Domek jako harmonika či příbytek na baterku. Česká Tiny Company posouvá chataření do 21. století
Firma Lukáše Otevřela dřív stavěla na tom, že si její domky každý zvládne postavit sám. Teď se soustředí na to, aby hlavní roli hrál výhled.
Nový A-House prezentovala firma Tiny Company na veletrhu Salon de Mobile v Miláně
Glamping je dnes už poměrně zavedený pojem, ještě před deseti lety ale v Česku spojení kouzla stanování nebo chataření s přepychem prvotřídních hotelů téměř nikdo neznal. Jedním z průkopníků tohoto trendu u nás byl Lukáš Otevřel, marketingový matador, který si jednoho dne řekl, že začne stavět neobvyklé příbytky, což dělá se svou Tipy Company dodnes. A i když má firma v názvu slovo „maličká“, ambice má od začátku velké. Od jednoho domku se tak v krátké době posunula hned ke třem dalším.
První malý domek Done spatřil světlo světa v roce 2019. Tehdy na něm Lukáš Otevřel začal pracovat s architekty ze studia DDAANN. Od začátku měl jasno v tom, že ačkoliv bude výsledný domek malý, musí mít velkou přidanou hodnotu jednak v estetice, jednak v promyšlenosti prostoru a také v udržitelném přístupu k jeho realizaci i užívání. Na dvanácti metrech plochy tak vznikl nenápadný objekt, který může fungovat zcela nezávisle na svém okolí.
„Domek je zcela obyvatelný, přitom kvůli němu není potřeba nikde nic kopat. Navrhli jsme ho navíc tak, že je během šesti hodin hotová hrubá stavba, které se dá zase velmi snadno zbavit, když domek doslouží svému účelu. Vysvětlujeme to každému úředníkovi, se kterým řešíme povolovací procesy, domky vyrůstají uprostřed přírody, každé nové místo je tak úplně nová disciplína,“ vysvětluje Otevřel.
Pro glampingového nadšence, milovníka designu a technologií byla také od počátku zásadní linka „udělej si sám“. Součástí domku tak byl i kompletní manuál vytvořený ve spolupráci s architekty, který po vzoru nábytkářské společnosti Ikea klienta prováděl krok po kroku tím, jak si domek postavit svépomocí. „Rád vzpomínám na dětství, kdy jsme s dědou a tátou stavěli chatu. Když jsem viděl, jak před námi postupně roste, byl jsem toho plný.“
Otevřel tak chtěl současné generaci dvacátníků a třicátníků, která v ruchu velkoměst postupně dospěla k tomu, že jí víkendová pohoda uprostřed lesa také občas přijde vhod, zprostředkovat právě tento zážitek. Done nestojí už dávno jeden, celkem jich budou již dvě desítky. Na stavbu podle manuálu si však troufli pouze tři lidé.
„Tím jsme si potvrdili, že naše uvažování bylo vlastně špatně,“ směje se Otevřel. „Takže jsme si řekli, že nemusíme bazírovat na tom, že si domek každý postaví sám a že další domky, které navrhneme, budou už konstrukčně o něco složitější. Přicházíme sice o tu dětskou poetiku a romantiku vlastního přičinění, ale otevřelo se nám nové pole možností.“
Ty jsou v současné době hned tři, takže se tým Tiny Company pěkně otáčí. Realizuje několik objektů souběžně, některé dokonce i v zahraničí. Loni v létě, na 60. ročníku prestižního veletrhu Salone del Mobile v Miláně, prezentoval Otevřelův tým nový prototyp domku A-House, za jehož architektonickou podobou stojí studio Perspektiv. Rozprostírá se na ploše 25 metrů čtverečních, pne se do výšky pěti metrů a díky prudce zkosené střeše připomíná malý vesnický kostelík.