Daniel Křetínský má další investici ve Francii. Posílá peníze do projektu, který chce léčit rakovinu

Jeden z nejbohatších Čechů rozšiřuje svou působnost ve Francii. Po médiích či technologických firmách se vydává do zdravotnictví.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

kretinsky-lab2

Foto: Depositphotos / EPH

Miliardář Daniel Křetínský

0Zobrazit komentáře

Ve Francii byl dosud Daniel Křetínský investičně vidět převážně v médiích nebo technologických firmách. Jeho nová investice míří jiným směrem. Jeden z nejbohatších Čechů získal prostřednictvím své společnosti EP Equity Investment (EPEI) téměř čtvrtinový podíl ve francouzském projektu Nanobacterie, který vyvíjí neinvazivní metodu léčby rakoviny. Pro ČTK tuto informaci potvrdil mluvčí Křetínského společností Daniel Častvaj. Výši investice ani jedna ze stran nekomentovala.

Francouzský projekt vznikl už v roce 2008 a s EP Equity Investment teď uzavřel strategické partnerství. „Díky této spolupráci získala EPEI ve společnosti Nanobacterie 24,99procentní podíl,“ uvedl Daniel Častvaj. Investiční společnost Daniela Křetínského podpoří firmu se sídlem v Paříži v procesu klinického schvalování její metody a zdravotnického prostředku určeného k léčbě rakoviny prostaty.

Startup Nanobacterie pracuje na vývoji léčby rakoviny pomocí magnetických nanočástic produkovaných magnetotaktickými bakteriemi, takzvaných magnetosomů. Jeho metodu a zařízení by mělo být možné v budoucnu vedle rakoviny prostaty využít i u dalších diagnóz. Firma uvádí, že svůj postup testuje například u rakoviny prsu či glioblastomu, což je nejčastější a nejagresivnější primární mozkový nádor.

„Investice ze strany EPEI je pro nás v této klíčové fázi vývoje zásadní. Díky jejich důvěře v naše poslání a technologii můžeme pokročit v klinických zkouškách, které jsou nezbytné k tomu, abychom mohli naši léčbu nabídnout pacientům,“ uvedl zakladatel společnosti Nanobacterie Edouard Alphandéry, který získal doktorát z fyziky pevných látek na Oxfordu a následně se věnoval oboru fyzikální chemie na Trinity College v Irsku a enzymologie na Washingtonské univerzitě v USA.

Nyní Alphandéry rozvíjí svůj nápad využít magnetosomy k léčbě rakoviny. Způsob léčby, který Nanobacterie vyvíjí, se jmenuje magnetická hypertermie. Zmíněné magnetosomy se mají podávat do nádorů a zahřívat působením střídavého magnetického pole. Teplo uvolňované magnetosomy totiž vyvolává protinádorovou aktivitu.

Podle webu francouzských výzkumníků mají mít magnetosomy ve srovnání se svými chemicky syntetizovanými protějšky výhodné vlastnosti, včetně větší velikosti, která vede k lepším ohřívacím vlastnostem, a uspořádání řetězců, které zajišťuje homogenní ohřev. Firma uvádí, že již provedla některé úspěšné testy na myších a plánuje zahájit po splnění všech regulačních požadavků klinické zkoušky.

EP Equity Investment Daniela Křetínského se specializuje na veřejně obchodované společnosti a perspektivní evropské podniky. Vlastní menšinové podíly ve firmě International Distributions Services, což je majitel britské pošty Royal Mail, a také ve společnostech PostNL, v britských supermarketech Sainsbury’s, francouzské televizní společnosti TF1, v americkém řetězci s teniskami Foot Locker a ve francouzské softwarové firmě Quadient. Prostřednictvím své dceřiné společnosti France Retail Holdings získala EPEI nedávno kontrolní podíl ve firmě Casino Guichard-Perrachon.

S přispěním ČTK

Rubriku Zdraví podporujíeuc-logo