Doprava v evropských metropolích se mění. Paříž zavádí rychlost 30 km/h a Vídeň otevře čtvrť téměř bez aut

Vítězný oblouk v Paříži

0Zobrazit komentáře

Dokáže snížení povolené rychlosti na 30 kilometrů v hodině zvýšit bezpečnost a snížit hlučnost i prašnost v ulicích evropské metropole? Odpověď na tuto otázku začíná od dnešního dne hledat francouzská Paříž, která rozšířila maximální povolenou rychlost 30 km/h do téměř všech ulic města.

Plošné snížení rychlosti je součástí rozsáhlejší strategie, o kterou usiluje vedení města v čele se starostkou Anne Hidalgo. Ta počítá se snižováním počtu parkovacích míst ve městě a navyšováním cen parkovného, dále se zákazy vjezdu do vybraných čtvrtí a s podporou alternativních způsobů dopravy, především jízdních kol.

Důležitým aspektem je také ochrana životního prostředí, ke které by snížení rychlosti mělo pomoci, a to primárně z toho důvodu, že by měl být být v ulicích snížen hluk a současně by docházelo k menšímu víření prachu. Benefitem má být mimo jiné plynulejší provoz na silnicích a vyšší bezpečnost.

„Snížit rychlost znamená také snížit počet vážných nehod mezi auty a chodci,“ uvedl náměstek pařížské starostky David Belliard. Nutno však připomenout, že před plošným zavedením maximální povolené rychlosti již toto omezení platilo na přibližně 60 procentech komunikací ve městě.

pariz

Foto: Margarida Louro/Unsplash

Paříž, hlavní město Francie

Kdo zná pověstný pařížský provoz, ví, že 50 km/h je rychlost, kterou si tam během dopravní špičky nemohou dovolit ani motocykly či skútry proplétající se mezi pomalu jedoucími vozy. Navíc na hlavních tepnách města zůstává původní rychlost nezměněna, a tak se po pařížském okruhu le Périphérique lze i nadále ubírat rychlostí 70 km/h.

Přesto se objevují hlasy, že se ze strany radnice jedná o další krok, jak zcela vystrnadit auta z města. Automobilové svazy například poukazují na záměr radnice přeměnit přibližně 50 kilometrů silnic na cyklostezky. Rozhodnutí radnice má navíc nejistou pozici i u obyvatel, o čemž svědčí průzkumy agentury IFOP.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Z nich vyplynulo, že rozhodnutí radnice podporuje více než 60 procent dotázaných obyvatel Paříže, ovšem ve zbytku země toto opatření podporuje pouze 36 procent respondentů. Přitom lze předpokládat, že se podobná opatření budou časem řešit i v dalších městech, a to nejen těch francouzských. Podobná omezení rychlosti jsou již nyní zaváděna například v Bruselu či Barceloně a dalších španělských městech.

Tohle město není pro vozy

V Barceloně (ale i například v Berlíně) se nyní navíc experimentuje také s bloky, ve kterých je provoz motorových vozů značně omezen a tamní dopravní infrastruktura je upravena tak, aby vycházela vstříc chodcům a cyklistům. Jak informoval web Zdopravy.cz, podobná zelená oblast by měla již brzy vzniknout také v rakouské Vídni.

Konkrétně půjde o blok jižně od hlavního nádraží ve čtvrti Favoriten, ohraničený ulicemi Gudrunstraße, Leebgasse, Quellenstraße a Neilreichgasse. V bloku pod názvem Supergrätzl by mělo dojít k uklidnění dopravy, snížení hluku a prašnosti a navýšení bezpečnosti na ulicích, například pro děti při cestě do školy.

V plánu je také výsadba většího množství zeleně, která bude ulice ochlazovat v horkých letních dnech. Celý Supergrätzl by měl ze začátku fungovat v testovací fázi, přičemž přípravy na vybudování zelené oblasti by měly být zahájeny během příštího roku.

vien-min

Foto: Stadt Wien

Grafické znázornění rozlohy chystaného zeleného bloku

A jak je na tom Česko? V Praze prozatím plošné snižování rychlosti ani masivní zákazy vjezdu vozů do ulic v plánu nejsou. Jak nám loni řekl Adam Scheinherr, náměstek primátora pro oblast dopravy, snižování rychlosti na většině komunikací ve městě mají na starosti úřady příslušných městských částí, pod které komunikace spadají.

