Domácí med do každé rodiny. Americká firma vám na zahradě postaví včelí úl, o který se sama postará

bee

Foto: Delia Giandeini/Unsplash

Společnost Buddha Bee Apiary nabízí pronájmy včelích úlů i s jejich obyvatelkami

0Zobrazit komentáře

Včelaření se stává trendem a proniká dokonce i do městských oblastí, kde bychom úly s barevným česny rozhodně nečekali. Chov včel je krásná, ovšem náročná práce – za sklenicemi plnými zlatavého medu se ukrývá nejen činnost, kterou musí během celého roku vykonat pilní poddaní sloužící pod jedinou královnou, ale také pečlivá práce včelaře.

Příkrmy, pravidelné kontroly výskytu roztočů, vedení deníku a celková péče o vitalitu včelstva jsou nezbytnou součástí tohoto koníčku, nemluvě o množství vybavení, které je k jeho vykonávání potřeba. A to je důvod, proč mnoho zájemců včelaření vzdá ještě předtím, než vůbec začne.

Existují však způsoby, jak mít na pozemku vlastní včelí úly, a přitom se o ně vůbec nemuset starat. Základem byznysu společnosti Buddha Bee Apiary, která působí v oblasti Severní Karolíny v USA, je pronájem a údržba včelích úlů, které jsou rozesety na pozemcích jejích 55 zákazníků.

vcely8

Foto: Buddha Bee Apiary

Justin Maness, zakladatel společnosti vysvětluje správnou péči o rámek s včelí pláství

Zaměstnanci Buddha Bee Apiary se totiž za ně o včelstva starají, provádějí pravidelné měsíční inspekce a také stáčí med. Včely opylují květiny a stromy z okolních zahrad a sadů, a právě to je důvod, proč si lidé malé pracovnice na své zahrady pořizují.

V roce 2019 se stavy včelí populace na území Spojených států propadly o 37 %. Bez včel nedochází k opylování květů a bez opylování není úroda, jejich nedostatek je navíc problematický i pro planě rostoucí rostliny. Přitom jediné včelstvo dokáže zajistit opylování květů v okruhu až 5 kilometrů.

Ještě předtím, než je úl na místo dovezen, lidé z Buddha Bee Apiary celý pozemek zkontrolují. Je totiž zapotřebí, aby vybrané místo poskytovalo dostatečně velký prostor pro klid včel. Zároveň je důležitý přísun slunečního světla, sousedé v patřičném odstupu a blízký zdroj vody, protože i včely potřebují vydatně pít.

Pokud místo projde schvalovacím procesem, může na něj být úl nainstalován, a to s náležitou americkou pompou. Hostitelé mohou k této ceremonii přizvat své přátele, známé i sousedy z okolí. Každý měsíc se platí poplatek 150 dolarů (3 350 korun) a od Buddha Bee Apiary se jim za to dostává péče o úly a také polovina medové úrody. Stáčení může probíhat až třikrát do roka, přičemž vytočeno může být několik desítek kilogramů medu.

vcely7

Foto: Buddha Bee Apiary

Nejlepším výsledkem spolupráce je, pokud hostitelé nakonec převezmou péči o úly do svých rukou

vcely6

Foto: Buddha Bee Apiary

Cílem projektu je i edukace těch, kteří nemají ke včelám důvěru

Celý projekt má také edukativní charakter. Snaží se přiblížit včely těm, kteří je vnímají jen jako otravný bodavý hmyz. Proto jsou lidé z Buddha Bee Apiary nejspokojenější v momentě, kdy se zájemci o pronájem včelího úlu nakonec zhostí péče o včelstva sami, nebo mají alespoň zájem občas nasadit včelařskou kombinézu a nahlédnout mezi jednotlivé rámky včelího království.

Společnost dnes obstarává přibližně 60 úlů na 55 místech, což je přibližně 2,7 milionu včel. Není však jedinou, která v USA podobný včelařský byznys provozuje – včely zapůjčuje například i firma Best Bees, která je instaluje na střechy domů ve městech jako Houston, Chicago, Boston a dalších.

vcely5

Foto: Buddha Bee Apiary

Jeden úl je schopen ročně vyprodukovat i více než 100 kilogramů medu

A byť se může zdát, že tento „městský“ med nebude příliš kvalitní ve srovnání s tím „přírodním“, ale opak je pravdou. Díky minimálnímu používání pesticidů je med sbíraný v městských parcích často kvalitnější než med z velkých včelích farem.

Konkrétně v USA je řada z nich na kolečkách, respektive na kolech velkých tahačů, jejichž návěsy jsou naplněné včelstvy. Takový návěs je na několik týdnů zanechán u rozlehlých zemědělských sadů plných pesticidů a získávaný med je následně prodáván do retailu. Obří masová produkce medu z medových farem navíc decimuje stavy divokých včelstev, což je také jeden z důvodů, proč jeden z kalifornských startupů vyvíjí vlastní kvalitní med v laboratořích.