Děti začínají ve škole diskutovat s umělou inteligencí. Je jí digitální člověk Václav Havel
Je to první digitální člověk, respektive umělá inteligence využívaná na českých školách. Zkouší se v pilotní verzi, od ledna přibudou školy naostro.
Témata jako demokracie, totalita nebo třeba lidská práva a svoboda spadají do takzvané občanské výchovy. A všechna zůstávají přinejlepším na okraji výukových plánů. Učitelé předmětu si prý už dlouho stěžují, že jim chybí kvalitní materiály, s nimiž by mohli pracovat. Teď budou moct jejich žáci diskutovat rovnou s umělou inteligencí. Získala jméno DigiHavel a podobu i styl zesnulého prezidenta.
DigiHavel je digitální člověk inspirovaný prezidentem Václavem Havlem. Nejedná se o chatbota, ale umělou inteligenci, se kterou si žáci během výuky občanské výchovy pomocí mobilu, tabletu nebo počítače povídají. Cílem projektu je umožnit rozvoj kritického myšlení a práce s informacemi, ale taky podat témata občanské výchovy zábavnou a interaktivní formou.
Digitální člověk Havel se umí stát třeba rádcem při přípravě argumentů, jindy osobností pro rozhovor, který vedou žáci. Má je přimět například přemýšlet, co pro ně znamená demokracie, formulovat otázky, nechat ověřovat informace a dávat je do kontextu.
„Když jsme projekt na vybraných školách pilotovali, byli jsme při kontrole dat mile překvapeni zjištěním, že si žáci po večerech a mimo výuku sami zkouší s DigiHavlem chatovat,“ říká vývojář Jan Tyl, jeho tvůrce.