Desítkám učitelů posílá 10 tisíc měsíčně, ročně vydělává stamiliony a říká: Měřítkem je pro mě svět
Petr Zahradník, zakladatel algotradingové firmy Qminers, v podcastu Money Maker popsal nejen příběh svého podnikání, ale i to, proč pomáhá společnosti.
Petr Zahradník a jeho firma Qminers sice nejsou v českém byznysovém prostředí mimořádně známí, ale měli by. Za loňský rok tito experti na algoritmické obchodování utržili 800 milionů korun a v čistém vydělali bezmála 400 milionů. Je jich přitom jen kolem 40 a zaměstnávají hlavně elitní matematiky či programátory. „Jsem na naše výsledky pyšný, ale je potřeba se na to koukat světovým měřítkem a v něm jsme vlastně malí,“ mírní nadšení Petr Zahradník v podcastu Money Maker.
Co jej přivedlo na dráhu podnikatele a proč si vybral zrovna robotické obchodování? Jak jej ovlivnil průkopník oboru v Česku Karel Janeček a jak světový matador Jim Simons? Proč podporuje výuku matematiky? Co pro něj znamená jeho rodina, do níž patří světově proslulí výtvarníci Jaroslava Brychtová a Stanislav Libenský či miliardář Petr Němec? O tom všem jsme hovořili v podcastu Money Maker a tady přinášíme výběr zajímavých citátů.
O ambicích Qminers
Co se výsledků týče, naše zisky jsou dneska ve stovkách milionů korun ročně. Jsem na ně pyšný, ale furt říkám, že jsme na začátku. Zase se vrátím k prostředí, ve kterém jsem vyrůstal – je to o tom, zkoušet furt nové věci, a zkoušet, co ještě zvládneme. Přestože na české poměry jsou Qminers mimořádně úspěšná firma, občas mi přijde legrační, co se v Čechách prohlašuje za úspěch. Je potřeba se na to koukat světovým měřítkem a v něm jsme vlastně malí. Na české poměry jsou naše výsledky skvělé, ale ve světě jsme jedni z mnoha. A na algotradingu je krásné, že ho můžete škálovat do nebe.
O prarodičích, umělcích Jaroslavě Brychtové a Stanislavu Libenském
Dosáhli odkazu, který mě mimořádně inspiruje. Bohužel už ani jeden nežije, ale babička by před pár týdny oslavila sté narozeniny, kolem čehož se naštěstí dějí věci, instituce si toho všimly. Pro mě to znamená ukotvení v kráse. Když se vrátím k Jimu Simonsovi, tak on říkal, že je hodně řízen krásou. A já to mám velice podobně. Krása je pro mě hodně důležitá věc, snažím se dělat věci, které mi připadají krásné, a je jedno, jestli to je v matematice, nebo architektuře.