Dezinformace nás mění. Hrajeme šachy a protivník má lepší strategii, říká vysoce postavená odbornice

Takzvaní Čeští elfové bojují v informační válce, a to i ve spolupráci se státem. Jejich členka popisuje, co jsou pro nás největší hrozby.

Iva BrejlováIva Brejlová

Proti dezinformacích v Česku bojují Čeští elfové, kteří skrývají svou identitu

0Zobrazit komentáře

Říkejme jí třeba Veronika – je to náhodně vybrané jméno, které má skrýt její identitu. Musela jsem se zapřísáhnout, že cokoliv osobního o ní vím, sdělovat nebudu. Veronika je totiž poměrně vysoce postavená elfka a mohla by se stát něčím cílem. Nejde o mytickou bytost, ale o jednoho z lidí, kteří brouzdají po internetu, aby ho hlídali. Říkají si Čeští elfové a dívají se do míst, kam se většina lidí nedostane, pohybují se ale i celkem obyčejně na sociálních sítích a v diskusích. Dostali jsme jedinečnou příležitost vyzpovídat Veroniku jako důležitou součást skupiny lidí, kteří bez nadsázky střeží pohyb české společnosti.

Zapomeňte na špičaté uši a přírodní oděv. Nebo na podivnou osobu sedící za počítačem v zašpiněném oblečení. Představte si normální ženu. Takovou, která má vlastní, velmi zajímavou práci, starosti běžného dne a k tomu jen tak mimochodem taky docela slušné technologické znalosti.

Díky tomu – a taky proto, že je součástí uskupení elfů – toho hodně ví i o praktikách, které jsou pro obyčejné lidi neviditelné. Ví totiž, jak fungují internetové hlubiny. „Ukrajina je jen krátkodobý nebo střednědobý cíl. Princip je jako v šachách. Míří se výš,“ říká.

Čeští elfové jsou oficiálně internetová skupina, která si klade za cíl bojovat s dezinformacemi. Ačkoliv její jednotliví členové navzájem spolupracují, ne vždy se znají. Komunita funguje v podstatě na základě doporučení. Pokud věřím prvnímu nejbližšímu člověku, budu věřit i jeho kontaktu. Dál než o několik kroků se v rámci této sítě jde dostat jen velmi obtížně.

Úkolem Českých elfů je oficiálně eliminovat především ruskou propagandu, proto se v rozhovoru zaměřujeme hodně na ni. Ale výhradně ji uskupení neřeší. Jejich nejviditelnější aktivitou jsou reporty a analýzy toho, jaké zaznamenávají pohyby dezinformací a dezinformátorů na síti. Ty dávají k dispozici veřejně, ale pracují i pro některé složky státu. Zároveň vědí, že reporty nestačí. Podílejí se proto i na některých projektech, jak online prostor a informace v něm řešit, respektive zkoumají, nakolik je to vlastně třeba. Tyto informace ale nezveřejňují.

Zaspali jsme?
Je to těžké. Některé instituce fungují v systému administrativy 20. století. A my jsme opravdu v hybridní válce, která je ve 21. století. Umělá inteligence, algoritmy, big data… Rusové jsou v tom enormně dobří, jsou extrémně dobře cvičení v psychologických operacích a v informační válce, mají pavoučí síť rozlezlou po celém světě. Jsou na světových univerzitách, v opěvovaném MIT, v hvězdném Silicon Valley. Není to sranda. Když říkáme, že Rusko je slabé, tak je to ve skutečnosti ruský narativ. Chtějí, abychom si neuvědomovali šíři možného nebezpečí.

A ta je?
V dlouhodobých strategiích jsou jako šachisti. Momentálně cílí na podzimní kongresové volby ve Spojených státech, aby republikáni ovládli Senát. Trump už teď hlásil, že chce, aby Amerika vystoupila z NATO. To je cíl informační války. Máme upnout pozornost na Ukrajinu, ale kouzlo se děje někde jinde. Nebezpečím je Čína, protože má obrovské znalosti v umělé inteligenci. Už teď jsou detekovány stovky chatbotů z Číny, které nás zaplavují dezinformacemi. Musíme tu válku vyřešit co nejrychleji, abychom se mohli soustředit na rizika. Čím déle se budeme hádat, tím víc toho bude. Ekonomika půjde dolů, to nahrává extremistickým tendencím ještě víc.

