Dogman je mega dobrej, říká žák třetí třídy. Tenhle psí polda ale rozesměje i čtyřikrát staršího diváka

Do kin právě přiběhl napůl pes, napůl policajt – Dogman! Animák podle parádního komiksu od Dava Pilkeyho, který dospěláky nedotlačí k utrpení.

dogman-reg

Foto: Cinemart

Dogman! Supr policajt, supr pes, supr hrdina!

0Zobrazit komentáře

Znáte Dogmana? Superpolicajta, který vznikl přišitím psí hlavy na lidské tělo? Je to hrdina, je to polda, je to parťák, je to superoblíbená postavička z komiksů pro mladé čtenáře. A teď je z něj film. Míří na žáky prvního stupně, ale pobaví i hravé dospělé. Abychom ho správně ohodnotili, přizvali jsme si experty z obou skupin. Tu první zastupuje Vincent, věk 8 a tři čtvrtě roku. Tu druhou Michal, věk čtyřnásobný.

Vincent: Doufal jsem, že film bude dobrej. Ale čekal jsem, že bude horší. Přitom byl mega dobrej!

Michal: Je Dogman film pro děti s jednociferným věkem? Je. Je to blbost, ze které bude starším lidem krvácet mozek? Není! Tedy pokud v sobě máte aspoň trochu dětské hravosti a vaše duše už není utýraná každodenní náloží stupidních dětských animáků. Tenhle hyperaktivní psolda (to jako pes + polda) vás rozesměje. A to jak svými gagy, tak popkulturními odkazy. Třeba i na Apocalypse Now.

Vincent: Ve filmu se furt něco děje. Je super, že i když Dogman zachrání město, tak se ještě něco stane. Ale kdybych film točil já, udělal bych ho víc na pohled podobnej knížce. Jako nakreslenej pastelkou, ne úplně dobarvenej a zářivej a animovanej jako ve filmu. To by se mi líbilo víc. Ve filmu mi to nevadilo, ale bylo to hodně barevný, ne jako komiks.

Michal: Film má hodinku a půl a i díky akční animaci uteče jako voda – vlastně ne, uteče jako přívalová vlna, která vás smete neustálými vizuálními vtípky i ztřeštěnými dialogy a dalšími psími kusy. Jestli jste typ člověka, který řeší, jak může fungovat továrna na oživovací sprej a proč se nikdo nepozastavuje nad existencí sešitého psočlověka, spláchne vás do kanálu. Jestli jste divák, který se uchechtne při myšlence, že největším zdrojem strachu psího poldy bude obří vysavač, jste na správném filmu. I když původní komiksy třeba vůbec neznáte.

Vincent: Kdo knížky nečetl a šel by na film, tak mu můžou uniknout některý detaily. Třeba zlá ryba Přemek, tu ve filmu jenom rychle představí, neukážou celej jeho příběh.

Michal: Já jsem komiksy od Dava Pilkeyho nečetl. Ale hned mi je Vincek půjčil. Jednu jsem slupnul asi za dvacet minut. Ani film, ani komiks nemají kdovíjaké ambice mít přehnaný přesah nebo skrytou hloubku, ale občas vás dojmou nějakým poselstvím nebo trošililinku smutnou scénou. Která se ale zakrátko překlopí do radosti a legrace.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Vincent: Celkově to ale bylo hodně stejný jako komiksy. Odehrávalo se tam hodně věcí myslím z prvních tří knížek, ale byly tam i jiný situace nebo postavičky. Nebo se věci dějou v jinej moment. Já jsem si sice představoval, že tam bude víc věcí jinak než v knížce, ale ani tak mě to nenudilo. Bavilo mě, že jsem tušil, co by se mohlo stát. Ale i to, že tam byly věci, co jsem se nedočetl.

Michal: Mě zase bavilo, že někdo natočil film pro děcka, u kterého jsem se často bezelstně smál, občas uchechtl dospělácké narážce a po skončení jsem těch 89 minut nelitoval. A ještě si toho komiksového Dogmana šel přečíst.

