Digitální revoluce ve školkách nabírá na tempu. Hlavenka a Sláma investují miliony korun do Twigsee

Jiří SvobodaJiří Svoboda

twigsee1-min

Foto: Ilja Hubálek / Twigsee

Vanda Seidelová, zakladatelka Twigsee

0Zobrazit komentáře

Když Vanda Seidelová před dvěma roky dávala svého syna Filípka do školky, zjistila, že mateřinka organizačně funguje stejně jako před třiceti lety. Třídnice, odšrktávání docházky, fyzické nástěnky a spousta papírové administrativy. Začala proto tvořit aplikaci Twigsee, která vše připraví na fungování v 21. století. Teď navíc nabírá novou investici a chystá se na expanzi do celého světa

Třináct milionů korun do Twigsee posílá Jinej fond, v němž drží 70 % brněnský investor a jihomoravský zastupitel Jiří Hlavenka a 30 % podnikatel Jan Sláma. Pro CzechCrunch to exkluzivně potvrdily všechny zainteresované strany. Aktuální investorské kolo je označované jako early seed, celkově už Twigsee dostalo přes 21 milionů korun.

„Peníze poslouží na expanzi do zahraničí. Na konci léta jsme Twigsee kompletně překlopili do online režimu a sedmi jazykových mutací, takže nyní ho může mít skutečně každá školka z celého světa,“ nastiňuje plány zakladatelka Twigsee Vanda Seidelová. Její aplikaci doposud používají zhruba tři stovky školek, z naprosté většiny těch tuzemských.

Jinými slovy Twigsee využívá přibližně 20 tisíc rodin, které mohou sledovat, co dělá jejich ratolest ve školce, třeba prostřednictvím fotek, které hojně učitelky do aplikace přidávají. „Málo lidí si uvědomuje, že vzdělávání začíná už před základní školou, a tak tam míří málo inovací. Učitelé by se měli starat o děti a papíry za ně děláme my,“ vysvětluje zakladatelka Twigsee.

slamahlavenka1

Foto: Tomáš Škoda

Jinej fond tvoří Jan Sláma a Jiří Hlavenka

Rodiče jsou ve spojení s personálem, mohou vyplňovat omluvenky, platit školkovné nebo objednávat obědy. Na straně druhé je kompletně digitalizovaná administrativa, která šetří práci ve školce všem od učitelek po hospodářku. Seidelová tak své aplikaci může říkat zkrátka školka v kapse.

„Vnímám, že Twigsee má skvělou škálovatelnost, je to skutečně světově univerzální produkt. Osvědčili jsme si, že se služba dobře prodává, že je o ni zájem a že se intenzivně používá. Investicí chceme dosáhnout podobného výsledku v dalších zemích světa. Přece jenom Česká republika jsou dvě promile světa, ale školky jsou všude,“ říká Jiří Hlavenka.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Twigsee se chce zaměřit na specifické regiony: Afriku, latinskou Ameriku a střední a východní Evropu. Podle Seidelové se jedná o nesaturované trhy, kde ovšem velká část lidí pracuje spíše se smartphony než počítači. Díky tomu Twigsee nebude muset soutěžit s velkou paletou konkurence, jako je například letitý školní systém Bakaláři.

Aktuálně se Twigsee chystá i na rozšíření do Ruska, lokální zastoupení má už teď ale třeba v Nigérii, Togu nebo Ghaně. S expanzí právě do Afriky chce pomoct i zmiňovaný Jan Sláma. Sám je totiž zakladatelem společnosti FaceUp.com, která se zaměřuje mimo jiné i na potlačování šikany ve školách. Z regionu už proto má zkušenosti.

twigsee_platforma_01

Foto Twigsee

Toto vše umí aplikace Twigsee

„FaceUp v Africe používá víc než stovka škol a konkrétně v Jihoafrické republice naši platformu klienti používají aktivněji než v Evropě i Americe. Díky velkému množství soukromých škol a jejich konkurenčnímu prostředí je přirozené, že hledají nové technologie, kterými se mohou odlišit. S našimi zástupci na místě jsme Twigsee probírali a z jejich pohledu je pro něj na africkém trhu nevyužitý prostor,“ doplňuje Sláma.