Jak z toho ven?
V podstatě není možnost se z toho vymanit. Pokud budeme omezovat ruský vliv v informačním prostoru, tedy pokud na to vytvoříme legislativu, uděláme kvalitní síť, která s ním může bojovat, a vyčistíme prostor tak, jak se nám to částečně podařilo po Vrběticích, tedy exodem stafáže z ruského domu – víme, že v tu chvíli obrovským způsobem klesl počet dezinformací v českém prostoru –, pak tu máme další velmoc, která se nám sem tlačí. A je ještě technologicky vyspělejší.

hacker

Některé státy kumulují know-how v IT dlouho, říká odbornice

Tím myslíš Čínu?
Začala enormním způsobem přebírat ruské narativy. A hybridní válka je o big data, algoritmech, A/B testování… o všech principech, které se využívají v moderním marketingu. Šíření lži je enormně kvalitní a efektivní s tím, jak v Číně dokážou enormním způsobem dobře a kvalitně kumulovat know-how.

Říkáš, že Rusové se v tom dobře pohybují. Jak dlouho se této oblasti věnují?
Ze začátku nešlo o sociální sítě, ale o rozmělňování informačního prostoru. Otakar Foltýn (důstojník Generálního štábu Armády ČR, který mimo jiné vyučoval antropologii válečnictví a mezinárodní humanitární právo, pozn. red.) přesně řekne, že u nás v Česku začal hybrid radarem v Brdech. Začala koťátka, štěňátka, pak takzvaný elite capture. To znamená, že si chytneš elitní politiky, kteří pak rozšiřují tvoji verzi. U nás víme, kdo to je.

Jsou to propracované metody?
Taktik je hodně. Dokážou kombinovat behaviorální psychologii, big data, elite capture a rozmělňování informačního prostoru. Je možné zahltit zprávy úplným nesmyslem. Takový příklad bylo pálení trenek v roce 2018. Relevantní zprávy se v podstatě tehdy nedostaly do prostoru. Myslím, že se řešilo schvalování jednoho z velkých rozpočtů Evropské unie. Ale na čtyři dny se naprosto rozsekal informační prostor. Výsledkem bylo, že prezident spálil trenky. Výborně splnil účel. Rozmělnil, upoutal pozornost a odvrátil ji. To jsou techniky redirection nebo whatabout. Řekneš: ‚Rusové zaútočili na Ukrajinu‘. A troll ti řekne: ‚Ale co Američané v Iráku? A co takzvané humanitární bombardování Sarajeva?‘ Prostě odvrátí pozornost jinam.

A jaké techniky fungují v Česku?
Čeští elfové monitorují dezinformační prostor od roku 2018. A každá země má nějaké spouštěče. Rozhádat společnost nemusí nutně něco proruského. Třeba Polsko má interupce. U nás vždy fungovaly Sudety. Případně panslovanství nebo pseudovlastenecké tendence. Pak je tu asi patnáct narativů, které útočí na vědu a vědce, jsou to takové ty ezo a eko věci. Nevěřte vědcům, Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv, vakcínám. A taky útok na demokratické instituce – nevěřte Senátu, Ústavnímu soudu, politikům, médiím. Probíhá obrovský útok na Českou televizi, ale i neziskovky, Člověka v tísni.

Momentálně funguje nejlépe česká chamtivost. Vykoukaná zoo zadarmo, metro zadarmo a dávky.

Ty jsi mi ale říkala, že se dezinformační prostor mění, že se počet témat snížil.
Dřív byly narativy dezinformačního prostoru různě rozmělněné. Podle toho, co se nám v globálu dělo. Takže fungovaly třeba různé migrační krize, přes které se pak útočilo na Brusel, NATO, někdy na naše instituce. To proto, aby jim společnost dlouhodobě přestala důvěřovat. Jakmile je rozhádaná a nevěří institucím, je lépe manipulovatelná. A lépe se sem ruské vlivy tahají.

Kdy se to změnilo?
Přišel covid a obsadil 60 procent informačního prostoru. Panoval dva roky. Nejdřív roušky, pak vakcíny a úplně šílené bizáry – nanožiletky velikosti atomu ve vakcínách, strašení, umírání dětí, nový bitcoin bude sperma neočkovaných mužů. Covid brutálně rozhádal společnost a dělal to výborně. V podstatě šlo o marketingové A/B testování, fungovalo to různě v odlišných regionech, někde jsme viděli, že lidé hážou kameny proti lékařům, kteří je chtějí očkovat. Takže tam je výborné pásmo na šíření dezinformací. No a tam mají také silnou podporu specifické politické strany. Ale to by bylo na sociologický průzkum. Ale ukázalo to, že je možné demokratickou politickou stranu, který by mohla znamenat změnu, naprosto ostrakizovat.

