromých klinik.

Česko se po boku Portugalska, Austrálie nebo Finska řadí k zemím OECD, které mají 100 procent obyvatel zdravotně pojištěných. Už v Německu je ale podle statistik situace mírně odlišná, z veřejného pojištění je hrazeno pouze 89 procent péče, zbytek hradí soukromé pojišťovny. V USA veřejné pojištění tvoří jen 38 procent a téměř každý desátý obyvatel není pojištěný vůbec. Na chvostu je Mexiko, kde se na pojištění nemůže spolehnout celá třetina obyvatel, zbytek péče hradí soukromé pojišťovny.

Zajímavé je potom porovnání optikou spokojenosti s kvalitou zdravotní péče. Zatímco v Česku je spokojených 77 procent lidí, v Německu s menším podílem státem hrazené péče je to až 85 procent. A i v USA, kde je cenová nedostupnost zdravotnictví pro část obyvatel terčem časté kritiky, dosahuje spokojenost 75 procent – jen o trochu méně než u nás. Co chybí českému zdravotnictví? Nejčastějšími zmiňovanými problémy jsou dlouhé objednací lhůty a absence prozákaznického přístupu v rušném provozu vytížených ordinací.

Kdo nechce v čekárně trávit zbytečné hodiny sezením nebo vyžaduje pečlivější přístup lékaře například k preventivním prohlídkám a včasné diagnostice, ale nevadí mu připlatit si za prémiovou péči, může využít některou z možností soukromého zdravotnictví. Jednou z nich je i síť klinik Health+, která nabízí zdravotní péči pro náročné. Svým klientům slibuje ušetřit čas, zdraví, a v důsledku i peníze. A podle všeho se její nabídka těší rostoucímu zájmu.

abc-boxed-dobrovsky-lezak

Přečtěte si takéŠéf časopisu ABC: Jo, jsme na TikToku. Ale Ábíčko není hloupějšíJo, Ábíčko je na TikToku. To ale neznamená, že je hloupější nebo horší než dřív, říkají jeho šéfové

„V roce 2023 jsme podle předběžných údajů měli obrat 272 milionů korun při rentabilitě kolem 13 procent. Jde o dvacetiprocentní růst oproti předchozímu roku a tyto výsledky hodnotíme jako natolik dobré, aby nám umožnily další expanzi,“ vysvětluje Oldřich Šubrt, zakladatel společnosti Program H Plus a zkušený zdravotnický matador, který 15 let stál v čele například nemocnice na Homolce.

Čtvrtá klinika Health+ otevírá už letos

Ke dvěma pražským klinikám Health+ v Praze 5 a jedné na Brumlovce nedaleko Pankráce přibyde v květnu čtvrtá. Nová soukromá klinika otevře v prostorách polikliniky Vysočany a síti Health+ se tím výrazně navýší její kapacita. „Naše současná kapacita je osm tisíc klientů. Abychom vyhověli rostoucí poptávce po našich službách, rozhodli jsme se pro expanzi a otevření nové kliniky ve Vysočanech. Počítáme s navýšením kapacity až o dva a půl tisíce klientů a už nyní přijímáme nové,“ dodává Šubrt.

Zaměření jednotlivých poboček se liší. Na Brumlovce je k dispozici kromě osobních lékařů a běžných specializací i nové stomatologické centrum a dentální hygiena, na poliklinice v ulici Radlická potom pediatrie. Připravovaná pobočka ve Vysočanech nabídne vedle péče osobních lékařů a specialistů i jednorázové komplexní prohlídky. Jde o koncept určený spíše mladším klientům, kteří zatím nemají zdravotní problémy, ale chtějí o své zdraví preventivně pečovat. Tomu začíná rozumět i čím dál více zaměstnavatelů, kteří podobnou službu berou jako záruku zdravějších, a tedy výkonnějších zaměstnanců.

„Všechny pobočky se ve svých službách doplňují tak, abychom klientům nabídli opravdu komplexní a kvalitní služby. Mají možnost využít osobních lékařů na několika místech v Praze podle osobní preference a k dispozici jim je široké zázemí všech našich dalších odborníků,“ vyjmenovává Šubrt. Health+ klientům nabízí tři balíčky, které podle zvolené úrovně péče a doprovodných služeb stojí od tří do devíti tisíc korun měsíčně. Dětem jsou potom určené další dva speciální balíčky.

Do rozvoje v různých oblastech se Health+ letos chystá investovat částku kolem 45 milionů korun. Peníze půjdou do menších stavebních projektů, vylepšování IT řešení včetně dalšího zvyšování úrovně zabezpečení interních a klientských dat. Na lékařské pozice v klinikách Health+ podle slov Šubrta nemají o kandidáty nouzi a na některé pozice museli zavést čekací seznamy.

„Pracují u nás lékaři s různou mírou pracovních úvazků, kterým se snažíme zajistit co nejlepší podmínky pro jejich práci a až téměř rodinnou atmosféru. Jsme rádi, že na tuto snahu máme pozitivní zpětnou vazbu. Nesoutěžíme ale se státními zdravotnickými zařízeními, poskytujeme odlišný typ zdravotní péče,“ dodává Šubrt.

CC Native

Partnerem článku je Health+