Dlouhodobý, nebo krátkodobý pronájem? Jak teď řešit bydlení, polemizují české startupy UlovDomov.cz a Flatio
Žižkovská televizní věž v Praze
Český realitní trh prochází velkými změnami. To je fakt, který nerozporuje nikdo. Na čem se už lidé z praxe nedokážou plně shodnout, jsou dopady i velikost těchto změn. Zejména v Praze totiž chybí turisté a byty, které předtím byly k dispozici na krátkodobé pronájmy například přes Airbnb, jsou teď prázdné.
Majitelé tak ve velké míře byty začínají nabízet na dlouhodobější pronájmy, což podle některých odborníků zahýbe i cenami pronájmů. Otázkou pro samotné vlastníky i nájemce však pořád zůstává – vyplatí se v aktuální situaci střednědobý nájem se smlouvou na několik měsíců, nebo spíš dlouhodobý nájem na víc než rok?
CzechCrunch s tímto dotazem oslovil UlovDomov.cz a Flatio, dva české startupy, které na tuzemském trhu v oblasti pronájmů nemovitostí působí.
Martin Březina, CEO a spoluzakladatel startupu UlovDomov.cz:
Je zřejmé, že koronavirová krize změní realitní trh. Otázkou je, jak moc a na jak dlouho. Pražský realitní trh je už po březnu v kotrmelcích. Turisté jsou pryč, zmizeli i mnozí studenti a expati, lidé začali pracovat z domu a přestali jezdit na služební cesty. Krátkodobé pronájmy typu Airbnb tak přišly o poptávku, vláda navíc krátkodobé ubytování dočasně zakázala.
Majitelé tedy hledají alternativní možnosti, jak byty obsadit, a na nájemní trh se v posledních týdnech valí stovky bytů k pronájmu – mnohdy za nižší než současné tržní ceny, což má dopad na dynamiku trhu.
Většina majitelů však ještě vyčkává a doufá v letní turistickou sezónu. Pokud se žádná konat nebude, v květnu a červnu by se na pražský nájemní trh mohlo nahrnout dalších 5 až 6 tisíc bytů. Takže zatímco nabídka jde nahoru, poptávka se omezila. Ochlazování bude jistě dobíhat do léta, ale ani pak není jisté, co se bude dít.
„Dlouhodobé nájmy jsou odpovědí na nejistotu i potřeby dnešní doby.“
Majitelé bytů to tak nemají s rozhodováním lehké. Díky pronájmům typu Airbnb si mohli v horizontu měsíce vydělat třeba až trojnásobek oproti měsíčnímu příjmu z dlouhodobého pronájmu. Pokud však současná situace nebo její následky přetrvají, je pravděpodobné, že mnoho majitelů bude nuceno byty buď prodat, nebo je nabídnout k dlouhodobému pronájmu, obzvlášť, pokud jsou zatíženy hypotékou.
Věříme, že dlouhodobé pronájmy jsou odpovědí na nejistotu i na potřeby dnešní doby. V České republice jsou totiž dlouhodobě nedostatkovým zbožím, zvláště ve velkých městech jako Praha a Brno, a majitelé tak mají velkou šanci byty výhodně pronajmout. Ačkoli může dočasně dojít k poklesu poptávky, a tedy i cen nájmů, obecně zatím panuje shoda, že to nebude natrvalo. Poptávka po bytech historicky značně převyšovala nabídku a návrat této dynamiky je tedy pravděpodobnějším scénářem.
V dlouhodobém pronajímání spatřujeme spoustu výhod jak pro majitele, tak pro ekosystém trhu jako takový: stabilitu, dlouhodobou udržitelnost a v neposlední řadě i nižší náklady na údržbu. Proto bychom majitelům poradili, aby přechod na dlouhodobé pronajímání zvážili, a to spíše dříve než později. Podle současných prognóz se na trh budou hrnout nové a nové byty a v létě tudíž může být o dost těžší byt výhodně pronajmout.
„Všech 13 tisíc bytů už se na trh krátkodobých pronájmů nevrátí.“
Za nás je pro tuto úvahu klíčový také fakt, že Airbnb je Praze dlouhodobě trnem v oku, což vedlo i ke stále častějším diskuzím o regulaci krátkodobých pronájmů. Pražský nájemní trh nebyl kvůli turistickému ruchu a pracovním příležitostem schopen adekvátně pokrýt potřeby rezidentů, a to především v širším centru. V tomto ohledu zde nepanovala rovnováha.
Je tedy velice pravděpodobné, že současná situace v nějakou formu regulace vyústí a všech 13 tisíc bytů už se na trh krátkodobých pronájmů nevrátí. Že se vláda k problematice Airbnb bude stavět více čelem, potvrzuje i novela z tohoto týdne, která zavedla opatření nezbytná pro trasování při takzvané chytré karanténě.
A teď pohled z úhlu zájemců o nájemní bydlení. Současná situace tlačí ceny nájmů dolů, obzvláště v širším centru Prahy, kde je nárůst nových nabídek nejvyšší. Je samozřejmě velmi pravděpodobné, že pokud se situace výhledově ustálí, bude zde tendence majitelů vrátit ceny co nejblíže původní hladině.