Dánové odmění Čechy se zdravou půdou. Čím lepší kondice, tím víc pohlceného uhlíku a peněz
Obnova degradované půdy může odstranit až 51 gigatun CO2 a zvýšit produkci potravin o 17,6 tuny ročně. Tomu má pomoci i regenerativní zemědělství.
Zdravá půda je zemědělcovo největší bohatství. Znamená totiž půdu úrodnou. Do Česka nyní vstoupila firma, která by toto bohatství mohla znásobit. Dánská společnost Agreena nabízí zisk za to, že bude půda zdravá natolik, aby ukládala uhlík.
Takzvané regenerativní zemědělství je v Česku celkem nové, nejde ale o nic objevného. Prakticky je to návrat ke starým postupům, které půdu tolik nezatěžovaly. Ideální je, když zemědělec kombinuje živočišnou a rostlinnou výrobu na stejném pozemku. Nutné je zásadně omezit hnojení i orbu a dobrá je také rozmanitost, to znamená co největší počet druhů plodin i živočichů.
Za to všechno se půda odmění ukládáním uhlíku. O to se postará fotosyntéza, která mění přebytečný atmosférický oxid uhličitý na uhlíkaté látky, které pak rostlina jednoduše uloží. Záleží ale právě na tom, jak je půda zdravá. Pokud má v sobě hodně mikroorganismů, může pojmout i miliardy tun uhlíku ročně.
Farmáři, kteří by chtěli takto postupovat, se mohou Agreeně jednoduše přihlásit. Dánská firma následně odhadne jejich potenciální zisk, naplánuje postup, jak pole obdělávat a zemědělec pak nahlásí údaje o sklizni. Pro ověření, na kolik je půda v dobré kondici a je tedy schopná uhlík pohltit, využívá firma satelit. Na konci celého procesu zemědělec získá certifikát závislý na tom, jak moc je jeho zemědělství regenerativní.