Do Hluboké nejen na zámek, ale i za hokejem. Nový zimní stadion pomáhali navrhnout hráči NHL
Hluboká nad Vltavou je známá především pro svůj nádherný novogotický zámek. Město by však v příštích letech mělo dostat další výraznou architektonickou dominantu. Tou se stane krytý zimní stadion navržený architektonickým studiem A8000 ve spolupráci s hvězdami NHL.
Zatímco jedni dokonale rozumí architektuře, druzí umí dokonale číst hru na ledě. Spojením sil hráčů a architektů vznikl návrh, díky kterému by se již brzy nemuselo jezdit do Hluboké jen za zámkem, ale také za hokejem. Ten má v regionu silnou tradici, jak naznačuje i současný otevřený zimní stadion z roku 2000.
Nevyhovuje však velkým plánům, které mají zástupci města i místní hokejová komunita, kterou reprezentují skutečně zvučná jména tohoto sportu. Mezi nimi je například trenér klubu Motor České Budějovice Jaroslav Modrý, bývalí hokejisté Radek Bělohlav a Stanislav Bednařík či hokejisté Miroslav Dvořák mladší, Petr Bělohlav nebo dvojnásobný mistr světa Václav Prospal.
Silné hokejové základny se rozhodlo využít architektonické studio přímo při návrhu, díky čemuž jde stadion vstříc určité architektonické pragmatičnosti, ale i emocím prýštícím přímo ze hry. „Z naší spolupráce vzešla především důležitost těsného kontaktu diváka se hrou,“ vysvětluje architekt Martin Krupauer ze studia A8000, které se podílí i na proměně brněnské Špitálky.
„Dalším podnětem hokejistů byla jednoduchost a účelnost řešení, která umožní, aby byl stadion využíván nejen výkonnostními hráči, ale i dětmi a veřejností. Řešili jsme s nimi podobu šaten a tribun tak, aby to skutečně sloužilo všem. Hráči navíc ocenili přívětivost našeho návrhu, ve kterém hojně pracujeme se dřevem, a stadion tak nepůsobí jako chladná ‚lednice‘. Naším cílem bylo, aby stadion působil teple a byl plný světla,“ dodává Krupauer.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs
Stadion bude stát na místě toho současného, který nese jméno slavného hokejového obránce Miroslava Dvořáka. Hrací plocha byla koncipována tak, aby odpovídala standardům pro zápasy NHL. Plocha by ovšem neměla sloužit pouze k účelům hokejových klání, ale stane se místem pro pořádání nejrůznějších společenských, kulturních a sportovních událostí, kterým bude moci přihlížet až tisícovka diváků.
„I když se jedná o malý ‚stadionek‘, má na něm být hrána vysokoškolská liga. Proto bylo naším cílem, aby se na stadion vešlo hodně diváků a mohl se vytvořit ten správný kotel, který hráče požene k lepším výkonům. Diváci budou sedět nezvykle blízko u ledu, takže dojde k velmi těsnému kontaktu se hrou. Vracíme se tak svým způsobem k formátu gladiátorských arén, kdy byl zápas téměř v kontaktu s publikem,“ přibližuje zamýšlenou atmosféru na stadionu Krupauer.
Nebude to však jen skvělý hokej, čím se budou moci návštěvníci pokochat. Díky umístění stadionu a transparentním prvkům v opláštění objektu bude k dispozici i výhled na celé panorama města v čele se zámkem. „Především v noci tak dokáže tento romantický pohled na rozsvícený zámek vytrhnout ze hry i zapálené hokejisty,“ říká s úsměvem Krupauer.
Umístění navíc do určité míry definovalo i samotný vzhled objektu. Stadion, v jehož těsné blízkosti se nacházejí i další sportoviště, totiž leží na břehu Vltavy. Proto návrh pracuje se zeleným měděným plechem coby hlavním materiálem pláště budovy, kterému sekunduje dřevo odkazující na architekturu velkých staveb někdejšího schwarzenberského panství. Dřevo je v hojné míře zastoupeno také v interiéru.
Celkové náklady na realizaci projektu jsou v současné chvíli odhadovány na 156,2 milionu korun bez DPH a výstavba by mohla začít již v příštím roce. „V tuto chvíli se zpracovává potřebná dokumentace a povolení. Pokud by vše šlo dobře i s ohledem na finanční stránku projektu, tak bychom si na stadionu mohli zabruslit a zahrát hokej na přelomu roku 2023 a 2024. To je ale opravdu velmi hrubý odhad,“ uzavírá Martin Krupauer ze studia A8000.