Díky družicím pomáhají zemědělcům i městům. World from Space mění parky v domovském Česku i životy v Nigérii
Tým startupu World from Space, Jan Labohý nahoře třetí zleva
Řeknou vám, jestli se plodinám na druhém konci zeměkoule daří dobře. Informují o tom, kdy by se mělo sít a kdy zase sklízet. Kombinují informace z družic obíhajících nad Zemí, vyhodnotí i vývoj několik let nazpět a díky analýzám časových řad tak vidí i do budoucnosti. Technologie brněnského startupu World from Space dokážou zvýšit u zemědělců produktivitu o 15 až 20 procent. Jsou ale i místa, kde se čísla dostanou mnohem výš.
„Nedává to smysl,“ kroutí hlavou Jan Labohý, když mluví o tom, jak se standardně hnojí pole. „Jede traktor a všude sype stejné množství hnojiva. Přitom v místech, kde plodina neroste, nemá šanci ho spotřebovat. Voda ho spláchne pryč. A ještě pak to hnojivo znečistí vodní toky,“ říká.
Spoluzakladatel a CEO startupu zároveň vysvětluje, že už při založení firmy s Romanem Bohovicem si dali za úkol něčemu takovému zabránit. Cílem je dostat technologie tam, kde jejich použití bude dávat smysl a povede k udržitelnějšímu zacházení se zdroji. I proto jsme World from Space zařadili do našeho výběru Udržitelný byznys roku ’21.
Plodiny pohledem družice
Kdyby se člověk díval z oběžné dráhy ze stejného bodu na to, na co hledí družice Sentinel 2, viděl by – kromě daleko menšího rozlišení – svět prostřednictvím tří kanálů. Díky nim rozlišujeme barvy. Ale družice jich vidí rovnou 13. Velmi důležité je, že čtyři z nich jsou blízké infračervenému spektru.
„Právě ty umožňují získávat informace o stavu vegetace. Tmavá kytka dobře roste. Světle červená usychá,“ popisuje Jan Labohý. World from Space jednoduše řečeno vizualizuje data ze satelitů. Člověk je pak vidí v grafech a mapách, ze kterých jde vyčíst jednoduché sdělení: teď je třeba sít, starat se o rostliny, případně je sklízet.
Ve World from Space z toho, co družice vidí, vypočítají indexy a markery, na základě kterých v časové řadě dokážou hodnotit, jak se plodina vyvíjí. Systém si časové řady dat automaticky dokáže seřadit a překlopit do jednoduchého výstupu. „Tím jsou buď mapy, grafy, nebo taková data, která se pošlou třeba rovnou do traktoru,“ vysvětluje Labohý.
Díky tomu může tuzemský startup pro jakékoliv pole na světě zobrazit, jak se vyvíjelo, kdy na něm byl naposledy traktor, kudy jezdil, kde plodiny rostou nebo jestli mají nějaký problém. Aniž by se polem někdo musel prodírat a všechny oblasti kontrolovat.
Dnes pro společnost pracuje 11 lidí a její celkový obrat za loňský rok přesáhl tři miliony korun. Oproti roku 2019 rostl o třetinu. Tržby přímo za produkt a služby World from Space z této částky tvořily 1,7 milionu korun a v meziročním srovnání vyrostly na víc než dvojnásobek. Firma má jednotky platících klientů a řadu těch, kteří systém zkoušejí. Labohý věří, že do konce roku platících klientů bude mít 10 a za dva roky už rovnou 100.
K tomu je ovšem třeba dodat, že každý z klientů této mladé firmy dokáže dostat její služby k tisícovkám farmářů. A někdy jich může být ještě víc. Třeba z řad desetitisíců chudých zemědělců v Nigérii, kteří se při obdělávání svých polí spoléhají na mobilní telefon.
Nigerijské SMS pro lepší život
V okamžiku, kdy mají nigerijští zemědělci zasadit, když jejich plodiny potřebují vodu, pokud by měli vytrhat plevel nebo když je ten správný čas na to, aby sklidili – tak jim přijde SMS s tím správným pokynem. Zprávy rozesílá konzultant, kterého má každá vesnice zapojená v projektu. Ten je speciálně školený na to, aby rozuměl grafům, sledoval na monitoru, jestli je na polích zasazeno, jak plodiny rostou a jestli je jejich vývoj v pořádku.
Zemědělci vědí, že má smysl se doporučeními ze zpráv řídit. Příjmy na domácnost se jim díky nim zvyšují až o 200 procent. Pokud se jim daří, můžou si dovolit posílat děti do školy. „Je to jedna z jejich prvních investic do vzdělání dětí. Tím se společnost posouvá na úplně jinou úroveň,“ popisuje Labohý. Rozhodnutí o tom, co v SMS bude, je na konzultantovi. Grafy, podle kterých se řídí, jsou ale z dílny World from Space. Nejsou jediným dodavatelem všech z nich, ale jsou to oni, kdo umí předložit pohled na pole z družic a ukázat ho lidem.