Domácí muzeum pomocí 3D tisku. Díky novému projektu si lze stáhnout až 18 tisíc děl těch největších sochařských mistrů
Muzea se uzavřela a spolu s nimi také možnost obdivovat neuvěřitelnou preciznost sochařských mistrů, kteří dokázali vdechnout život i kamenu. Díky 3D tisku je však hlad po kulturních zážitcích možné alespoň částečně zahnat, což potvrzuje nový komunitní projekt pod názvem Scan the World.
V rámci něj si můžete doma na 3D tiskárně vytisknout osmnáct tisíc různých soch a podobizen. To, co Scan the World nabízí, by se dalo přirovnat k rozsáhlé databázi toho nejlepšího sochařského umění, které kdy lidstvo spatřilo. K vytisknutí se totiž nabízí díla od mistrů jako Leonardo da Vinci nebo Michelangelo Buonarroti.
Součástí jsou však i starověká díla od autorů zcela neznámých, mezi kterými nechybí ani legendární busta královny Nefertiti nebo skulptury moderní doby. Spolu s klasickými sochami obsahuje databáze také modely nejrůznějších artefaktů, zástupců fauny, flory a také architektonické modely.
Vyhledávat v obrovském množství objektů je možné podle jmen umělců či místa vzniku díla, případně je možné náhodně procházet náhledy a objevovat tak i dosud nepoznané umění. To vše v plně open source formátu a možností stahovat díla ve stereolitografickém formátu .stl, s nímž lze dále pracovat ve zvoleném softwaru pro 3D tisk.
Každé zvolené dílo má i svůj podrobný popis, ze kterého se lze dozvědět informace nejen o historii sochy, ale také o jejích rozměrech či materiálu, ze kterého je vyrobena. Galerie tak může sama o sobě sloužit jako virtuální muzeum více než 18 tisíc sochařských děl a na své si přijdou i ti, kteří doma 3D tiskárnu nemají.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsČíslovka 18 000 ovšem není konečná. Objektů by mělo do databáze časem přibývat, a to i díky nově navázané spolupráci s Google Cultural Institute, který ve svém projektu Arts & Culture schraňuje digitalizovaná díla z více než dvou tisíc muzeí a archivů.
A byť je zážitek z křivek torz, dramatických grimas v kamenných tvářích nebo ladnost drapérií vytesaného ošacení zajímavější, když je můžeme vidět přímo před sebou (a ne jen na monitoru), pokud dáváte přednost digitálnímu prostředí, můžete navštívit i „virtuální Louvre“, který svých 482 tisíc děl zpřístupnil online k bezplatnému prohlédnutí.