Seidelová chce pochopitelně nadále rozvíjet i český trh, kde funguje přibližně pět tisíc institucí předškolního vzdělávání v různých právních formách. A právě komplikovaná legislativa a následná byrokracie se ukázala jako jeden z hlavních problémů pro školky. Dnes už tak Twigsee umí například vyplňovat a následně tisknout příslušné formuláře, které po nich chce Česká školní inspekce.

Tým Seidelové se také snaží získávat nové zákazníky nejen přes rodiče, ale i samosprávy, které mateřské školy zřizují. Dnes už funguje například v Pelhřimově, Brandýse nad Labem a v městských částech Praha 20 a Praha 15. Už od minulého školního roku působí i v Roztokách u Prahy, kde Twigsee využívají tři školky.

twigsee3

Foto: Twigsee

Sledování docházky je s Twigsee plně digitální

„Aplikace v našich mateřských školách má velice pozitivní odezvu. Rodiče dostávají veškeré informace o dění, pracovníci školy posílají fotografie dětí, videa z činností, a to v téměř reálném čase. Navíc v době uzavření školy z důvodu karantény bylo možné denně s dětmi a rodiči komunikovat, posílat úkoly nebo nazpívat písničky,“ popisuje radní pro školství a sociální věci města Roztoky Vladimíra Drdová.

Časová úspora je přitom díky Twigsee pro roztocké školky naprosto zásadní. „Po dvou měsících používání aplikace jsme si dělali předběžný průzkum a spočítali, že za tu dobu jsme ušetřili 80 administrativních hodin. Kolik to asi bude dnes?“ ptá se Drdová po ročním fungování. Sama se těší na to, že do budoucna Twigsee nabídne i například zpracování různých statistických dat pro zřizovatele.

Právě na datech chce Vanda Seidelová dále svou aplikaci hodně stavět. „Hlavním cílem expanze je teď získat data o tom, jaké jsou na trzích zádrhely. Ať už technologické, nebo v mindsetu školek, které se nechtějí zbavit papírů,“ popisuje. „Pak budeme vědět, s čím jít za velkými investory. Ve třetím čtvrtletí 2022 bychom pak chtěli uzavírat financování série A,“ odkazuje na investiční kolo, kde se vybrané částky pohybují zpravidla v desítkách milionů korun.

twigsee2

Foto: Ilja Hubálek / Twigsee

Tým startupu Twigsee

Jiří Hlavenka a Jan Sláma byli první investoři ve Twigsee a kromě této aplikace zafinancovali společně už například startup Reknihy nebo potravinářský Loklok. Podle údajů z obchodního rejstříku drží společně 16,25 % firmy. Samotná zakladatelka má majoritu s 74,75 %. Zbylých devět procent si rozdělují klíčoví zaměstnanci a andělský investor Martin Kadlčík, který před pár lety prodal svou službu Kupi.cz do rukou Seznamu. Aktuální valuace firmy je 166 milionů korun.

Vanda Seidelová má za sebou v poslední době i řadu osobních milníků. CzechCrunch ji zařadil do výběru Innovators 20, v němž jsme ve spolupráci s Hospodářskými novinami hledali osobnosti, které mění svá odvětví k lepšímu. Vyhrála také Women Startup Competition a Twigsee teprve před pár dny dostalo potvrzení, že bude v rámci sekce vzdělávacích technologií na lisabonské konferenci Web Summit.

Oproti minulému roku chce Twigsee letos vyrůst pětinásobně a do příštího školního roku chce vstupovat už s tisícovkou zapojených institucí. Do té doby chce mít na kontě minimálně tři plně saturované trhy a dalších sedm rozjetých. Až pak se chystá jít za velkými investory.

 

CzechCrunch Jobs