Dostupnější Thajsko, Madagaskar či Madeira. Počet přímých letů z Prahy a Brna roste

Cestovní kancelář Čedok už dříve představila zájezdy s novými přímými lety z Prahy. Nyní se rozhodla rozšířit i nabídku s odletem z Brna.

Turisté se v rámci zájezdů mohou rychleji přesouvat i na thajský ostrov Krabi

0Zobrazit komentáře

I když jsou ekonomické předpovědi toho, co nás čeká, stále tíživější, Češi se nevzdávají dovolených v exotických destinacích. A vyrážejí na ně nejen z pražského Letiště Václava Havla. Čím dál častěji se spoléhají i na menší letiště, mezi která patří i to v brněnských Tuřanech. I proto by nejen z Prahy – ale i z moravské metropole – mělo v budoucnu vzlétat více strojů, které nás dopraví do dovolenkových destinací bez přestupu.

Více přímých letů z Brna nabídne ve spolupráci s aerolinkami Smartwings cestovní kancelář Čedok. Letadla by měla od příštího roku vyrážet z letiště v Tuřanech přímo například do egyptské Taby, na Fuerteventuru, do řecké Kavaly, ale také do Albánie či na ostrov Madeira.

„Na naše chartery využijeme celé letadlo, díky tomu můžeme klientům z moravské metropole nabídnout i exkluzivní novinky. Celkem budeme létat přímo z brněnského letiště do sedmnácti míst. Do dalších navyšujeme počty frekvencí a doplníme je i sedadly na pravidelných linkách,“ přibližuje plány na následující letní sezónu Stanislav Zeman, generální ředitel Čedoku.

Smartwings pro odbavení všech klientů Čedoku nasadí další Boeing 737, který v ekonomické třídě pojme 189 cestujících. Předprodej všech zájezdů na příští rok by se měl v nabídce cestovní kanceláře objevit během srpna.

madeira

Foto: Foto: Depositphotos

Přímé spojení Čedok nabízí i na ostrov Madeira

Komu se nechce čekat, může se již nyní podívat také na nabídku zimních zájezdů, mezi kterými jsou nejen ty za sněhovými radovánkami, ale i za mořem. Mimo již zavedených přímých letů do Dominikánské republiky či na Zanzibar bude vůbec poprvé možné letět z Prahy bez mezipřistání přímo na Madagaskar nebo do thajské provincie Krabi.

Předprodej těchto zájezdů Čedok spustil již v polovině dubna letošního roku. Volné zájezdy jsou však stále k dispozici, jelikož se kapacita u leteckých pobytů navýšila oproti loňskému roku o 70 procent.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Cesty do těchto exotických destinací pro Čedok zajišťují polské aerolinky LOT Polish Airlines s Boeingem 787-9 Dreamliner, který pojme až 294 cestujících ve třech třídách. Na Madagaskar začnou létat se začátkem zimní sezóny, tedy již od 24. září. Do Thajska se první klienti Čedoku podívají počátkem ledna, pravidelné sobotní lety sem budu probíhat až do dubna.

Oproti standardním letům s mezipřistáním v Dubaji či Dauhá, které trvají okolo 15 hodin, zkrátí podle Čedoku přímý let do Thajska cestu na 11,5 hodiny.

Podle údajů cestovní kanceláře zažívají velkou popularitu také poznávací zájezdy. Ty turistům více přibližují Evropu, Afriku či Asii, oblíbená je ale například i Kuba. Cestou sem se ovšem turisté již přestupu nevyhnou. Podobně jako při leteckém putování na ostrov Mauricius ležící východně od Madagaskaru v Indickém oceánu.

Každou neděli vám naservírujeme nejdůležitější zprávy týdne.

Newsletter Weekly | Poslední vydání

Rubriku Cestování podporujílogo-cedok-modre

Tip na víkendový výlet. Moravský archeopark kombinuje svět pravěku a moderní architektury

Civilizační a kulturní centrum světa byla před tisícovkami let Morava. Dnes tuto slávu připomíná muzeum. A to i skrze moderní architekturu.

Eliška NováEliška Nová

Archeopark Pavlov

Foto: Placehunter

Archeopark Pavlov

0Zobrazit komentáře

Zůstaly tu půdorysy někdejších sídlišť, ohnišť i zbytky dílen. Jsou tu i doklady výroby nástrojů a dalších předmětů z paleolitické domácnosti. A také kosti. Mamutí kosti. Dnes tu stojí Stavba roku 2016. Pokud někdo hledá sloučeninu mezi tou nejstarší historií a moderní architekturou, pak je Archeopark Pavlov to správné místo.

