Direct v Praze otevře prodejnu se 700 novými i ojetými vozy. Nikdo u nás takovou službu nedělá, říká Řehák

Motorem růstu skupiny Direct je mimo jiné byznys kolem aut. Už je větší než pojišťovna a další rozvoj mají zajistit obří prodejny po celé zemi.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

pavel-rehak1

Foto: Direct

Pavel Řehák, zakladatel skupiny Direct

0Zobrazit komentáře

Zakladatel skupiny Direct Pavel Řehák říká, že měl dlouho sen, jak by si chtěl vybírat nové auto. Zkráceně lze popsat zhruba takto: přijde do prodejny, kde bude mít vedle sebe vyskládanou většinu aut z jím zvolené kategorie, aby si je mohl všechny projít a případně projet. A k tomu dostane veškerý potřebný servis. Zkrátka aby vše vyřešil na jednom místě a nemusel přemýšlet, zda zrovna v téhle prodejně mají auta jedné, nebo druhé značky. Teď jedna z divizí jeho rychle rostoucí skupiny právě takový projekt rozjíždí. Pod značkou Direct Auto Park má v následujících dvou letech vyrůst deset až dvanáct poboček po celém Česku, ve kterých mají být na jednom místě stovky nových i ojetých vozů.

Loni dosáhla celá skupina Direct obratu ve výši 8,1 miliardy korun. Divize Direct Auto, kterou doplňuje pojišťovna, finanční služby pod značkou Fidoo a nově také investiční platforma Fondee, přitom patří mezi hlavní motory růstu. Její další rozvoj by se tak měl výrazně podílet na plánu celého Directu, kterým je dosáhnout v roce 2027 více než dvojnásobného obratu ve výši až 18 miliard korun. „Naše vize je poskytovat zákazníkům přístup k mobilitě s maximální flexibilitou a jednoduchostí. Direct Auto Park je jen začátek,“ říká Martin Frko, CEO společnosti Direct Auto.

Zakladatel Directu Pavel Řehák hovořil o velkém potenciálu v automobilovém světě v našem podcastu Money Maker, kde mimo jiné prozradil, že právě prodej a další služby spojené s auty generují více peněz než pojišťovna, která aktivitu celé skupiny v roce 2014 odstartovala. Cíl společnosti Direct Auto je jasný. „Chceme lidem i firmám maximálně zjednodušovat život s autem,“ říká Pavel Řehák, který na odstraňování překážek a co největší jednoduchosti služeb staví všechny své firmy.

V rámci aut poskytuje servis a další služby prostřednictvím své sítě dealerství a autoservisů, před dvěma lety spustil službu flexibilního operativního leasingu Birne a nyní přidává zmíněné „parky“. Půjde o velké obchodní domy, kde si budou moci zákazníci koupit nové či ojeté auto anebo si vybraný vůz pořídit v rámci flexibilního leasingu. První pobočku menšího formátu testuje Direct v Olomouci.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

První velký Direct Auto Park se má otevřít na konci února v pražských Horních Počernicích, kde bude na jednom místě na výběr ze sedmi stovek vozů. „Do čtyřiadvaceti měsíců chceme být v deseti až dvanácti krajských městech. V prvním čtvrtletí příštího roku plánujeme otevřít Ostravu, máme vyhlédnutou Plzeň, Hradec Králové, Brno. Naší prioritou je, abychom byli co nejblíže zákazníkům po celé zemi,“ popisuje plány Martin Frko. Právě působnost po celém Česku má být jednou z předností celého konceptu.

Obrovský showroom, kde je na jednom místě několik tisíc předváděcích, zánovních i ojetých aut, otevřel nedávno u středočeských Poděbrad největší dealer škodovek Pavel Louda, ale dál se zatím nechystá. V Direct Auto Parcích mají být navíc i úplně nové vozy a k tomu Martin Frko vyjmenovává ještě další klíčové služby: „Auto u nás bude možné bez udání jakéhokoliv důvodu do tří dnů vrátit. Do čtrnácti dnů je pak možné auto vyměnit. Zároveň budeme klientům poskytovat co nejhlubší historii daného auta, aby měl kompletní informace.“

birne

Foto: Birne

Skupina Direct nabízí v rámci služby Birne operativní leasing na auta

V nabídce velkých prodejen Directu mají být vozy těch nejprodávanějších značek v Česku. „Zaměřujeme se spíše na mainstreamová auta, nejde nám primárně o luxusní značky. Při otevření pražské pobočky budeme mít sedm nebo osm značek,“ popisuje šéf společnosti Direct Auto s tím, že tímto konceptem budou naplňovat v úvodu zmíněný sen Pavla Řeháka.

Alespoň tak zní plán – když bude chtít člověk koupit rodinný kombík, bude si moci na jednom místě vyzkoušet třeba pět nebo sedm vozů různých značek, a kdyby se nakonec rozhodl pro jiný typ auta, pravděpodobně ho opět najde tady. „Je to služba, kterou v Česku nikdo nenabízí,“ tvrdí Řehák.

