Designér Pavel Fuksa vydraží fiktivní učebnice z Vysoké školy života jako NFT. Výdělek pošle zdravotníkům
Řetězový emailing pro nezaměstnané, Tiskařské techniky: výroba falešného certifikátu nebo Anatomické minimum k odstranění čipování. To jsou jen některé z humorných názvů na obálkách fiktivních skript, které vytvořil s tvůrčím týmem designér Pavel Fuksa. Pomocí výtvorů zasazených do takzvané Vysoké školy života a pracovišť jako Fakulta zemědělsko-nacionalistická chce s nadsázkou upozornit na trend dezinformací. Zároveň jejich dražbou pomůže zdravotníkům.
Celkem devětadvacet kousků pokrývá celou řadu fenoménů, které jsou s dezinformační scénou spojeny – ať už je to odmítání očkování proti onemocnění COVID-19, podivné zacházení se statistikami na sociálních sítích nebo zkrátka používání komentářů pouze s velkými písmeny.
„Vysoká škola života mě fascinovala nějakou dobu vším tím, čemu jeho příznivci věří. S příchodem covidu u mě vzrůstala frustrace, která musela nějak ven,“ říká Pavel Fuksa pro CzechCrunch. Původně projekt začal jako volnočasový vtípek, s postupem času se na něj nabalili další lidé a nové designy, až se z vtípku stal projekt čistě charitativní.
Na tvorbě se podílel tým dalších copywriterů, lékařů, vědců a podobně smýšlejících lidí ve složení Ivana Blumentrittová, Vladimír Fuksa, Adam Hrubý, Jindřich Jinoch, Markéta Monsportová, Daniel Petkevič, Michal Půta, Lukáš Turza a Tomáš Zatrapa. Celý projekt od nápadu po realizaci vznikl zhruba za týden. Několik nápadů na fiktivní učebnice tak ještě zůstalo v šuplíku a Fuksa nevylučuje, že vydá i další.
„Na sociálních sítích absolventi takzvané Vysoké školy života kralují hloupostí, kterou bohužel dále přenášejí i do reality nemocničních čekáren a ordinací,“ vysvětluje Fuksa své zdroje inspirace s tím, že v designu jednotlivých obálek se snažil odrazit všechny možné styly učebnic od 50. let do současnosti, a to jak západního, tak východního stylu.
Zájemci si mohou koupit jednotlivé obálky ve formě NFT. To znamená, že budou jedinými, právoplatnými vlastníky daných digitálních originálů a budou zapsáni v blockchainu (pomyslné účetní knize kryptoměnových transakcí). Fuksa je prodává na aukčním portálu Rarible. „Ještě se s touto formou prodeje učím, ale chtěl jsem oslovit i milovníky umění, kteří mají blízko k digitálním věcem,“ popisuje.
Kromě digitálních originálů nabízí na e-shopu i klasický papírový plakát se všemi devětadvaceti obálkami pod názvem Ediční plán Nakladatelství Vysoké školy života. Výdělek z obou forem prodeje půjde přímo do Fakultní nemocnice v Motole. Po domluvě s Fuksou nemocnice rozdělí vytíženým zdravotníkům finance ve formě dárkových voucherů. Kolik nakonec vybere, si Fuksa netroufá tvrdit, ale cokoliv na 100 tisíc korun by považoval za úspěch.