„Mezi nejcennější objevy tohoto naleziště patří kostry samotných lidí a doklady technologií, které zde podle dosavadních znalostí lidé použili vůbec poprvé. A konečně i umělecké předměty dokládající jejich estetické cítění,“ láká návštěvníky park v Pavlově, který spravuje Regionální muzeum v Mikulově.

Jihomoravská naleziště jsou jedním z nejvýznamnějších sídelních areálů v Evropě i na světě. Před třiceti tisíci lety je tu vytvořil homo sapiens. Archeopark je zasvěcený době lovců mamutů, konkrétně lovců a sběračů, kteří se usadili na svazích hřebene Pálavy.

Tehdejší člověk přitom právě tady vůbec poprvé začal s výrobou keramiky, tkaním látek nebo s broušením kamene. Kromě zmíněného je tu například i replika dolnověstonického hrobu, který přibližuje tehdejší pohřební zvyklosti. Jsou tu sošky venuší i plastiky zvířat.

Archeopark Pavlov

Foto: Placehunter

Archeopark Pavlov se zaměřuje na období pravěku

„Dlouhodobý výzkum loveckých sídlišť pod Pálavou ukazuje, že v období gravettienu Morava na několik tisíciletí zazářila jako skutečné civilizační a kulturní centrum tehdejšího světa. Strategicky rozhodující území spojující východ a západ kontinentu získalo primát v celé řadě technologií. Doloženo bylo také drcení rostlinné potravy. Všechny tyto znaky se dosud považují za základní pro přechod k zemědělskému způsobu života,“ popisuje muzeum.

V srpnu lze v archeoparku navštívit kromě stálých expozic například také workshop pravěkých technologií zaměřený na divoké jídlo nebo loveckou osadu. V prázdninových měsících je otevřeno od pondělí do neděle a od devíti do osmnácti hodin.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Vydat se je ale možné také po archeostezce. Ta funguje od roku 2019 a provádí po pěti nejvýznamnějších archeologických lokalitách. Jedním z míst je i naleziště Věstonické venuše. Stezka mezi Pavlovem a Dolními Věstonicemi má dohromady tři a půl kilometru.

Ještě než se na ni ale člověk vydá, měl by si prohlédnout samotné muzeum také z jiného úhlu. A to architektonického. Na stavbě se podílelo studio Radko Květ a návrh vycházel ze samotné lokality. Stavba je podzemní, ale vykukuje do krajiny Pálavy.

„Expoziční část muzea se nachází v podzemí, přičemž nahoru nad povrch vyčnívají zajímavé bílé betonové světlíky, které jistě ocení nadšenci architektury a designu,“ láká na místo výletová aplikace Placehunter, která často ukazuje na skryté krásy země. Zajímavostí je, že archeologické nálezy zůstávají po svém odkrytí na původním místě.

Kromě Stavby roku má Archeopark na kontě také Českou cenu za architekturu 2017. Kromě hlavní ceny ho ocenila i Agentura ochrany přírody a krajiny. Sošky ale budova sbírá i v zahraničí. Cenu za architekturu má ze Slovinska, konkrétně Bigsee Architecture Award 2019, a také z Mnichova, kde rozdávali Iconic Awards 2017.

Pohoda u Sousedů

Koho by lovci mamutů unavili, může si jet odpočinout k Sousedům. Rodinný penzion sídlí od Archeoparku rovnou minutu. Současní majitelé koupili dům v roce 2016, tedy stejný rok, kdy se také otevřelo pravěké muzeum. Kromě penzionu je tu také kavárna.

„Dopřejte si dovolenou uprostřed vinařského ráje s výhledem na Novomlýnská jezera. Tady dělají svou práci s láskou, pokorou a úsměvem na tváři. Se stejným nadšením pro naprostou spokojenost hostů byly vytvořeny i čtyři zbrusu nové apartmány na kraji obce Pavlov,“ popisuje penzion portál Amazing Places, který rovněž seznamuje se zajímavými místy v Česku.

K dispozici je vinný sklípek, domácí snídaně i soukromá vířivka. Kromě archeoparku je v okolí možné navštívit také Hrad Děvičky nebo Svatý kopeček.

Rubriku Cestování podporujílogo-cedok-modre