Diváci přestali pochybovat o své realitě. HBO po čtvrté řadě ruší někdejší sci-fi hit Westworld
Dystopický thriller o vzpouře strojů či svobodné vůli zprvu patřil k největším hitům v historii HBO. Jeho publikum se ale stále zmenšovalo.
Když Westworld, dystopické sci-fi od Jonathana Nolana a Lisy Joy, vstoupilo v roce 2016 na obrazovky, podařilo se mu dosáhnout statusu nejsledovanější první řady seriálu v historii HBO. Díky tomu se o něm také nějakou dobu uvažovalo jako o dalším velkém hitu prémiové televize, který naváže na úspěch končící Hry o trůny. S dalšími řadami ale zájem diváků opadal a HBO teď oznámilo, že Westworld se po letošní čtvrté sezóně dalšího pokračování nedočká.
Seriál divákům představil nepříliš vzdálenou budoucnost, v níž se bohatí mohou vydat do rozsáhlého zábavního parku plného extrémně pokročilých androidů stylizovaných do postav Divokého západu.
Návštěvníci s nimi mohli interagovat, jak uznali za vhodné – od společných dobrodružných výprav přes milostné a sexuální hrátky až po brutální znásilnění či vraždy. Dokonalá iluze se ale začala rychle rozpadat po tom, co androidi nabyli vědomí a rozhodli se násilně osvobodit.
První řada Westworldu si kromě vysoké sledovanosti vysloužila také mnoho chvály. Kritika i diváci ocenili zneklidňující a inteligentní dystopickou vizi budoucnosti, skvělé audiovizuální zpracování či složitou zápletku vybízející ke spekulacím a hledání vodítek. Následující řady nicméně na podobně nadšené přijetí nedokázaly navázat.
Nolan s Joy neustále přicházeli s novými scenáristickými nápady a tématy počínaje svobodou vůle nebo povahou lidské mysli a konče kapitalismem sledování. Ve druhé řadě se seriál pro mainstreamové publikum stal vypravěčsky příliš komplikovaný, pro někoho nezáživný. Třetí řada se proto pokusila opustit svět zábavních parků a vydat se do futuristické civilizace s větší mírou akce. Recenze byly stále dobré, ale sledovanost bez přestání klesala.
Letošní čtvrtou řadu mnozí považovali za velký návrat, byť se opět vydala novým a nečekaným směrem. Zvraty bylo těžké předvídat i s dobrou znalostí předchozích epizod, předkládané myšlenky se nebály zkoumat otázky lidské existence či současné společnosti a vše objímala zneklidňující atmosféra. Sledovanost se ovšem výrazně propadla – ani ne na polovinu třetí řady a jen na zlomek pozornosti, které se Westworld těšil ve svých začátcích.
Ambiciózní sci-fi varující před vlivem technologií o diváky z velké části přišlo proto, že s nimi ztratilo spojení. Mezi skupinou morálně nejednoznačných hrdinů bylo těžké najít někoho, s kým se ztotožnit. Také samotný svět seriálu byl natolik komplexní, že kdokoliv méně pozorný rychle ztratil šanci se v něm zorientovat. A nakonec i poselství o tom, jak nás ovládají neviditelné síly, byť blízké realitě, působilo příliš akademicky.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsPřesto si Westworld napříč lety, které strávil na obrazovkách, vysloužil více než stovku nominací na různé ceny. Necelých třicet z nich proměnil. Padesát čtyři nominací a devět vítězství přitom představují prestižní Emmy, známé jako televizní obdoba Oscarů.
Podle informací serveru Variety stály za zrušením seriálu právě propady zájmu diváků v kombinaci s vysokými náklady na produkci a snahou firmy Warner Bros. Discovery šetřit.
Nolan a Joy v nedávném rozhovoru citovaném serverem Deadline řekli, že by rádi natočili ještě poslední, pátou řadu. „Vždy jsme měli v plánu pátou a poslední sezónu. Pořád s televizí jednáme. Doufáme, že ji vytvoříme,“ prohlásil Nolan v říjnu.
Překvapivým detailem, s nímž také přišel Deadline, je informace o výplatách hlavního obsazení seriálu. Evan Rachel Wood, Thandie Newton, Jeffrey Wright, Ed Harris, Aaron Paul a možná další dostanou zaplaceno za pátou řadu, i když ji nenatočí.
Tento honorář má být součástí jejich smluv, kterými si HBO pojistilo, že budou mít volný program a neupíšou se jinému projektu, což by zkomplikovalo případnou produkci. Dohromady by měli dostat kolem deseti milionů dolarů. Zhruba na tolik vyjde jedna epizoda Westworldu, takže točit další řadu se vzhledem k tomu stále nevyplatí.
Útěchou pro fanoušky seriálu zůstává závěr čtvrté řady, který místo tradičního cliffhangeru nabízí relativně uzavřený dějový oblouk. Navíc v dnešní době nekonečných pokračování, gigantických franšíz a maximálního vytěžování zavedených značek není vyloučeno, že to HBO s Westworldem v budoucnu ještě nezkusí.