A teď tu máme Rusko a Ukrajinu.
Sledujeme trendy, takže jsme věděli, že to bude v podstatě jedna ku jedné s covidem. Ale nečekali jsme, že to bude tak rychlé. Na začátku přišel šok a solidarita, všichni lidé dávali peníze. Hned po invazi se objevilo sedm základních narativů, ze kterých se některé perfektně ujaly, některé vůbec. Momentálně funguje nejlépe česká chamtivost. Vykoukaná zoo zadarmo, metro zadarmo a dávky. A pak biologické laboratoře. Vystrašíme k smrti babičky, maminky a dětičky. A ještě jim řekneme, že nám ti lidé berou dávky. Narativy se rozvíjí, přicházejí předstíraná očitá svědectví, větší emotivnost, podvrhy fotek. Co funguje, to se rozpracovává, extremizuje v emotivnosti.

Musí za tím nutně stát Rusko?
V Česku je řada dezinformačních skupin na Facebooku, které se po covidu s agresivním vstupem na Ukrajinu ze dne na den přejmenovaly. Už to nejsou Neočkovaní, ale Jsme za mír a s Ruskem. Už je to jen čistá podpora Ruska. Oněch asi patnáct typů narativů, co jsme sledovali, jsou jedno velké proti proti Západu a pro pro Východ. Je to pro nás mnohem čitelnější, ale o to nebezpečnější. Když jsme dřív zachytili až šest stovek řetězových mailů měsíčně, byly rozmělněny třeba do deseti šuplíčků. Teď, když jich zachytíme tisíc, jsou všechny na podporu Ruska a proti Západu.

V čem je to horší?
Podvědomí to vnímá. Ti senioři a všichni, kdo čtou pseudoalternativní pravdy, jsou každý den takovým náhledem na svět očkovaní lidmi, kterým důvěřují, třeba sousedkou. Nevím, do jaké míry jsou schopní běžní úředníci a politici si uvědomit, jak funguje mozek, jak obrovské nebezpečí to je. Jak velmi to společnost naruší a jak jim to bere vítr z plachet.

Hackeři bránící lidi před dezinformacemi spolupracují, ale mnohdy se neznají

Dezinformace tedy nejsou novinkou.
Vůbec ne. Říkalo se, že další světová válka bude taková, o které už nebudeme vědět. Ale informační válka tu byla vždy. Velmoci tlačily dezinformace, aby zmátly nepřítele. Je to jeden ze základních principů válečnictví. Protože drby, pomluvy a lež jsou staré jak lidstvo samo. Jsou sexy, šíří se dobře. Pravda je nudná, holá a nikoho nezajímá. Drb nebo pomluva má velmi zajímavý silný emocionální stimul. V mozku nám amygdala vypne neokortex, tedy kritické myšlení, a jsme v nadšení. Nebo šoku.

Co se tedy změnilo?
Síla algoritmu sociálních sítí. Sociální sítě jsou super, propojují lidi, dovolují nám dostat se navzájem k sobě blíž. Ale skýtají obrovské nebezpečí. Lež se podle univerzity MIT šíří sociální sítí až sedmkrát rychleji než pravda. Má mnohem více interakcí. A to se ještě posiluje, protože Facebook si postavil svůj byznysmodel na tom, že interakce a zájem o určitou informaci se násobí tím, kolik má reakcí a komentářů. V rámci hybridních operací je teď možné dostat sentiment na svoji stranu.

Hromadně?
V podstatě. Je to tím, jak funguje náš mozek. Jde, jak se dnes říká, hacknout. Je to sice nejdokonalejší počítač na světě, ale zároveň má svá úskalí. A jedno z těch úskalí říká, že se rozhodujeme na základě podvědomí, nikoliv na základě vědomí.

Můžeš to přiblížit?
Jsou to vnitřní synapse a můžeme tomu říkat třeba intuice, ale jde o to, že jako neuronová síť náš mozek funguje podle rozpoznávání vzorců, které se řídí podle toho, jakou relevanci informace má. Když člověk stokrát slyší, že nemá věřit médiím, jednoho dne, až půjde volit a zapne si televizi, vnitřní hlas mu řekne, že tomu nemá věřit.

Je potřeba jasně a zřetelně komunikovat pravdu.

Takže proto se stejné narativy opakují?
Pak to slyšíme pořád. Vidíme videa, fotky, máme řadu vizuálních vjemů. Když vidím Zelenského a vedle něho Hitlera, stále se mi to dostává do podvědomí. Na první dobrou to na sobě nepoznáme. Vidíme, že je to nesmysl. Ale napošedesáté už je náš mozek hacknutý.

Co s tím?
Je potřeba jasně a zřetelně komunikovat pravdu. Fakta, interpretace, doporučení. A tak jako se v Českých elfech snažíme pracovat na velkém zapojení technologií, aby nemuseli analýzu dělat ručně lidé, je potřeba, aby to Česko a potažmo Evropa dělaly na mnohem vyšší a sofistikovanější úrovni. Pokud protistrana bojuje granátem, nemůžeš na ně vytahovat luk a šíp. Nebo studenta, který to dělá po nocích.

