Nerudové kandidatura nesluší. Nepotřebujeme nutně prezidentku, říká filozofka Matějčková

Podle moderní české filozofky se ženy v naší společnosti mohou prosadit samy. Danuši Nerudové prý chybí výrazný příběh.

matejckova1

Foto: Čestmír Strakatý

Filozofka Tereza Matějčková v podcastu Čestmíra Strakatého

0Zobrazit komentáře

Patří mezi ústřední postavy české moderní filozofie. Zaměřuje se na hegelovské myšlení, ale také se svou disciplínu a pohled na svět snaží zviditelňovat i mimo akademické prostředí, ať už svými texty v médiích nebo podcastech. Tereza Matějčková si za to prý vysloužila od svých akademických kolegů i kritiku. Dál se ale vyjadřuje i k aktuálním otázkám a přidává jim nadhled, který se jinak v pěně dní tak trochu ztrácí.

Ačkoliv je ve veřejném prostoru známá jako filozofka, sama se tomu označení brání. „Říkat v jedné řadě Aristoteles a Matějčková je trochu blbé,“ směje se. Osobně tak preferuje spíš označení, že učí filozofii. Rozhodně však nejde o její jediný bod v životopisu – zamlada jí učaroval svět jezdectví, respektive parkuru, později se věnovala populární publikační činnosti – a nepřestává s ní ani při kariéře za zdmi univerzity.

Díky své předchozí kariéře se i dnes snaží činit své myšlenky přístupné. „Je pro mě důležité být srozumitelná. Jenže jít lidovou cestou je ale v akademické sféře urážka. Akademická filozofie se médií štítí,“ říká Tereza Matějčková v podcastu Čestmíra Strakatého, který si můžete pustit níže. Kolegy tak musela o svém přístupu k popularizaci nejdřív přesvědčovat. Své pohledy začala nabízet třeba v magazínu Echo24.

Přes vlastní zkušenost se dostala například k otázkám feminismu – a na tuto problematiku má možná až nečekaný náhled. Tvrdí, že už jen kvůli tomu, že je žena a intelektuálka, tak její okolí (včetně některých studentů) předpokládá, že bude ostře feministické názory zastávat. Jenže tak to není. I třeba směrem k prezidentským kandidátům, respektive kandidátce.

Aktuální stav debaty o feminismu jí připadá neutěšený. „Mám problém, když se kontrastují mocní muži a bezmocné ženy. (…) Část veřejnosti uhne k jednodušší cestě a jen se vykřikují hesla o tom, jak jsou ženy znevýhodněné. To často není pravda. Kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová poslední dobou říká teze o tom, že je na veřejnosti, tak dává prostor být na veřejnosti i těm ostatním ženám. Ale myslím si, že jsme jako společnost dál,“ rozvíjí svou myšlenku Matějčková.

„Nepotřebujeme nutně prezidentku, která by byla žena. Mladé ženy, ale i starší jsou dnes schopny si najít do veřejného prostoru cestu samy. Nikdy nebylo tak snadné do veřejného prostoru vstoupit jako dnes. Pro všechny,“ doplňuje.

Přestože sama dříve nebyla zvyklá politiku komentovat, cestu k této části své profesní dráhy si našla loni díky podcastu Českého rozhlasu Plus Čekání na prezidenta. Postupně si tak vytvořila i další neotřelé názory na současné politické dění. Například zmiňuje důležitost příběhu, se kterým do klání vstupují jednotliví kandidáti. Domnívá se, že přímá prezidentská volba vytvořila prostředí, v němž budou profitovat ti kandidáti, kteří nemají jasný příběh tak viditelný.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„V případě Andreje Babiše už není tak důležité, co říká, protože my jsme s ním příběh už prožili. A buď mu ho věříte, nebo ne. Nebo mu nevěříte a stejně ho podpoříte – a máte pro to jiné důvody,“ vysvětluje filozofka. V případě Nerudové ale kritizuje, že onen příběh v podstatě není vidět.

„Ve 43 letech si říká o nejvyšší pozici ve státě. Proč vlastně nechce pracovat, proč nejde cestou nějaké politické strany? Proč si vlastně ten příběh nevytváří? Opravdu si myslím, že prezidentská funkce by měla být vyústěním práce. (…) Myslím, že jí ta kandidatura vlastně nesluší,“ argumentuje proti bývalé rektorce. Tvrdí nicméně, že není na místě nálepkovat ji jako „prázdnou“, a říká, že narážky by na bývalou rektorku brzdila.

Matějčková v podcastu Čestmíra Strakatého, který je dostupný zde, ovšem rozebírá i témata dalece za hranicemi politického dění. Například to, které popsala i ve své nové knize, která je zároveň habilitačním spisem – a sice pojem rezignace. „V momentě, kdy na něco rezignujete, tak musíte paradoxně vynaložit obrovské úsilí, protože to znamená prokázat schopnost se zastavit v nějakém úspěchu. Říct si, že nebudu pokračovat a přesto ten úspěch nebanalizuji,“ uzavírá.

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Proč má kráva čtyři žaludky a jak volit? Seznam a Google ukázaly nejhledanější dotazy roku 2022

Ukrajina, houby, Survivor, Putin i Královec... Uplynulý rok byl plný vážných i nevážných témat. Která lidé vyhledávali nejčastěji?

