Dlužník, nevěrník a především mimořádný umělec. Národní galerie zahájila výstavu Petra Brandla
Petr Brandl měl pestrý život, ve kterém nechybělo ani vězení. S jeho příběhem a mimořádným malířským umem se lze nyní seznámit v Národní galerii.
Dílo jednoho z nejvýznamnějších českých barokních umělců Petra Brandla je od 20. října k vidění v prostorách Valdštejnské jízdárny. Nová výstava pod taktovkou Národní galerie čítá 64 převážně velkoformátových maleb, které návštěvníky seznamují jednak s Brandlovým charakteristickým malířským projevem, jednak s jeho společenskými konvencemi nespoutaným životem. Měl totiž pověst výtržníka, rváče a věčného dlužníka, který si přesto dopřával velký luxus v různých podobách.
Výstava s názvem Petr Brandl: Příběh bohéma navazuje na předchozí projekty Národní galerie Praha a kurátorky Andrey Steckerové, která se Brandlem, jenž žil a tvořil na přelomu 17. a 18. století, dlouhodobě zabývá. Díky tomu je výstava nejen přehlídkou výjimečné umělecké tvorby, jejíž součástí jsou i nově objevená či dosud nevystavená díla Křest Kristův, Vize sv. Anny nebo Vlastní podobizna zvaná Vídeňská, ale především barvitě vypráví umělcův život.
Ze života Petra Brandla se totiž dochovalo velké množství archivních dokladů, díky kterým je patrné, že šlo o člověka, jenž měl tvůrčí i osobní svobodu na prvním místě. Za svá díla dostával pěkné finanční obnosy, většinou je však prohýřil za dobré jídlo, víno a tabák, což vedlo k tomu, že byl často v dluzích.
Byl ženatý, ale usedlý manželský život mu nejspíš příliš nevoněl, jelikož si jeho manželka Helena Františka stěžovala, že s ní nesdílí vydělané peníze. Nadto byl známým milovníkem mladých žen a několik dokumentů svědčí také o tom, že pro ránu nešel daleko. Jednoho svého věřitele dokonce při hádce zranil, za což šel do vězení.
Zavedená pravidla cechu malířů nerespektoval, protože nechtěl, aby omezovala jeho uměleckého génia. Nejspíš i díky tomu ale jeho tvorba skutečně vyniká. To je patrné zejména u obrazů z jeho nejsilnějšího období v prvních dvaceti letech 18. století, ve kterých došel k syntéze dosud nasbíraných malířských podnětů. Malby jsou tak neuvěřitelně plastické a ukazují skvělou práci se světlem.