Jde říct, kolik dezinformátorů jsou lidé někým placení a kolik obyčejní lidé, kterým to prostě přijde zajímavé?
Myslíš takzvaný užitečný idiot? To by byla spekulace. Ano, jsou lidé, které můžeme označit jako superšiřiče. Ale neumíme říct, jestli to dělají za sebe nebo jsou placení trollové. To, co stoprocentně víme, a co jsme i reportovali, je obrovské napojení české dezinformační scény na ruský dům v Praze. Jsou tam konkrétní jména placená Rusy. Je to jejich práce, dělají to osm hodin denně. A na ně jsou pak napojení ti pseudovlastenci. A to taky víme. Chodí za mnou lidi, kteří mi říkají: ‚Oslovili mě na vysoké škole, abych šířil dezinformace.‘ Jsou za tím placení studenti nebo třeba maminky na mateřské.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Roste počet těchto lidí?
Tím, že neumíme strojově data sbírat, jsou to pořád subjektivní odhady lidí. Takže třeba když mi vedoucí buňky, která projíždí diskuse pod články, řekne, že je tam pětkrát víc profilů, bude to subjektivní odhad. Ale i tam jsou mimochodem propracované strategie. První hodí narativ, druhý amplifikuje emotivnost, třetí tam vnáší nějaký whatabout a zesměšnění těch, proti kterým to šíří.

Vaše kompetence nebo dosah asi končí tam, kde to zveřejníte. Co se děje pak? Má někdo iniciativu to řešit?
S dezinformací se pracuje na několika frontách, první je monitoring. Ano, reportingem se nedá úplně udělat díra do světa. K tomu máme pár dalších možností. Můžeme reportovat profily, pak řešíme důkazy. Jsme napojeni na vládu. Pak existují aktivity, jichž jsem i součástí, chodím do technologických firem a vymýšlíme, co dál. O mnohých věcech nemůžu mluvit.

Když jsou regiony, kde fungují lépe, jsou i lidé, na které dezinformace více cílí?
Ovlivňují každého, ale cílí hlavně na maminky na mateřské, osamělé seniory, nezkušenou mládež nebo i takový ten typ člověka všechno vím, všechno znám.

Sdružují se teď lidé na zmíněných messagingových platformách kvůli zákazu části dezinformační scény?
Ano. To byla iniciativa soukromé společnosti (později byl přístup na weby zase obnoven, pozn. red.) a bylo to strašně fajn. Pokud máš shnilé jablko v barelu, potřebuješ ho co nejrychleji odříznout, aby neshnil i ten zbytek. Obecně to ale takovým způsobem dělat nejde. Mělo by to jít legislativně přes zákaz hostingu těchto společností.

screenzy-1645799346697

Foto: CzechCrunch

Aeronet se stal jedním ze zablokovaných dezinformačních webů

Pak by asi řada lidí namítla, že jde o cenzuru internetu. Že tak přeci nemůže demokracie fungovat.
Demokracie je sama sobě nepřítelem v tom, jak je bezzubá. Že jedná čestně. Když půjdeme k soudu s naprostým psychopatem, který čestně nejedná, jsme v nevýhodě. A to teď zrovna jsme. Nepoužíváme taktické, velmi účinné zbraně. Aktuálně je ve skutečnosti svoboda slova nebezpečná záležitost. Lidi si jednoduše kdykoliv a kdekoliv nemůžou říkat, co chtějí. V covidu kvůli tomu mnozí zbytečně umírali. Musíme si to uvědomit. A musíme to říkat.

To všechno je hezké, ale když si tenhle rozhovor někdo přečte, může nad ním mávnout rukou s tím, že ten užitečný idiot jsi právě ty. Proč ty nejsi ten dezinformátor?
Nemůžeš útočit na argument protiargumentem, to nefunguje. Musíme posilovat svou důvěru vůči institucím, legislativě, komunitě. Potřebujeme věřit svému sousedovi. To je důvod, proč fungují skandinávské země. Jsou velmi komunitní. Když se nebudeš bavit se sousedem kvůli tomu, koho volil, on tě nevytáhne z vody, když se budeš topit. Musíme to paradigma změnit a říkat si, co máme společné.

