Dnes je mezinárodní den kávy. V Česku ji pije 85 procent populace, nejvíce frčí ta instantní
Espresso, filtr, kapsle, turek, instantní... Káva má mnoho podob a každému chutná jinak. Dnes ale máte k její konzumaci o důvod navíc.
Někdo pije kávu ihned po probuzení, jiný si ji dopřeje odpoledne, když potřebuje kofeinovou vzpruhu, další si bez ní nedokáže představit zakončení oběda. Ať už patříte k jakémukoliv druhu konzumenta tohoto voňavého nápoje, dnes si ho můžete vychutnat s myšlenkou, že tím oslavíte mezinárodní den kávy. Společně s vámi tak nejspíš učiní velká většina Čechů, protože k pravidelné konzumaci kávy se u nás hlásí 85 procent lidí.
Podle Mezinárodní organizace pro kávu (ICO) je nejvýznamnější oblastí, kde se káva pěstuje, Jižní Amerika, která má na světové produkci 48procentní podíl, následují jí Asie a Oceánie se společným 29procentním podílem. Někteří by nejspíš na prvních příčkách tipovali spíše Afriku, ta ale přispívá ke globální produkci 12 procenty.
Dobrou zprávou je, že v aktuálním kávovém roce vzroste v porovnání s rokem předchozím produkce kávy o 1,7 procenta na 10,28 milionu tun kávy. Alespoň trochu se tím tak vyrovná pokles, k němuž došlo v roce předcházejícím. Způsobily ho zejména nepříznivé klimatické jevy v klíčových pěstitelských oblastech, jako byly například nečekané mrazy v Brazílii nebo povodně ve Vietnamu.
„Globální klimatické změny se promítají i do zaběhnuté definice kávového pásu neboli oblastí vhodných pro pěstování kávy. Můžeme pozorovat, že pěstování kávy se začíná dařit v místech, kde byla dříve její produkce nemyslitelná nebo velice obtížná,“ komentuje Lumír Františák, ředitel divize L’OR Professional společnosti Jacobs Douwe Egberts.
Společně s růstem produkce nahoru poskočila i spotřeba kávy, k čemuž podle ICO přispělo také uvolnění odložené poptávky – lidé během pandemie covidu kávy konzumovali o něco méně. V roce 2021 stoupla globální spotřeba kávy meziročně o 4,2 procenta, v posledním roce vyrostla o 1,7 procenta na 10,71 tuny. Lidé tak spotřebovali více kávy, než kolik se jí dostalo do oběhu.
Největší podíl ve spotřebě kávy, tedy 31 procent, připadá na evropské státy. Následuje Asie a Oceánie a za nimi Severní a Jižní Amerika. Konkrétně v Česku se roční spotřeba zrnkové kávy na obyvatele šplhá podle Českého statistického úřadu na 2,4 kilogramu.