Dostat ženy do IT je jen začátek. I v Avastu pracujeme na tom, aby rostly až do vedoucích pozic, říká Dita Formánková
Stovkám žen pomohli změnit kariéru tím, že je nechali proniknout do světa IT a naučili je třeba kódovat. Zakladatelka Czechitas Dita Formánková však říká, že to je pouze první část příběhu. Neméně důležité je i to, aby se ženy dokázaly ve firmách posouvat a postupně obsazovaly i vedoucí pozice. I proto před rokem sama přijala novou výzvu a připojila se jako ředitelka pro diverzitu a inkluzi k Avastu.
„Našimi popularizačními aktivitami prošlo už 26 tisíc lidí. Vlajkovou lodí v podobě digitální akademie pak asi 900 žen, přičemž více než polovina z nich posléze změnila kariéru a nastoupila na různé vývojářské pozice,“ říká Dita Formánková v novém díle CzechCrunch Podcastu. Když se pak před rokem začala bavit se šéfem Avastu Ondřejem Vlčkem, zjistila, že právě u českého antivirového obra může pokračovat ve své misi z Czechitas.
„Snažíme se aktivně měnit prostředí firem, aby dokázaly přijmout talent, který je dnes minoritní, a ten zároveň mohl růst až do vedoucích pozic. Dnes tak sedím na dvou židlích, které se nesmírně doplňují,“ říká v podcastu Dita Formánková, se kterou jsme natáčeli ještě předtím, než se oznámila historická transakce, v rámci níž Avast putuje až za 186 miliard dolarů do amerických rukou.
V podcastu hovoříme také o tom, jak firma, která má 1 800 zaměstnanců, funguje na dálku, co se Dita během prvního roku v Avastu naučila a jak je možné, že během něj osobně potkala jen pár kolegů. Pustit si podcast můžete v přehrávači níže nebo v aplikacích včetně Spotify, Apple Podcastů a Google Podcastů:
O čem dalším byla v CzechCrunch Podcastu s Ditou Formánkovou řeč?
***
„Když se ohlédnu za prvním rokem v Avastu, tak první, co mě napadne, je, že celý onboarding probíhal v online prostoru a i práce na firemní kultuře probíhá ve virtuálním prostředí. To je extrémně náročná záležitost, ke které se musí firmy nějak postavit. Nastupovala jsem ve chvíli, kdy byly kanceláře zavřené, ani se do nich nevrátím, využila jsem možnosti práce odkudkoliv,“ popisuje zakladatelka Czechitas.
Podle Dity Formánkové už dnes není otázka, jestli se vůbec mají všichni zaměstnanci vracet do kanceláří, ale spíš jak to udělat, aby práce na dálku fungovala co nejlépe. Sama veškerou agendu včetně různých komunitních aktivit ve firmě vyřizuje z domova (nebo odtamtud, kde se zrovna nachází) a v podcastu popisuje, jak se poznává celá firma a stovky nových kolegů, když je znáte jen jako čtvereček na displeji počítače.