Co s tím tedy na úrovni jednotlivce?
Nejhorší, co můžeme udělat, je ukazovat dezinformátorům, že jsme lepší. A uargumentovat je v hospodě k smrti. Protože to nepomáhá. Oni před námi neztratí tvář. Musíme se jich ptát otevřenými otázkami: ‚A kde jsi tu informaci našla, babičko? A pokud je to od sousedky, ta to ví odkud? Říkala, že to psala v e-mailu její známá? A jsi si jistá, že takovou známou má?‘ A pak je třeba jim dát čas. A především možnost se potkávat, hledat jiná témata, to, co nás propojuje. Dovolit lidem neztratit tvář a najít způsob, jak nešířit dezinformace, když jsou frustrovaní. Najít jim další smysl života. Ne se jen hádat o covidu nebo Putinovi.

Jak na to?
Cíl hybridu je rozhádat nás a politizovat. To, že se moje dítě baví dnes o Putinovi ve škole, je v podstatě špatně. Oni se mají bavit o vílách, princeznách a o pěstování dýní. Nemají se hádat, koho volili rodiče. Byla jsem teď v Norsku a bavila se s jednou profesorkou politologie, ptala jsem se jí, jak bojuje s dezinformacemi. Říkala: ‚Jo, ze začátku jsem to vysvětlovala. Teď děti učím tancovat, zpívat, chodit do přírody a být spolu. Je to to jediné, co funguje.‘ Já si ze začátku ťukala na čelo. Ale teď myslím, že je to opravdu řešení. Naučit lidi opět spolupracovat. Abychom si navzájem pomohli, až bude krize. Ta teď přichází a my si musíme pomáhat.

Každou neděli vám naservírujeme nejdůležitější zprávy týdne.

Newsletter Weekly | Poslední vydání

Okna v bytech budou vyrábět elektřinu a park nad metrem je jako zločin, říká developer Řežáb

Když začal majitel JRD Group před 20 lety stavět udržitelné domy, byl raritou. Situace se mění, přesto je přesvědčený, že stát by na zelené bydlení měl víc tlačit.

Luboš KrečLuboš Kreč

rezab_1Rozhovor

Foto: JRD Group

Developer Jan Řežáb

0Zobrazit komentáře

O tom, že bydlení má být udržitelné, soběstačné a co nejméně energeticky náročné, hovoří Jan Řežáb, kudy chodí. A nejen to – on ho takové i staví. Už téměř dvě dekády. Jeho společnost JRD Development, člen skupiny JRD Group, která patří k předním pražským developerům, je průkopníkem nízkoenergetických a pasivních – především bytových – projektů. Přestože sám říká, že na něj mnozí v branži dlouho koukali jako na exota, trh už začíná chápat, že důraz na ekologii je nutnost. Jen by potřeboval ještě trochu pošťouchnout.

Osmačtyřicetiletý Jan Řežáb založil JRD v roce 2003 a jeho prvním projektem byl menší bytový dům v pražské Chuchli. Do té doby prošel coby absolvent stavební fakulty ČVUT firmami jako Skanska nebo Eube, chtěl ale zkusit něco jiného. S větším důrazem na udržitelnost. „Od dětství jsem měl k ekologii hodně blízko. Jako stavbyvedoucí ale nemáte moc šancí, jak takový pohled při stavbě prosadit. Tak jsem si musel založit vlastní firmu,“ vzpomíná.

Od začátku se soustředil na nízkoenergetické a pasivní projekty. Dodnes jich jeho firma dokončila 27, celkem jde o bezmála dva tisíce bytů. Nyní má ve výstavbě například rezidenční komplexy Císařská vinice, Vital Kamýk či Bohdalecké kvarteto, kromě toho připravuje několik komerčních center. Další divize skupiny JRD se věnují správě pozemků, investují do nájemního bydlení a obnovitelných zdrojů energie a drží většinu ve společnosti Millenium Technologies, která vyvíjí technologii plazmového zplyňování odpadů.

Developerská odnož JRD utržila v roce 2021 přes miliardu korun. Pro nejbližší roky má velké plány a očekává silný růst, mimo jiné díky řadě lukrativních parcel, které v minulých letech získala. Jan Řežáb, rodák z Plzně, je také aktivním mecenášem a filantropem, spolupracuje například s Nadací Via. V rozhovoru pro CzechCrunch popisuje, jak budou vypadat developerské projekty za pár let kvůli požadavkům na udržitelnost, proč může být z plazmy další Tesla a že každá krize přináší i něco dobrého.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jak moc jste coby byznysmen nervózní z toho, co nás čeká?
Už dlouho jsme se s kolegy připravovali, že přijde krizové období. Samozřejmě, že jsme neočekávali covid, zdeformované dodavatelské řetězce a už vůbec ne válku. Počítali jsme spíš s nějakou formou ekonomického ochlazení. A právě tato příprava nám velmi pomohla. Máme koupenou řadu pozemků, rozjetých mnoho projektů a připravujeme firmu na boom. Pokud se naplní naše plány, věříme, že bychom mohli v roce 2024 dosáhnout čtyř- až pětinásobku současných tržeb – tedy kolem pěti miliard korun. To je opravdu velký a manažersky náročný skok.