Se svolením Lucie Černohlávkové, Vincentovy mámy

Nový Zaklínač na Netflixu je napůl akční anime, napůl nic moc disneyovka. Dokonce i čarodějnice tam zpívá

Ani hlas videoherního Geralta z Rivie nezachrání snímek Zaklínač: Sirény z hlubin od hlubin přinejlepším obyčejnosti.

The Witcher: Sirens of the Deep. Cr. COURTESY OF NETFLIX © 2024

Foto: Netflix

Animovaný Geralt z Rivie v netflixovském snímku Sirény z hlubin

0Zobrazit komentáře

Jestli jste nad hraným Zaklínačem od Netflixu ještě nezlomili hůl (nebo stříbrný meč), tak už letos se dočkáte čtvrté řady. Čekání na seriál, kde Henryho Cavilla vystřídá Thorův mladší brácha Liam Hemsworth, vám může zkrátit animovaná novinka Zaklínač: Sirény z hlubin. Je sice kreslená, ale kvalitou do hrané série vlastně zapadá.

Co si budeme povídat, netflixovská zaklínačovská série má své mouchy. A to takové, že někteří fanoušci knižní předlohy od Andrzeje Sapkowského na ní nenechají nit suchou. My k ní své výtky taky máme, ale přesto patříme mezi ty, kteří se na ni rádi podívají. A to nejen ze škodolibé zvědavosti.

Viděno touhle perspektivou, je nový animovaný film vlastně takovou další epizodou – a to doslova. Na chvíli zapomeňte na osudové pouto s princeznou Ciri, o ní tu nepadne ani slovo. Namísto toho se připravte na čistokrevné jednorázové dobrodružství, kdy Geralt někam přijede, vyřídí, co je třeba, a zase putuje dál. O Yeneffer se tu mluví, párkrát se zaklínačovi mihne ve snech, ale to je všechno. Naopak své místo tu má vždy ukecaný Marigold.

A kam že se to s Geraltem vydají? Do království Bremervoord, kde mají problém s pod vodou žijícími Sirénami. A jak to tak v příbězích o Bílém vlkovi bývá, co se ze začátku zdá jako jednoduchý úkol – chytit, zabít, ukázat – se ukáže jako mnohem méně černobílá story.

A stejně jako nevybočuje příběh – kterému nechybí spousta pro Sapkowského typických manýrů, jako jsou nahé scény, pějící Marigold a dospělácký rating –, nevybočuje ani zpracování nového filmu.

Animace je zcela standardní na poměry generického fantasy na streamovací službě, co si pustíte při nudném nedělním odpoledni a pak na ni nejspíš zapomenete. Ozvláštňuje ji prakticky jen to, že v novém Zaklínači uvidíte dost z japonského akčního anime. Geralt v soubojích skáče z jednoho obřího chapadla na druhé, létá vzduchem, rotuje v piruetách a obří příšery rozpárá zevnitř.

Vlastně ještě jedna věc vás možná praští do očí. Sirény z hlubin vám místy připomenou disneyovku. Zaprvé tedy tím, že jsou animované. Zadruhé vyprávěním příběhu o lásce mořské panny a suchozemce (ačkoliv na proměně klasických pohádek Andrzej Sapkowski stavěl už v původních knihách). Zatřetí tím, že se v nich objeví několik muzikálních čísel! Že zpívá Marigold, to k Zaklínačovi patří. Že se dočkáte zlé mořské čarodějnice, která zpěvem doprovází vaření lektvaru? To už překvapí.

Fanoušky značky Zaklínač by mohla ale potěšit jedna věc. Anglický hlas Geraltovi do úst vložil Doug Cockle, nezaměnitelný dabér videoherního lovce monster ze tří titulů od studia CD Projekt. Zní to slibně, ale víc než easter egg pro nejzarytější příznivce to není.