Dotace na soláry pro rodinné domy se opět sníží, firmy z oboru jsou nervózní ze slábnoucího zájmu

Na typickou fotovoltaiku na střechu rodinného domu už půjde získat příspěvek maximálně 100 tisíc korun. Nebude ale žádné výkonové omezení.

Luboš KrečLuboš Kreč

solar

Foto: ChatGPT

Ilustrace vyhozených solárních panelů

0Zobrazit komentáře

Nedlouho poté, co vypukla válka na Ukrajině, prohlásil vládní bezpečnostní stratég Tomáš Pojar, že by na každé střeše českých rodinných domů měla být fotovoltaická elektrárna, abychom byli co nejvíce soběstační. V následujících letech nicméně kabinet Petra Fialy podporu na výstavbu domácích solárů postupně osekával a pokračuje v tom i nyní.

Výstavba fotovoltaických elektráren jde v Česku ruku v ruce s mírou jejich podpory prostřednictvím Nové zelené úsporám. Tento dotační program funguje už více než 15 let a finance na zateplení či obnovitelné zdroje z něj už získalo přes 600 tisíc domácností. Jen pro letošní rok je v něm nachystáno 16 miliard korun. Program se znovu otevře 20. února, projde ale poměrně výraznými změnami, jež se týkají i solárů.

Ceny jednotlivých komponent pro výstavbu fotovoltaiky v posledních dvou letech výrazně klesly, totéž platí o velikosti jejich podpory. Jestliže loni šlo na stavbu solárů na rodinném domu získat až 160 tisíc korun plus dalších 15 tisíc na nabíječku pro elektromobily, letos to bude už jen 100 tisíc korun dohromady. A dosáhne na ně jen ta domácnost, která má maximálně dvě nemovitosti na bydlení.

Ve hře je i dotace 140 tisíc korun, u té je ovšem podmínkou být zapojen do systému sdílení vyrobené energie a mít aktivované tzv. chytré řízení spotřeby. To už nabízejí některé energetické společnosti a jde o součást plánu, jak lépe využívat nerovnováhy v systému, kde roste množství obnovitelných zdrojů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Důležitou změnou oproti podmínkám, které platily loni, je, že letos není nakonec nijak omezena maximální povolená kapacita nově instalované fotovoltaiky. Loni to bylo 10 kWp, letos se původně hovořilo o hranici pěti kWp, ovšem ministerstvo životního prostředí tento limit ve finále vyškrtlo. Pozitivní změnou je i to, že po schválení žádosti dostanou lidé peníze předem, nikoli až ex post, jak to bylo dosud.

„Trend snižování podpory je v poslední době nicméně evidentní,“ říká René Milota, jednatel společnosti Acetex, která se věnuje instalacím fotovoltaiky na rodinné domy, ale i na bytové nebo firemní budovy. A dodává: „Lze očekávat, že státní podpora už se zvyšovat nebude, spíše může i do budoucna pokračovat její snižování. Ceny komponent jsou navíc na historickém minimu a dlouho už tak nízko nebudou.“

On podobně jako další podnikatelé v oboru se obává, že škrtání v podpoře povede k dalšímu propadu zájmu o instalace solárních systémů na střechy rodinných domů. Na trhu je totiž už nějakou dobu patrné ochlazení, a jak CzechCrunch nedávno upozornil, přibývá i krachů společností, jež se v byznysu pohybují. „Ohlášené změny podmínek Nové zelené úsporám od února letošního roku budou znamenat markantní zpomalení přechodu českých domácností na obnovitelné zdroje energií a budou likvidační nejen pro spoustu realizačních firem, ale i pro některé dodavatele komponent,“ připomíná Milota.

Acetex podobně jako třeba lídr oboru společnost S-Power se tak více a více zaměřuje na klienty z řad bytových družstev nebo firem, kterým se vyplatí si střechu své fabriky osadit solárními panely. „Zatímco v roce 2022 jsme evidovali desítky poptávajících firem, loni už byly zájemců o komerční instalace FVE stovky,“ upřesňuje Milota.

CzechCrunch Jobs