Dávají stromům „injekce“ s houbami a bakteriemi. Mladá firma jich tak oživuje stovky po celé zemi

Startup Groown vyživuje stromy směsí, již označuje za půdní kondicionér. Pomohl už stromům ve víc než 50 českých městech a jen loni jich ošetřil 800.

Iva BrejlováIva Brejlová

stromy-injekce

Foto: Groown

Stromy se ve městech musejí vypořádat s nehostinným prostředím

0Zobrazit komentáře

Zatímco města stále častěji hovoří o výhodnosti vysazování stromů s tím, že poskytují přírodní klimatizaci, pro samotné stromy zástavba zdaleka taková výhra není. Ve městech mají náročný život. Silnice a chodníky kolem nich, udusaná hlína i málo prostoru způsobují, že jsou nezřídka na suchu a docházejí jim živiny. Se specifickým způsobem pomoci přišla mladá firma Groown. Směs živin včetně hub, které se se stromy sžívají, jim vpravuje přímo ke kořenům. Strojem, který působí jako obrovská injekce.

Právě zvláštním způsobem ošetření stromů mladá firma zaujala. Takzvaná půdní injektáž, kterou používá, nezískala svůj název náhodou – zařízení skutečně vypadá jako obrovská injekce, již pracovníci Groown vpichují do země. Prostor si udělají provzdušněním vysokým tlakem vzduchu, teprve pak se v nově vytvořených skulinách může držet voda, a právě do nich se vpraví výživa.

K samotné „jehle“ je napojen kabel, jehož prostřednictvím kromě prvotního vzduchu proudí pod půdu živiny: hnojiva jako dusík či fosfor, biochar, tedy výživné uhlí, nebo zeolit, který pomáhá odstraňovat toxiny. A další stopové prvky a bakterie, které pomáhají rostlinám zvládat stres životního prostředí.

Nebo taky mykorhizní houby. Tedy systémy, které běžně v přírodě se stromy žijí tak, že je to pro oba organismy výhodné. Houby se napojují na kořeny hostitelských rostlin a dodávají jim vodu a živiny, na oplátku dostávají látky z fotosyntézy. V betonovém prostředí se obvykle něco takového neděje.

ovce

Přečtěte si takéAmazon chová v Dobrovízi ovce, jsou levnější než sekačkaAmazon chová u svého distribučního centra ovce. Jsou levnější než sekačka a prospívají krajině

„Česko obecně péči o půdu a vzrostlé stromy podceňuje. Města sice vynakládají nemalé prostředky na nové výsadby, jejich efekt však pocítíme až za patnáct dvacet let. Neúnosná vedra v ulicích řeší nejlépe naopak starší, vzrostlé stromy,“ říkají Klára a Michal Hausenblasovi, manželé, kteří spolu Groown v roce 2020 založili. Směsi, jimž přezdívají půdní kondicionéry, míchají stromům na míru.

Zájem o stav vzrostlých stromů se mění. Když tornádo poničilo ty v Hodoníně, pomáhali Hausenblassovi dřevinám vzpamatovat se z řádění živlu. V Litomyšli měla jejich expertiza vyřešit skutečnost, že tam při výsadbě stromy nechali v původním fixačním obalu, který ale nezetleje. Takže neměly možnost rozvinout kořenový systém potřebný ke své výživě. Jinde řeší zdraví stromů, jimž kořeny poničily stavební práce v okolí, nebo ty, které obalilo jmelí, zřejmý znak nedobré imunity stromů.

Nejde ale jen o omyly nebo zásadní přírodní katastrofy. V městském prostředí je řada nástrah. K malému kořenovému prostoru, udusané hlíně, toxicitě způsobené výkaly domácích mazlíčků nebo zasolenosti po zimě se v posledních letech přidávají další náročné podmínky.

I když zvenčí vypadají hezky, neznamená to, že se stromům daří dobře

„Letní extrémy a enormní stres na nepříznivém stanovišti vedou k vadnutí až ztrátě olistění, což je nouzový mechanismus snižující ztráty vody, který ale blokuje fotosyntézu. Stromy se musí spoléhat na své rezervy,“ vysvětluje arborista Petr Růžička a popisuje, že když stromy shodí listy, je to podobný mechanismus, jako když je lidský organismus nemocný a odloží na vedlejší kolej trávicí ústrojí. Tím ztrácíme chuť k jídlu.

Bez fotosyntézy se může stát, že stromy zemřou na nedostatek živin. „Středně velký jedinec má teoreticky zásoby živin na tři až pět let, toto pravidlo ale přestává platit. V současných podmínkách je rezerva živin u většiny stromů vyčerpána a každý shoz listí může být jejich posledním,“ popisuje. Může se stát, že stromy nasadí listí znovu na podzim. „Ale to je další velký výdej energie, který opět čerpá z jejich ztenčujících se zásob,“ dodává.

Groown není jediná firma, která půdní injektáž provádí. Obecně jde však o poměrně novou metodu. Společnost se chlubí tím, že její složení je přírodní. Vzniklo ve spolupráci s pražskou ČZU, brněnskou Mendelovou univerzitou a výzkumným ústavem AV ČR.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Firma už ošetřila stromy v Pardubicích, Mladé Boleslavi, Trutnově, Litomyšli nebo třeba v pražských Petřínských sadech, dohromady ve víc než padesáti českých městech. Jen loni počet opečovaných stromů převýšil 800 a jsou mezi nimi nově vysazené i ty staré, památné. Množství provedených injektážních vpichů za loňský rok přerostlo 6,7 tisíce.

Manželé Hausenblasovi říkají, že směřují i do subsaharské Afriky, východní Asie či na Blízký východ – i tam se chystají vylepšovat půdní podmínky. Zatím firma do zahraničí dodává injektážní směsi.