Michal MančařMichal Mančař

google

Foto: Google

Co lidé v roce 2022 nejčastěji hledali na Googlu a Seznamu?

0Zobrazit komentáře

Rok 2022 byl na významné události bohatší, než bychom si přáli, což reflektovaly i trendy nejoblíbenějších vyhledávačů. Ale i mezi dotazy na vážná témata ruské invaze na Ukrajinu, energetické krize nebo požáru v Českém Švýcarsku se tuzemští uživatelé internetu houfně zajímali o odlehčenější informace. Třeba o bývalým premiérem Andrejem Babišem nedávno proslavené čtyři žaludky tura domácího.

Globální gigant Google i jednička českého internetu Seznam zveřejnily přehledy nejčastějších dotazů, které do jejich vyhledávačů v uplynulém roce Češi zadávali. Google své trendy ve vyhledávání za rok 2022 tradičně zveřejnil v online prezentaci. Seznam si připravil interaktivní přehlídku rozdělenou do jednotlivých týdnů, na rozdíl od Googlu se zaměřil nejen na vyhledávaná slova, ale přímo na otázky začínající „kde“, „kdy“, „proč“, „co“ a „jak“.

V prezentaci Seznamu se tak například dozvíte to, že v posledním měřeném týdnu uplynulého roku se do top trojky nejvyhledávanějších otázek na Seznamu dostal dotaz „proč má kráva čtyři žaludky“. V době vánočních svátků to možná vypadá jako kuriózní otázka, než si vzpomenete na pořad televize Prima K tabuli!, v němž prezidentští kandidáti odpovídali zvídavým školákům. Andrej Babiš se v něm marně potýkal (nejen) se zažíváním přežvýkavce a jeho výkon se na internetu dočkal virální popularity.

Ještě oblíbenější mezi otázkami „proč“ ale byla snaha zjistit, „proč nefunguje červené tlačítko“ televizního ovladače. Tato otázka se na předních pozicích objevovala až do poloviny loňského roku, druhým nejpalčivějším dotazem bylo zjišťování, „proč je válka na Ukrajině“. V otázkách začínajících „kdy“ vévodil dotaz „kdy je den matek“, Seznam navíc uvádí zajímavé doplnění, že to byl nejčastější dotaz i po druhé květnové neděli, kdy se maminkám přeje.

Otázky s „co?“ však vše vrátily do vážné reality, lidé se ve stínu prohlášení ruského prezidenta Vladimira Putina nejvíce zajímali, „co dělat při jaderném útoku“. Nejpopulárnější na Seznamu nicméně byla vyhledávání začínající slůvkem „jak“. Oblíbené – a průběh roku postupně ilustrující – byly otázky „jak vyčistit gril“, „jak vyrobit draka“ a „jak vybrat kapra“. Na tradiční českou kratochvíli pak odkazoval nejčastější dotaz s „kde?“, lidé totiž nejvíce hledali, „kde rostou houby“.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Houbařina se loni dostala i na přední příčky ve vyhledávání Googlu. Druhá příčka v kategorii otázek začínajících „jak“ patří dotazu „jak zamrazit houby“, v roce 2022 bylo na Googlu formou otázky hledanější jen spojení „jak dlouho trvá karanténa“. Vedle hub a covidu nicméně byla stěžejním termínem i válka a její dopady, „jak pomoci Ukrajině“ byl na Googlu třetí nejpopulárnější dotaz loňska. Na čtvrtém místě je i v současnosti aktuální „jak volit“.

Východní konflikt hrál obecně na Googlu výraznou roli, největší nárůst v jeho vyhledávání zaznamenaly výrazy „Ukrajina“ a „Putin“, dále „volby“, krachující „Sberbank“ a „Tank Ono“, síť čerpacích stanic, jejíž majitel skepticky komentoval rostoucí ceny pohonných hmot. Žebříček nejvyhledávanějších osob ovládla prezidentská kandidátka Danuše Nerudová, mezi zesnulými osobnostmi nejvíce lidé vzpomínali na zpěvačku Hanu Zagorovou.

Kromě Ukrajiny a voleb zajímal uživatele Googlu mezi loňskými událostmi například jednorázový příspěvek na dítě ve výši pěti tisíc korun, virus opičích neštovic a internetový vtip o připojení ruského Kaliningradu k Česku. Lavina žertů, která na pár dní bez nadsázky smetla celý český internet, patřila na pátou příčku nejvyhledávanějších událostí na Googlu. Co se televizní tvorby týče, nejčastěji lidé hledali reality show Survivor, kriminálku Devadesátky a historická díla Marie Terezie a Jan Žižka.

A snad aby si po náročném roce plném složitých a často i tragických událostí lidé život přece jen o něco osladili, nejvyhledávanější recepty na Googlu byly na pocukrované pochutiny. První místo patří bublanině, stříbro si odnesly palačinky, ale bronz patří slanějšímu pokrmu a současně už párkrát zmíněnému českému houbařskému evergreenu – třetí nejvyhledávanější mezi recepty totiž byla smaženice. Tak snad nadcházející rok 2023 nebude na houby.