DC našlo svého Kevina Feigeho. Superhrdinskou franšízu dostane na starost režisér Strážců galaxie

Šéf Marvelu Kevin Feige je jedním z hlavních důvodů, proč má superhrdinská franšíza takový úspěch. Pro DC má totéž zajistit James Gunn a Peter Safran.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

henry-cavill-batman-2

Foto: Vertical Ent.

Henry Cavill jako Superman ve filmu Batman vs. Superman

0Zobrazit komentáře

Propast mezi masivním úspěchem univerza podle adaptací komiksů Marvelu a nekonzistencí filmů podle komiksů DC stvořil zejména jeden muž – šéf Marvelu Kevin Feige. To si alespoň myslí vedení Warner Bros. Discovery (WBD), které pro vlastní superhrdinskou franšízu už několik let hledá podobnou vůdčí osobnost. A teď ji podle všeho našlo ve dvojici režisér James Gunn a producent Peter Safran.

Spolu se ujmou nedávno zformované divize pojmenované DC Studios, kde mají od začátku listopadu zastávat pozice spolupředsedů a spoluředitelů. Dohlížet přitom budou na všechny filmové i televizní projekty divize, Gunn se zaměřením na kreativní stránku, Safran se bude starat o byznys a produkci. Oba se přitom budou zodpovídat řediteli WBD Davidu Zaslavovi a v rámci čtyřleté smlouvy pracovat také na projektech mimo DC.

„Desítky let zkušeností ve filmařině, úzké vazby na tvůrčí komunitu a prokázaná schopnost nadchnout fanoušky superhrdinů po celém světě jim poskytují jedinečnou kvalifikaci pro to, aby vytvořili dlouhodobou strategii napříč filmem, televizí a animací a aby tuto ikonickou franšízu posunuli na novou úroveň,“ uvedl v oficiálním prohlášení Zaslav.

O vlastní odpověď na Kevina Feigeho, kterému se přisuzuje hlavní role ve vybudování obřího filmového a televizního univerza Marvelu, se Warneři snaží dlouho. Původně jí měl být režisér a producent Zack Snyder, který ale po mizerném přijetí filmu Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti, neshodách se studiem a rodinné tragédii z projektu odstoupil. Následující filmy měly různou kvalitu i příjmy a celé DC v Hollywoodu působilo jako chabý bratranec tvorby konkurence.

Ze zpětného pohledu bylo pro aktuální rozhodnutí naprosto zásadní událostí to, že Marvel vyhodil Jamese Gunna od režie třetích Strážců galaxie kvůli špatným vtipům, které před lety sdílel na Twitteru. Studio o pár měsíců později přiznalo chybu a filmaře zase najalo, dobu mezi tím ale rychle využilo Warner Bros. a žádaného tvůrce získalo pro svoje pokračování Sebevražedného oddílu. Gunnův film loni v kinech propadl, posbíral ale mnoho pozitivních ohlasů a vedl ke vzniku úspěšného seriálu Peacemaker.

Teď díky chybě Marvelu letos vzniklý mediální konglomerát WBD získal osobnost, která mu má výrazně pomoci ukočírovat jednu z jeho hlavních značek. Zajímavý je přitom fakt, že Gunn má podle smlouvy spolupracovat exkluzivně s DC Studios – po třetích Strážcích galaxie, naplánovaných na květen příštího roku, tak pro Marvel jen tak něco dalšího nenatočí.

K aktuálnímu oznámení režisér spolu se Safranem uvedl: „Je nám ctí, že můžeme být správci postav DC, které milujeme už od dětství. Naše oddanost Supermanovi, Batmanovi, Wonder Woman, Aquamanovi, Harley Quinn a ostatním hrdinům ze stáje DC se vyrovná jedině našemu závazku vůči zázračným lidským možnostem, které tyto postavy představují.“

Herec Henry Cavill včera na Instagramu potvrdil, že se vrátí do role Supermana, kterou ztvárnil ve filmech Muž z oceli a Liga spravedlnosti. Vedle něj jsou zde ještě Wonder Woman s předloňským kritickým propadákem a Flash s problémovým Ezrou Millerem. Batman s tváří Roberta Pattinsona mezitím dostává svoje vlastní univerzum pod vedením Matta Reevese, který po letošním úspěchu chystá další film i seriálový spin-off zaměřený na gangstera Tučňáka.

Zase jiným směrem se ubírají superhrdinové kolem Black Adama, který minulý týden vyrazil do kin v prvním filmu s Dwaynem Johnsonem. Ten si zatím finančně vede docela dobře (měl zdaleka největší premiéru od počátku letošního července), ale mezi kritiky propadl jako miliontý bezzubý blockbuster se svalnatci ve spandexu. Gunn a Safra stojí před poměrně velkou výzvou, jak celou franšízu usměrnit, zajistit jí kvalitativní konzistenci a zároveň nesvazovat vize tvůrců – tím už déle trpí právě Marvel.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym