Desetihodinový sen protkaný hudbou a uměním. Blíží se druhý Nebál, jediný mejdan svého druhu v Česku

Není nad to občas uniknout realitě všedních dní. Během letošního 9. září to půjde samo. Uskupení Lidi z Baru totiž pořádá další ročník Nebálu.

nebal-nahled

Foto: Josef Šindelka

Brněnská Nová Zbrojovka bude 9. září hostit druhý ročník mejdanu Nebál

0Zobrazit komentáře

Hudba, tanec, gastronomie a umělecké performance, ze kterých přechází zrak. Tak by se dal shrnout mejdan Nebál v kostce, ve skutečnosti se dá ale tahle událost popsat jen těžko. Kdo ví, za jakými počiny stojí Lidi z Baru, kteří v posledních deseti letech zásadně přispěli k proměně nejen brněnské gastronomické scény, tomu je jasné, že Nebál bude opět vše, jen ne všední. Stejně jako loni propukne i letos v areálu Nové Zbrojovky a vstupenky na něj si lze koupit už od dnešního dne.

Nebál promění část Nové Zbrojovky na místo, které bude „trochu ples, trochu párty, trochu cirkus a trochu art“, jak říkají o události Lidi z Baru. A jeho letošním leitmotivem je Bdělý sen, který bude trvat celých deset hodin. Autoři akce ji chtějí totiž pokaždé pojmout jako únik z reality. Stejně jako při prvním Nebálu tak budou i tentokrát usilovat o to, aby vytvořili koncentrovaný zážitek, který si v sobě člověk ponese dlouho poté, co zhasnou světla a večírek skončí.

Rozsáhlé industriální prostory Nové Zbrojovky umožní snový svět rozdělit vedví. Jedna polovina bude tak spíše euforická, druhá pak intimnější, ale zároveň bude mít punc dekadence. „Cílem je zrcadlit odlišné polohy, kterých naše vědomí a snění může dosáhnout. Záleží na každém návštěvníkovi, kde bude chtít trávit víc času,“ říká Veronika Kučerová, marketingová manažerka Lidí z Baru.

Stejně tak jako se nebudou klást meze tomu, v jaké části Nebálu bude návštěvník raději trávit svůj snový čas, jakkoliv se nebude omezovat ani výběr outfitu. Už během loňského ročníku bylo patrné, že se hosté Nebálu pořádně vyřádili, celý prostor tak hýřil glitry, péřovými boa, škraboškami i jinými roztodivnými maskami, díky nimž mohl jeden nabýt dojmu, že se propadl do světa Alenky v říši divů.

nebal-2

Foto: Josef Šindelka

Návštěvníci si dosyta užijí hudby a tance, ale také rozmanitých vystoupení

„Představte si sami sebe ve snu vlastním nebo i cizím. Jak vypadáte a co ve vás tato představa probouzí? Pokud s právě takovým dress codem a mindsetem na Nebál dorazíte, užijete si ho na maximum,“ dodává Kučerová. Pokud se vám ale často zdají sny, že stojíte uprostřed veřejného prostoru úplně nazí, raději se ještě trochu zamyslete nad jiným dress codem, případně přes sebe hoďte alespoň nějaký kousek látky.

Už samotné prostorové rozvržení Nebálu vytvoří podle autorů akce dualismus založený na protikladech. Ten se ale promítne i do výběru hudebních interpretů. Ať už jde o žánry, které na škále stojí proti sobě, nebo o protiklady, které se zrcadlí v samotné tvorbě daného hudebníka či hudebnice. Na Nebálu tak vystoupí například sólisté Filharmonie Brno nebo německý genderově fluidní aaahhhnnndddiii (ano, skutečný název – pozn. red). Ten tvoří elektronickou hudbu, do které rapuje a hraje na příčnou flétnu.

Line-up je prozatím nekompletní a Lidi z Baru budou postupně odhalovat další jména. Ale z těch dosud potvrzených se mohou návštěvníci těšit na slovenskou Katarzii spolu s multimediálním umělcem Aid Kidem a Oliverem Lipenským, dále na queer performera Matěje Pšeničku, který vystupuje pod jménem Pchenda, na multižánrové Bariel & TMA & Terezie Kovalová, francouzské electro-pop duo Charlotte Fever nebo funker Piqi Miqi.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

O vizuální podívanou se postarají například vzdušní akrobati Pavlína Podzimková a Tomáš Brt či juniorský soubor brněnského Národního divadla nazvaný Balet NdB 2. A v průběhu celého desetihodinového zážitku budou v prostoru umístěny zážitkové zóny s aktivitami, které však prozatím autoři akce nechtějí prozradit. Budou ale vycházet z konceptu snu v jeho harmonické i dekadentní polaritě.