Jejich aplikace pomáhá cukrovkářům a věří jim i pojišťovny. Český startup teď získal 73 milionů

Aplikace Vitadio pomáhá diabetikům udržet rutinu a chápat svůj jídelníček. V Německu ji hradí veřejné zdravotní pojištění.

Iva BrejlováIva Brejlová

vitadio

Foto: Vitadio

Ondřej Kulatka, Jan Šomvársky, Lenka Röhryová a Boleslav Kristián, zakladatelé Vitadio

0Zobrazit komentáře

Někdy léčba dlouhodobé nemoci nestojí výhradně na lécích, ale zásadně pomáhá, když pacienti porozumí, jak jejich tělo s daným zdravotním stavem funguje. Ukazuje to třeba česká aplikace Vitadio, kterou využívají lidé s cukrovkou druhého typu. Řeší s ní své stravovací návyky a pomůže jim pochopit dopady fyzické aktivity. Vitadio se rozrůstá v Německu, kde má hlavní trh a kde získala přízeň spolkového úřadu regulujícího léčiva. Teď ale svoje plány na růst přepočítala a hlásí sedm desítek milionů korun, které jí posílají noví investoři.

Peníze mladý medicínský projekt získá od italské skupiny Theras Group a německého Jafam Holdingu. Hodnota tří milionů eur je v aktuálním přepočtu přes 73,2 milionu korun.

Investice je to strategická, vysvětluje Jan Šomvársky, spoluzakladatel a CEO startupu. Theras Group a Jafam Holding se o ni dělí rovným dílem, bližší podrobnosti ale nesdělují. Investoři se mají zapojit do komercializace Vitadia na evropských trzích, a pomoct tak se zahraniční expanzí, ale i s vývojem dalších produktů. Vitadio se totiž vedle cukrovky chce zaměřit i na jiná onemocnění, hovoří o terapeutických oblastech.

„Diabetes 2. typu je velmi vážné civilizační onemocnění, s nímž se však dá bojovat. Proto nás těší, že o naše řešení má zájem stále více investorů,“ říká Šomvársky. Projekt získal interní označení digitální terapie a stojí za ním rovnou čtyřčlenný tým – kromě Jana Šomvárského i Ondřej Kulatka, Boleslav Kristián a Lenka Röhryová. Kdysi fungovali ve wellness segmentu, ale postupně začali dostávat čím dál více žádostí od chronicky nemocných pacientů, především těch s diabetem 2. typu. Po světě se s nemocí potýká přes půl miliardy lidí.

vitadio

Foto: Vitadio

Vitadio pomáhá lidem s diabetem

Vitadio je tak jakýmsi průvodcem nemocí a plánu na ni. Kromě toho, že pomáhá nastavit a udržet každodenní rutinu, která je pro léčbu cukrovky klíčová, získávají uživatelé podporu od osobního nutričního terapeuta a mohou komunikovat s ostatními lidmi v online diskuzní skupině. Aplikace jim každý den nabízí úkoly, které se vyvíjejí podle jejich pokroku v programu, a umožňuje si zvolit vlastní „minicíle“.

Opírá se o řadu technologií včetně umělé inteligence. „Pomáhá pacientům pochopit, jak různé změny v jídelníčku, fyzické aktivitě nebo například spánku ovlivňují stav jejich onemocnění. Oblíbenou součástí aplikace je náš AI algoritmus Alfred, který dokáže z fotografií jídel pacientům doporučit vhodné změny jídelníčku,“ doplňuje Šomvársky.

K tomu je software certifikovaný jako zdravotnický prostředek, a tak Vitadio jako první na světě získala pro aplikaci pro diabetes 2. typu úhrady z veřejného zdravotního pojištění, když ji německý regulátor BfArM zařadil do úhrad pro osm milionů cukrovkářů.

Digitální terapie místo prášků

Projekt funguje kromě Česka a Německa i na Slovensku a používají ho tisíce pacientů. „Podobně jako u farmaceutických společností je naším cílem uvádět na trh nové léčivé produkty v několika terapeutických oblastech. Místo léků jde v našem případě o digitální terapeutika,“ přibližuje Šomvársky.

Německý trh popisuje ve srovnání s Českem a Slovenskem jako otevřenější k úhradám digitálních terapeutik. „Pozitivní přístup k digitalizaci zdravotnictví má například také Francie nebo Itálie, kam se i díky novým prostředkům chystáme expandovat,“ naznačuje.

„Partnerství s Vitadio přispěje k posílení pozice Theras na trhu zdravotnických prostředků pro léčbu diabetu. Naší misí je zlepšování kvality života lidí a digitální terapeutika poskytují efektivní řešení,“ doplňuje ho pak Federico Ferrari, CEO Theras Group.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

lego-nike-dunk

Přečtěte si takéNové tenisky Nike jsou z LEGO kostek. Takhle vypadajíNové tenisky Nike jsou z LEGO kostek. Dvě slavné značky rovnou ukázaly, jak vypadají

V minulosti už projekt získal 16 milionů od fondu N1 (dříve Nation 1) a andělského investora Petra Skrly. To bylo v roce 2020, pak ale jeho rozvoj zbrzdila pandemie, která odsunula jak „nábor“ pacientů u doktorů, tak náběh testování v klinických studiích. Loni projekt oznámil investici od Pilulka Lab, její výši však společnosti nezveřejnily.

„Budoucnost zdravotnictví vidíme v digitalizaci a už dnes máme po ruce technologie, díky kterým můžeme řadu zdravotních problémů vyřešit na dálku,“ vysvětluje pohled investorů Marek Moravec, řídící partner N1.