Děti přežily pád letadla a za záchranou teď putují samy džunglí. Kolumbijské drama sleduje celý svět

Již několik týdnů se prodírá čtveřice dětí ve věku od 11 měsíců do 13 let deštným pralesem ve snaze nalézt záchranu poté, co přežily pád malého letounu.

Amazonský deštný prales

0Zobrazit komentáře

Amazonský deštný prales je nehostinné prostředí, ve kterém by běžný člověk vydržel jen několik málo dní. Čtveřici dětí, které přežily leteckou havárii, se však podle výsledků pátrání nasazené armády a místních dobrovolníků daří v lese přežít přes dva týdny. Skupina vedená třináctiletou dívkou za sebou nechává provizorní přístřešky i stopy. Nalézt se je však zatím nepodařilo.

Když před několika dny prezident Kolumbie Gustavo Petro oznámil na svém twitterovém účtu nalezení čtyř pohřešovaných dětí, které se ztratily v deštném pralese, zdálo se, že je tento dramatický příběh u konce. Jenže prezident své sdělení později stáhl s tím, že informace nakonec nebyla potvrzena.

Dále tak pokračuje záchranná operace kvůli dětem, které se ocitly zcela osamocené v pustině poté, co se s nimi 1. května zřítil letoun typu Cessna 206 HK-2803. Na palubě se nacházelo sedm osob, spolu s dětmi i jejich matka. Ona, stejně jako ostatní dospělí pasažéři, nehodu bohužel nepřežila, jak zjistily záchranné složky, které letoun objevily 15 dní poté, co havaroval.

Na místě však nebylo objeveno ani jedno z dětí, kdy nejmladšímu z nich je pouhých 11 měsíců. Téměř zázrakem nehodu přežily a společně se rozhodly putovat džunglí. K jejich nalezení bylo nasazeno přibližně 150 vojáků, několik vrtulníků a zapojily se místní domorodé skupiny. Následně objevené nakousané ovoce, provizorní přístřešky, stopy či odhozené nůžky napovídaly, že se dětem daří přežít a ve své cestě pokračují.

Důvodem, proč svou nelehkou situaci zvládají, může být i fakt, že se jedná o zástupce jedné z místních domorodých komunit z rezervace Puerto Sabalo. Za otcem rodina putovala poté, co kvůli svým vazbám na místního politického vůdce musel z důvodu výhružek prchnout před partyzány. Pro děti je tak prales přirozeným prostředím a měly by být vybaveny znalostmi, jak se v něm orientovat a přežívat. Přesto je velmi pravděpodobné, že jsou malí cestovatelé v šoku. A vyloučeno není ani jejich zranění.

Pátrací akce tak pokračuje i nadále. Vojáci měli nasadit i zvukové nahrávky hlasu jejich babičky, který je v rodném jazyce vyzývá, aby zůstaly na místě a záchranáři je tak mohli snáze lokalizovat. Nově přicházející informace jsou spíše kusé. Podle některých zpráv měly děti cestovat v motorovém člunu do oblasti Cachiporro. Podle vyjádření dědečka dětí je třináctiletá Lesly velmi inteligentní a silná, a proto věří, že se děti najdou živé.