A jelikož mají Lidi z Baru pod palcem celou řadu vlastních gastronomických podniků a dobře se znají s dalšími hráči na brněnské kulinářské scéně, návštěvníci se nemusejí obávat toho, že by na ně během Nebálu přišel hlad. Po celou dobu tak bude postaráno o jídlo i koktejly. Vstupenky v hodnotě 1 190 korun je možné pořídit už ode dneška na webu nebal.cz.

nebal-1

Foto: Josef Šindelka

V průběhu Nebálu budou v prostoru umístěny zážitkové zóny se zatím tajnými aktivitami

Sever o víkendu nepůjde spát. Hudební festival Kamen!ce láká na Tata Bojs, Prago Union i Kollera

Malé město, ale velký festival, který boří mýty o klasických lokálních akcích podobného druhu. Kamen!ce láká návštěvníky z republiky i zahraničí.

kamenice2

Foto: Kamen!ce

Festival Kamen!ce

0Zobrazit komentáře

Česká Kamenice je malebné městečko na severu Čech, které se na pár dní stane hlavním místem pro milovníky české i zahraniční hudby. Tento víkend tam totiž přijedou velká jména jako David Koller, Tata Bojs, Prago Union a mnoho dalších. Festival Kamen!ce tím dokazuje, že i lokální věc dokáže svou velikostí překračovat region – a navíc vše nabídnout návštěvníkům zdarma.

Minulý víkend otřásal Hradcem Králové monstrózní festival Rock for People, kde se ukázala řada jmen světové hudební scény i mnoho českých interpretů – a my to mohli zažít na vlastní uši. Celý festival uzavírala kapela Tata Bojs, která se tento víkend přesouvá z Hradce na sever Čech, do České Kamenice na festival Kamen!ce, který slibuje zážitek parametrů daleko větších festivalů.

„Je to, myslím, ta nejlepší reklama, kterou město má,“ říká starosta České Kamenice Jan Papajanovský, který je mimochodem jedním z nejmladších starostů v Česku. „Festivalem dnes celé republice ukazujeme, že jsme sice malé, ale rozvíjející se město v krásné přírodě, které může nabídnout vysokou kvalitu života včetně zajímavé kultury. Ukazujeme, že městské slavnosti nemusí být pokaždé stejné, že za podobné peníze lze v případě, že člověk vybuduje super tým, nabídnout podstatně více muziky – doslova,“ dodává.

Festivalu se daří lákat zvučná jména české i slovenské hudební scény – a nezapomíná ani na zahraniční interprety. Důkazem je i letošní ročník, na kterém se mimo Tata Bojs představí také David Koller, slovenská zpěvačka Katarzia, legendární rapové uskupení Prago Union nebo roztančení Midi Lidi.

kamenice1

Foto: Kamen!ce

Velký festival v kulisách malého města, takový je festival Kamen!ce

Festival je důkazem, že není nutné servírovat jen vyčpělý rádiový pop, aby se lidé dobře bavili. Více než padesát interpretů, kteří letos na festivalu vystoupí, jsou zástupci spíše alternativnějších a elektronických hudebních směrů. Chybět navíc nebude ani pestrý doprovodný program.

Ten bude zahrnovat například vědomostní kvíz s dr. Vševědem z pořadu Na lovu, karaoke s Albertem Romanuttim z uskupení Bert & Friends nebo promítání filmů jako Banger. „Obecně se snažíme přinést do menšího města kulturu, která se jinak vyskytuje zejména na klubové scéně ve větších městech. Chceme lidem ukázat něco nového,“ vysvětluje Papajanovský.

Díky tomu Kamen!ce překonává představy o lokálním festiválku pro místní, kteří se sejdou u piva, aby si poslechli zdejší interprety. A kdo například dorazí z nedalekého Německa, bude si moci poslechnout i své krajany v podobě indie rockové kapely Pabst. To všechno je navíc v Kamenici nabízeno „zdarma“.

Uvozovky proto, že celý festival běží na takzvaném doporučeném vstupném. Kdo chce, může celou akci finančně podpořit zakoupením vstupenky, která na celý festival vychází na 300 korun. Vstupenku si lze následně vyměnit za náramek, ovšem nikdo nebude kontrolovat, zda jej návštěvník má, nebo nemá.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Celkový rozpočet festivalu se pohybuje mezi dvěma a třemi miliony korun, z toho přibližně polovinu financuje město. Zbytek je kombinace vstupného, grantů, sponzorských darů, prodeje merchandisingu, poplatků z barů, stánků, stanového městečka a podobně. Z dobrovolného vstupného na koncept vstupného doporučeného jsme přešli proto, aby byl festival udržitelný dlouhodobě – třeba i v době, kdy mu nebudou ve vedení města lidé tak naklonění. Doufáme proto, že nám přispěje co nejvíce návštěvníků,“ vysvětluje starosta České Kamenice.

V loňském roce festival navštívilo na šest tisíc osob, jak ovšem Papajanovský uvádí, festival se nekoná v oploceném areálu, a tak se počty špatně odhadují. Letos by město chtělo přivítat návštěvníků ještě více. „Strop odhadujeme okolo deset tisíc lidí – víc by se už do města ani nevešlo,“ říká s úsměvem starosta.