Některé z nich již k omezení rychlosti přistoupily, jedná se však spíše o lokální úpravy. Město je dle Scheinherrových slov připraveno jednotlivé městské části v podobných plánech podpořit. Scheinherr zároveň připustil, že by Praha ráda počet vozů ve svých ulicích omezila.

Nástrojem by k tomu mohlo být například mýto. Ještě předtím je ovšem dle jeho slov nutné zapracovat na alternativách dopravy a také vybudovat taková místa na okraji hlavního města, kde budou řidiči moci své vozy zanechat a dále využívat například MHD.

S přispěním ČTK.

České Kiwi.com vyhrálo spor s Ryanairem. Irská aerolinka ho napadla za to, že nepředávalo informace o cestujících

Jiří SvobodaJiří Svoboda

ryanair

Foto: Fotis Christopoulos/Unsplash

Boeing 737-800 letecké společnosti Ryanair

0Zobrazit komentáře

Český prodejce letenek Kiwi.com si dnes připsal dílčí vítězství ve sporu s irskou nízkonákladovou aerolinkou Ryanair. Ta žádala, aby Kiwi.com změnilo některé své postupy a způsob informování zákazníků. Přestože se u soudu nižších instancí domohla irská společnost příznivého rozsudku, Ústavní soud jej dnes zrušil.

Ryanair vede s českým vyhledávačem spory na několika frontách. V tomto konkrétním pak šlo především o fakt, že Kiwi.com údajně nemělo dostatečně informovat zákazníky o tom, jaké má Ryanair podmínky. Zároveň prý irská firma nedostávala od českého zprostředkovatele podrobné informace o cestujících.

Letos v lednu pak Krajský soud v Brně rozhodl o předběžném opatření, které situaci mělo napravit. Kiwi uložil, aby poskytované informace upravila a při předávání klientských detailů doplnila údaje o e-mailu a bydlišti cestujících a jejich platebních kartách. Dalším výrokem soud uložil povinnost opravit věcně nesprávné informace i zpětně.

Po následném odvolání potvrdil opatření i Vrchní soud v Olomouci, soudkyně Kateřina Šimáčková však nyní po nejnovějším verdiktu Ústavního soudu řekla, že předchozí rozsudky nevysvětlily, proč je ze strany Kiwi.com nezbytné klientské informace vůbec předávat. Předběžné opatření tak podle soudu zasáhlo do „svobody projevu, práva na podnikání a práva na soudní ochranu.“

oliver-dlouhy-boxed

Foto: Kiwi.com

Oliver Dlouhý, zakladatel a CEO Kiwi.com

„V Kiwi.com vytváříme pro rezervace našich zákazníků unikátní virtuální kontaktní informace a platební údaje tak, abychom dokázali zajistit jejich kompletní správu v zabezpečeném prostředí. To často zahrnuje propojení s dalšími leteckými společnostmi či dopravci v rámci jednoho itineráře, což Ryanair nedokáže. Tomu se říká inovace,“ uvedlo Kiwi.com v prohlášení po vynesení verdiktu.

Ryanair dnešní rozsudek nekomentoval, ovšem další bitvy s českou firmou vede i mimo soudní síně. Nedávno se irská aerolinka vyjádřila, že palubní vstupenky na jejich lety prodané přes Kiwi.com jsou falešné a že nebude jejich držitele pouštět na palubu. Podle právníka Kiwi, který po dnešním rozsudku hovořil s novináři, však společnost nemá informace, že by se tak skutečně dělo.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Kiwi.com tvrdí, že irské aerolince se pouze nelíbí, že vyhledávač prodává letenky levněji než ona sama. Šéf Kiwi.com Oliver Dlouhý o tom hovořil ve velkém rozhovoru pro CzechCrunch koncem loňského roku. Tehdy prozradil, že se na nižší cenu dokáže jeho firma dostat tím, že k samotné letence prodá i některé další vlastní produkty, ale jindy letenky i přímo dotuje.

Kiwi.com má problematické vztahy i některými dalším aerolinkami. Jak upozornil deník E15, americkým Southwest Airlines vadí, že česká firma prodává letenky bez jejich souhlasu, Aeroflot zase Kiwi.com kritizuje za komplikace při navazujících letech a nizozemské KLM si stěžuje na problémy s refundacemi.

S přispěním ČTK.