Stejně, být podnikatelem v této době asi není úplně selanka, že?
Žijeme ve velmi složité – a nejen podnikatelsky náročné – době. Je to pro nás každodenní zkouška, jak se dokážeme vyrovnat s operativními i strategickými riziky. Obdivuji, co zvládají výrobní firmy, na které působí ještě šílenější tlaky než na nás. Bylo narušeno jedno letité paradigma a najednou už neplatí motto náš zákazník, náš pán, ale spíš náš dodavatel, náš pán. A to nemluvím jen o generálních dodavatelích, protože inflační tlaky přichází spíše zezdola – od výrobců a dodavatelů surovin. Nastala opravdu extrémní situace, která jen tak nepomine. Inflace je velký problém již nyní, ale horší je, že se na řadě míst ve své skutečné výši ještě neprojevil. Například zdražení energií se teprve promítne do nových cen. Podnikatelský svět je úplně jiný než před pár lety.

Vidíte na tom něco dobrého?
I krize může mít řadu očistných účinků a snažím se věřit, že na ní může být ve výsledku i něco dobrého. Byť samozřejmě chápu, že je ve společnosti mnoho lidí, jejichž těžký život se nyní ještě zhorší. Řada z nás si ale žila na vysoké noze, příliš konzumním způsobem života a nevážila si výdobytků, které jsme měli a mezi něž patří levné energie a mír. Myslím si, že řada věcí ztratí nálepku samozřejmosti, možná si začneme více vážit manuální práce a posuneme se k větší udržitelnosti.

cisar

Vizualizace: JRD Group

Projekt Císařská vinice

Na druhou stranu zrovna developeři na tom, že jsme si žili na vysoké noze, náramně vydělávali, ne?
My jsme sice v minulých letech dosahovali dobrých ekonomických výsledků. To ale nebylo dáno jen situací na trhu, která je často spojena s mimořádnými výkyvy. Pomohla nám k tomu i skladba financování či ošetření rizik v celém výrobním a investičním cyklu. V našem oboru je navíc klíčové umět pracovat s cenou a dobře ji naplánovat. Může se totiž stát, že byty rozprodáte příliš brzy, pak vzrostou náklady, a vy skončíte ve ztrátě. Je to určité umění dokázat najít rovnováhu v jaké fázi projektu a za jakou cenu prodávat. Příkladem je jeden z našich projektů, u kterého jsme se dostali do černých čísel až po prodeji posledních 10 procent bytů.

Takže cenové modelace jsou složitější než dřív?
Samozřejmě. Příkladem je náš aktuální projekt Císařská vinice. Stavební firma, s níž spolupracujeme, po nás požadovala víc peněz, protože se zásadně změnily náklady a hrozila by jí obrovská ztráta, případně i krach. Ano, mohli jsme trvat na cenách ve smlouvě, ale chtěli jsme se zachovat jako dobrý obchodní partner. I přes obrovský tlak od zájemců proto dáváme byty do prodeje postupně. Ceny jsou dnes úplně někde jinde a pro nás by byl velký problém, pokud bychom je rozprodali za staré ceny, ale zároveň museli platit ceny nové.

Také si myslíte, že ceny nemovitostí klesat nebudou?
Jakékoli predikce se dnes rovnají spíš věštění. Vývoj na trhu je totiž opravdu turbulentní. Podle našich analytiků by se ovšem realitní trh neměl zvrátit do záporných čísel. Je zde stále tak silný převis poptávky nad nabídkou, že to nedovolí cenám spadnout dolů. Očekáváme proto zdražování kolem osmi procent za rok. A to i za letošek. Dlouhodobě to pak může být kolem pěti či šesti procent.

arch

Přečtěte si takéArchitekti ukázali, že malá změna udělá velký rozdíl. Stačí delší balkonJak změnit sídliště? Architekti ukázali, že i malá změna udělá velký rozdíl. Stačí prodloužit balkon

Já si vždycky říkám, kde se berou lidé, kteří mají na to, aby si koupili malý byt v Praze za deset milionů.
Mění se struktura nakupujících a zároveň se byty dost zmenšují. Nemovitosti dnes nakupují především bohatí lidé, kteří mají k dispozici hotovost, nebo vlastníci jiné nemovitosti. Ti mohou prodat například byt v paneláku, vzít si hypotéku a koupit si novější a lepší bydlení. Nebo využít spoluúčasti širší rodiny. Méně bonitní lidé, kteří nemají tyhle možnosti, si dnes vlastní nemovitost nekoupí. To by se musela razantně změnit situace na trhu nebo prudce klesnout sazby hypoték.