Do budoucna chce zakladatel Directu hledat další synergie napříč skupinou. Zmiňuje například rostoucí poptávku klientů jeho pojišťovny, kteří by prý rádi na Directu nechali i péči o jejich auta. „Přemýšlíme, jak postavit servisní kapacitu pro 500 tisíc aut, protože máme v pojišťovně 500 tisíc klientů,“ přemítá Řehák, který celý byznys ovládá prostřednictvím skupiny Vigo Investments, v níž drží většinový podíl.

pavel-rehak5

Přečtěte si takéByl u Kellnerova životního dealu. S vlastní firmou míří na 19 miliardByl u Kellnerova životního dealu. Teď má pojišťovnu i byznys s auty. Míříme na 19 miliard, říká Řehák

Vedle Česka začíná Direct pronikat také do Polska, kde jeho pojišťovna nedávno převzala 400 tisíc klientů lichtenštejnské společnosti Wefox Insurance. Podobným způsobem historicky vznikala pojišťovna i v Česku, kde před deseti lety Řehák koupil odcházející pojišťovnu Triglav.

Jelikož má Direct ambiciózní plány pro další růst, chystá další akvizice a bude na jejich realizaci potřebovat kapitál, otevřela se skupina prostřednictvím nového fondu také velkým investorům. „Umožní nám to akcelerovat, aniž bychom nad svými firmami ztráceli kontrolu. Je to otevření dveří pro kvalifikované investory, kteří nám rozumí,“ popisoval před pár týdny Pavel Řehák fond nazvaný Direct Pro, který by měl postupně nabývat prioritní akcie všech firem ze skupiny Direct.

V horizontu dvou až tří let by chtěl od investorů získat miliardu korun. „S mezinárodní expanzí jsme ale začali přemýšlet trochu ve větším. Polsko je pro nás obrovská studnice příjemných překvapení a to jsme tam teprve pár měsíců. Je možné, že za rok řeknu výrazně větší číslo,“ dodával Řehák.

Digitalizace už není jen pro velké hráče. Technologie umožňují i menším firmám porazit konkurenci

Odvaha zavádět inovace dnes rozhoduje. Data a technologie nyní umožňují i menším firmám zlepšit výrobu, efektivitu a porazit konkurenci.

Digitalizace a data posunuly náš svět do nové éry. Éry, ve které firmy k úspěchu nepotřebují především kapitál, jako tomu bylo dříve, ale spíše odvahu zavádět inovace. „Jsme v době, kdy technologie na zpracování dat, umělá inteligence a čipy výrazně zlevnily a jsou velmi snadno zaveditelné. Pro firmy je to velká šance, ale stejně tak je to příležitost pro jejich konkurenci,“ říká v novém díle podcastu BrandStories Luboš Lukasík, ředitel divize pro firemní zákazníky ze společnosti T-Mobile.

Datová analytika nebo pokročilé datové modely na bázi umělé inteligence už totiž nejsou výsadou velkých firem, které mají dostatek peněz i lidí na jejich vývoj. Nejjednodušší je nechat si výrobu digitalizovat na míru. „Když se potřebujete ostříhat, také se neučíte stříhat, ale jdete ke kadeřníkovi, který to umí a má v tom praxi,“ vysvětluje Lukasík s tím, že i digitalizace je řemeslo či služba jako každá jiná. V podcastu BrandStories, ve kterém nahlížíme do zákulisí českých firem, popisuje, jak může T-Mobile v procesu digitalizace pomoci. Nový díl si můžete pustit už nyní na Spotify, v Apple Podcasts nebo na YouTube či v přehrávači výše.

Podle Lukasíka se díky datům dá optimalizovat téměř cokoliv. „Data jsou všude kolem nás. Když si vezmeme malou výrobní firmu, data vznikají v logistice nebo během výrobního procesu, například vibracemi strojů, jejich hlukem, odběrem elektřiny. V zemědělství je to například vlhkost půdy, množství srážek, síla větru, prašnost a tak dále,“ vypočítává Lukasík s tím, že díky těmto datům pak může firma znát opotřebování strojů, jejich efektivitu, nebo sklízet více úrody.

cloudová civilizace

Přečtěte si takéZemědělství je kvůli klimatu v ohrožení. Uhlídají úrodu drony?Zemědělství je kvůli klimatickým změnám v ohrožení. Uhlídají úrodu čidla a drony?

Jak to tedy funguje? „Jsme schopni s vámi výrobní závod za relativně nízké náklady osadit technologiemi, abyste začali získávat data. A ta data umíme díky naší platformě zpracovat do formy, která je pro vás srozumitelná,“ vysvětluje Lukasík s tím, že T-Mobile dokáže zajistit celý proces od samotných čidel a zasíťování až po analytiku a zpracování dat.

Důležité ale je, aby si sama firma našla případy, neboli use-casy, ve kterých jí mohou data pomoci fungovat efektivněji nebo levněji. „My se s lidmi z byznysu bavíme a snažíme se jim pomoci to využití najít. Nejsme ale odborníci například na obrábění a jiné oblasti,“ popisuje Lukasík. Spektrum zákazníků T-Mobile je totiž opravdu široké, od středně velkých a velkých výrobních závodů, přes logistické firmy, zemědělské podniky až po města a obce.

V jakých konkrétních případech pomáhají technologie T-Mobilu ve firmách a městech? To se dozvíte v novém díle podcastu BrandStories, který si můžete pustit již nyní na Spotify, v Apple Podcasts nebo na YouTube. Dozvíte se v něm také:

  • Jak dlouho projekt digitalizace výroby trvá?
  • Na co všechno už lze dát čidla a jak díky tomu ušetřit?
  • Proč T-Mobile, jehož mateřská firma Deutsche Telekom sídlí v Německu, vybudoval své Center of Excellence právě v Česku?
  • Proč Evropa pokulhává v digitalizaci za Asií a co by pomohlo českým firmám, aby byly v přijímání nových technologií dravější?
CC Native

Partnerem článku je T-Business