Teď do toho ještě naskočí drastický růst energií…
Přesně tak. Smutným příkladem je důchodce v rodinném domě, který má dnes opravdu velký problém zvládnout zaplatit zvýšené náklady na energie. Jedním z řešení energetické krize je právě výstavba pasivních bytových domů, u nichž je spotřeba zcela minimální. Aktivní rodinný dům, který jsem postavil pro svou matku, má celkové náklady včetně výdajů za vodu a svoz odpadu pouze 26 tisíc korun za rok. A rozvoj udržitelného stavebnictví a postupný přechod na zelenou energetiku je dnes významnější než dřív, kdy jsem byl se svým přístupem spíše za exota. Dnes se toto téma stalo společenským mainstreamem.

Jenže když bydlíte v bytě, jsou vaše možnosti, jak se ozelenit, omezené.
To záleží na úhlu pohledu. Právě bydlení v bytovém domě na důležitých infrastrukturních bodech, v blízkosti vlaku nebo metra, bývá udržitelnější a energeticky úspornější než v rodinném domě, ze kterého navíc musíte dojíždět autem do práce. Park nad metrem proto považuji téměř za zločin.

Proč je zločin postavit u metra park?
Výstavba by se měla koncentrovat kolem metra nebo nádraží, kde se vyskytuje nejvíce lidí, a postupně se rozmělňovat a snižovat.

rezab-a

Foto: JRD Group

Jan Řežáb, zakladatel JRD Group

Ekologické výstavbě se věnujete už dlouho, JRD je průkopník v udržitelném developmentu. Teď se o ní mluví i kvůli válce a Green Dealu víc a víc. Jak bude podle vás vypadat stavební standard za pár let?
Není třeba mít futuristické představy. Dá se vyjít ze stejných standardů, podle kterých již bezmála dvacet let stavíme. Byt v pasivním standardu je potřeba vytápět zcela minimálně. Složitější je zajistit jeho energeticky úsporné chlazení, které je finančně náročnější a technicky poměrně složité. Ideální je, pokud na vás nefouká chladný vzduch, ale interiér se ochlazuje přes konstrukci. My používáme třeba chlazení betonovými stropy. Vedou v nich rozvody, v nichž proudí voda s o něco nižší teplotou, než je ta prostorová. K chlazení se využívá i takzvaný freecooling, při kterém pustíte do trubek chlad z vrtů pohánějící oběhové čerpadlo.

Jaké další prvky jsou, případně budou, implementovány do staveb?
K velkým energetickým úsporám přispívá samozřejmě tepelné čerpadlo zkombinované se solárními panely, případně další prvky, které se dnes již objevují na trhu. Například fotovoltaické fólie na oknech nebo fasádní prvky vyrábějící elektřinu. Běžným standardem se pozvolna stává i systém řízeného větrání s rekuperací tepla, širší využití zelených střech či efektivní hospodaření s dešťovou vodou na pozemku. V současné době se navíc rozvíjí nové technologie včetně využívání elektromobilů coby vyrovnávačů sítí. A nejde jen o rezidenční projekty. Lepší hospodaření s energiemi či využití lokálních soustav, které dokážou vyrábět elektřinu a pracovat s jejími přebytky, se řeší také u větších projektů, jako jsou průmyslové areály nebo nově budované čtvrti. Budoucnost patří decentralizaci, tedy výrobě a zužitkování energie přímo v daném místě.

Opravdu už trh chápe, že to tak má být? Stává se udržitelná výstavba standardem?
V dnešní době nemá smysl zbytečně investovat do udržitelnosti, každá nemovitost si totiž najde svého kupce. V tomto ohledu existuje velký rozdíl mezi kancelářemi a rezidencemi. V administrativních centrech totiž zelenost táhne poptávka, kterou vyžadují všechny velké firmy. Pokud dnes nemáte udržitelnou budovu, nepronajmete ji nebo neprodáte. U rezidencí to je složitější, tam hraje největší roli lokalita a cena.

Nemovitosti dnes kupují především bohatí lidé, kteří mají k dispozici hotovost, nebo vlastníci jiné nemovitosti. Ti mohou prodat například byt v paneláku, vzít si hypotéku a koupit si novější bydlení.

Co s tím?
Pokud si přejeme zdravější a udržitelnější společnost, budou muset přirozený vývoj urychlit i legislativní změny. Stát by měl přispět k tomu, aby společnost začala vyžadovat, že se při stavbách budou využívat udržitelné technologie. A k tomu povedou právě úpravy stavebních norem.

Zároveň válka na Ukrajině a potřeba být co nejméně závislý na Rusku tlak na zelenání nejspíš ještě zvýší.
Ano. Krize nás většinou posouvají dál, i když to krátkodobě může bolet. Svým kolegům vždy říkám, že by měla mít jejich práce společenský přesah, určitou přidanou hodnotu. Jedině tak budeme opravdu prosperovat. Odpovědnost za to, kam společnost spěje, totiž nemají jen politici, ale také my, byznysmeni.

Vy jste ostatně dost aktivní i v energetice…
To je pravda. Z našich projektů moderní energetiky stojí za zmínku portfolio fotovoltaických elektráren o výkonu 40 MWp v České republice a v Maďarsku a druhý největší větrný park v České republice s instalovanou kapacitou 26 MW. Další fotovoltaické elektrárny pak máme na Slovensku nebo na střechách našich bytových domů.

Předpokládám, že chcete dál růst.
Ano. I ve spolupráci s investory aktuálně připravujeme projekty na stovky MWh jak v České republice, tak v Maďarsku. Plánujeme rozvíjet fotovoltaické i větrné elektrárny. Já ale upřednostňuji ty větrné.

trebesin

Foto: JRD Group

Nová čtvrť Na hvězdárně Třebešín

Proč?
Je to z pohledu energetiky lepší a stabilnější zdroj než sluneční paprsky. Větrné elektrárny totiž vyrábí elektřinu od podzimu do jara a klidně po celý den. V energetickém mixu se navíc dobře sezónně doplňují s fotovoltaickými elektrárnami. Jsem přesvědčený, že do budoucna budou tvořit jeden z hlavních pilířů moderní energetiky.

Máme v Česku dobré podmínky pro větrné elektrárny, když nemáme moře?
Bohužel zde máme omezené možnosti. Primárně to je způsobeno příliš vysokou hustotou osídlení, ne absencí moře. Větrníky totiž nemůžete stavět v blízkosti domů. Já je sice považuji za technický skvost, ale nejsou tiché a řadě lidí vadí jejich vzhled. Co se týče hlavní podmínky, tak je Česká republika poměrně větrná. Z větrných map vyplývá, že se větrníky vyplatí stavět především na vyšších místech, tedy v okrajových horských pásmech Česka, a pak v podstatě na celé Vysočině.

Investoval jste i do společnosti Millenium Technologies, která vyvíjí koncept plazmového spalování odpadu.
Správně to není spalování, ale zplyňování, tedy gasifikace, při kterém vysoké teploty od tří do pěti tisíc stupňů rozloží odpad v milisekundách na atomy. Anorganické zbytky odtečou ven jako struska v naprosto inertní, krystalické podobě, která se dá využít například ve stavebnictví. Organické zbytky vyjdou ven jako horký plyn, který je velmi podobný svítiplynu. Je to skvělé řešení na zpracování odpadních plastů, které nejde klasicky recyklovat, nebo pro likvidaci některých průmyslových a čistírenských kalů.

soural

Přečtěte si takéVálka nás změní, žili jsme v blahobytu na úkor bezpečí, říká Marcel SouralVálka nás změní, žili jsme v blahobytu na úkor bezpečí. Je to znát i v realitách, říká developer

A když to je tak skvělé, kde to vázne, proč už to není komerčně dostupné?
Protože žijeme v Česku a v EU, kde všechno příliš dlouho trvá a k nasazení podobné technologie do komerčního provozu potřebujete mnoho povolení. My už jsme ale celkem daleko, máme za sebou řadu testů a jedeme ve zkušebním provozu. Jsme tedy ve fázi dokončení vývoje. Už brzy snad budeme moci přejít ke komerční výrobě. Byl bych samozřejmě rád, kdyby vše bylo svižnější.

Pokud papíry získáte, nebude to pak moc drahé?
Ne. Pro středně velkou čističku odpadních vod nebo podnik, který pracuje s velkým množstvím plastů, půjde o vyšší jednotky, maximálně deset milionů eur. Navíc je tato technologie opravdu malá a vejde se do jedné malé haly.

Jak jste se vůbec k plazmě dostal?
Před lety mě oslovil zakladatel Millenium Technologies Grischa Kahlen. Stali jsme se podílníky a vybudovali vědecko-technický park v Dubé s reaktory, v nichž technologii testujeme. A to i ve spolupráci s odborníky z vědeckých pracovišť a vysokých škol.

Četl jsem, že jste do projektu, kde dnes JRD drží většinu, už investoval 100 milionů. Takže tomu pořád věříte?
Vůbec nepochybuji. Plazma má velký potenciál. Věřím, že jednou může být další Teslou…